V Luhansku je pro nezávislost 96 procent voličů, oznámili separatisté

  • 1238
Podle konečných výsledků se v nedělním referendu v Luhanské oblasti vyslovilo pro samostatnost regionu 96 procent hlasujících. Oznámila to novinářům šéf regionální volební komise. Kyjev zopakoval, že výsledky referenda neuzná, Kreml výsledky hlasování respektuje.

Krize na Ukrajině

Pro samostatnost takzvané "Luhanské lidové republiky" se v nedělním referendu podle konečných výsledků vyslovilo 96 procent hlasujících. Oznámil to přímo v Luhansku v pondělí po poledni šéf regionální volební komise Alexandr Malychin.

K volebním urnám se podle něj dostavily tři čtvrtiny oprávněných voličů. Hlasujícím bylo podle Malychina vydáno téměř 1,36 milionu hlasovacích lístků.

Malychin novinářům řekl, že 96 procent hlasujících samostatnost podpořilo. Proti vyhlášení nezávislosti se pak podle jeho slov vyslovilo 3,8 procenta voličů. Ostatní odevzdané hlasy byly neplatné.

Mnohé volební okrsky podle šéfa volební komise pracovaly "v partyzánských podmínkách", protože hlasovací místnosti blokovaly obrněné transportéry ukrajinské armády.

Stížností na průběh voleb komise eviduje 120, uvedl Malychin. Někteří členové volebních komisí měli na klopách ruské trikolory, což prý v několika případech voliči označili za nepřípustnou agitaci.

Doněck na konečné výsledky stále čeká

Na konečné výsledky referenda čeká stále ještě Doněck, další region, kde proruští separatisté obsadili úřady a vyhlásili nezávislost. Podle předsedy volební komise pro Doněckou oblast Romana Ljagina hlasovalo pro samostatnost v referendu přes 89 procent lidí. Účast voličů podle Ljagina dosáhla téměř 75 procent. Jsou to však předběžné výsledky.

V pondělí ráno Ljagin prohlásil, že není jisté, kdy komise oznámí konečné výsledky. "Plánovali jsme vydat zprávu ke konečným výsledkům referenda do 15:00 místního času. Jen stěží tak ale můžeme učinit kvůli napětí v Doněcké oblasti," řekl agentuře Interfax. Odkazoval přitom na dříve zveřejněná předběžná data.

Kvůli eskalujícímu násilí v regionu je podle něj přeprava hlasovacích lístků k centrální volební komisi otázkou života a smrti pro ty, kdo ji mají na starost. "Může to trvat i týden dopravit hlasovací lístky, ale nemůžu vám říct přesný termín," namítal.

Nestranné informace o volební účasti nejsou k dispozici, Západ své pozorovatele na východ Ukrajiny nevyslal. Podle zpravodaje agentury AP byla volební účast vysoká. Oponenti separatistů se nicméně spíš do hlasování nezapojili, než aby hlasem proti sebeurčení vyvolávali nežádoucí pozornost organizátorů.

Kyjev označil referendum za frašku

Západ ani nová vláda v Kyjevě referenda na východě Ukrajiny neuznává. "Hlasování pod hlavněmi samopalů nebude právně závazné," uvedl úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov v prohlášení na webu prezidentské kanceláře.

"Fraška, kterou teroristé a separatisté označují za referendum, není ničím jiným, než propagandistickou zástěrkou vražd, únosů, násilností a dalších těžkých zločinů," dodal. Podle Turčynova to je zničující pro ekonomiku obou regionů usilujících o odtržení od Kyjeva.

Ukrajinský prezident také odhadl, že referend v Luhansku a Doněcku se zúčastnila nanejvýš třetina oprávněných voličů. "V řadě okresů Luhanské oblasti se tato fraška navíc vůbec nekonala," poznamenal prezident.

Tisková služba Kremlu v první reakci na výsledky hlasování v Doněcké a Luhanské oblasti uvedla, že Rusko na ně pohlíží "s úctou". Moskva prý doufá, že se podaří navázat dialog mezi Kyjevem, Doněckem a Luhanskem. Uvítá jakékoli snahy o zprostředkování.

O něco později ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval, že uklidnění stávající krize je možné jen za předpokladu, že se odehrají přímé rozhovory mezi znepřátelenými tábory na Ukrajině. Nový dialog o dění na Ukrajině na mezinárodní úrovni podle něj v plánu momentálně není, informovala agentura Reuters.

České ministerstvo zahraničí avizovalo, že výsledky referend na východě Ukrajiny neuznává. "Hlasování, která proběhla v rozporu s mezinárodním právem, ukrajinskou ústavou a elementárními demokratickými zásadami, jsou jenom dalšími kroky v řízené destabilizaci jihovýchodu Ukrajiny a nepřípustnými pokusy o další podrývání suverenity a územní celistvosti země," stojí v oficiálním prohlášení Černínského paláce.

Boje na východě Ukrajiny pokračují

Zatímco volební komise sčítají hlasy z nedělního referenda, ve východoukrajinském Slavjansku znovu vypukly boje mezi proruskými vzbouřenci a ukrajinskými jednotkami. Aktuální vývoj bojů nicméně nelze nezávisle ověřit.

Podle ruské agentury ITAR-TASS ukrajinská armáda z okolních kopců střílí minomety do obytných čtvrtí. Národní garda údajně útočí proti palebným postavením, která separatisté vybudovali v okolí města. Podle ukrajinských médií naopak proruští radikálové ostřelovali z minometů televizní věž.

Nepotvrzené informace také hovoří o únosu novináře z listu Nová Gazeta

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue