V ROLI OBRÁNCE. David Krejčí z Bostonu se snaží zabránit, aby Thomas Vanek z

V ROLI OBRÁNCE. David Krejčí z Bostonu se snaží zabránit, aby Thomas Vanek z Montrealu skóroval. | foto: AP

Montreal porazil Boston a vynutil si sedmý zápas, Anaheim otočil sérii

• 6
Hokejisté Montrealu oživili naději jediného kanadského klubu v letošním play-off NHL na zisk Stanley Cupu, když porazili silný Boston jasně 4:0 a srovnáním série na 3:3 na zápasy si vynutili rozhodující sedmý duel. V další dvojici Anaheim uspěl 4:3 nad Los Angeles a třetí výhrou v řadě otočil vývoj série z 0:2 na 3:2 na zápasy.

Finalisté loňského play-off a vítězi letošní základní části NHL, hokejisté Bostonu, si v případě pondělní výhry na ledě Montrealu již mohli zajistit účast ve finále Východní konference.

Smělé plány Bruins se však začaly bortit už ve 3. minutě utkání, kdy po velké chybě obránce Kevana Millera otevřel skóre domácí Lars Eller. Ve druhé třetině si favorizovaní hosté vytvořili tlak, góly dávali ale pouze Canadiens.

K hubené jediné asistenci z úvodních pěti soubojů s Bostonem přidal v 36. minutě svou první branku Max Pacioretty, jenž byl při brejku rychlejší než Zdeno Chára. Zkušený útočník letos s 60 body a zejména 39 góly platil za nejlepšího hráče kanadského klubu v dlouhodobé části sezony. Pacioretty navíc neřekl poslední slovo. Uběhly jen další dvě minuty hry a po jeho asistenci v přesilovce zvýšil na 3:0 Thomas Vanek.

Rakouský forvard následně platil i za jediného střelce třetí třetiny. Svou druhou trefou večera a průběžně pátou v play-off stanovil konečnou podobu skóre na 4:0. Mezi tři hvězdy zápasu se ale nedostal. V hlasování zámořských novinářů dostali přednost autor čistého konta Carey Price (26 zákroků), probuzený Pacioretty (1+1) a český útočník Tomáš Plekanec.

Anaheim zastavil rozjeté LA, třemi výhrami otočil vývoj

Když se po úvodních dvou dílech série Los Angeles výsledky 3:2PP a 3:1 utrhlo do vedení 2:0 na zápasy, nevypadalo to s nadějemi Anaheimu na postup vůbec dobře. Vše navíc umocňovala vítězná série Kings, kteří si po obratu v prvním kole proti San Jose z 0:3 na 4:3 připsali šest triumfů v řadě.

Uběhlo však jen pár dní a rázem je všechno naopak. Hokejisté LA nevyužili výhody domácího ledu a dvakrát padli 2:3 a 0:2. V pondělí se pak Anaheim vrátil do své arény Honda Center a předchozí výsledky potvrdil třetím triumfem po těsném skóre 4:3.

Hvězdou utkání byl útočník Ducks Devante Smith-Pelly, jenž se v úvodu druhé dvacetiminutovky blýskl dvěma góly. Ve skvělých výkonech v letošním play-off pokračoval i hostující Marián Gáborík. Slovenský reprezentant ve službách Kings potvrdil své elitní postavení ve střelecké tabulce vyřazovacích bojů dalšími dvěma zásahy. Aktuálně má na kontě už osm branek. V zatím poslední konfrontaci s Anaheimem to však jeho barvám stačilo jen na zkorigování skóre.

Výsledky 2. kola play-off:

Východní konference - 6. zápas:

Montreal - Boston 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
38. a 57. Vanek, 3. Eller, 36. Pacioretty. Střely na branku: 28:26. Diváci: 21 273. Stav série: 3:3.

Západní konference - 5. zápas:

Anaheim - Los Angeles 4:3 (1:1, 3:1, 0:1)
22. a 23. Smith-Pelly, 3. Bonino, 29. Silfverberg - 39. a 55. Gáborík, 10. Lewis. Střely na branku: 24:42. Diváci: 17 233. Stav série: 3:2.