Východ Ukrajiny hlasuje o nezávislosti. Seznamy ani počet hlasů se neřeší

  • 1912
Obyvatelé Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny hlasují o samostatnosti svých "lidových republik". Boje v ulicích neustaly, v hlasovacích místnostech se přesto tvoří fronty. Podle britské BBC už separatisté plánují druhé kolo referenda, příští víkend se má rozhodovat o připojení k Rusku.

V každé z oblastí se otevřelo zhruba 1500 hlasovacích místností. Před osmou hodinou ranní místního času, kdy organizátoři odemykali dveře, už před některými z nich stály dlouhé fronty. Volební účast v Luhanské oblasti dosáhla podle agentury ITAR-TASS už 75 procent. Lidé mohou hlasovat až do pozdních večerních hodin, výsledky by mohly být známé v pondělí.

Jak ovšem upozorňuje agentura Reuters, fotografie dlouhých front před volebními místnostmi mohou být značně zavádějící. Například obyvatelé půlmilionového Mariupolu mohou hlasovat jen na osmi místech, víc než o velkém zájmu obyvatel tedy fronty svědčí o špatné organizaci referenda.

O připojení k Rusku se nehlasuje. Prozatím

Otázky a odpovědi k referendům na východě Ukrajiny

Podle ukrajinského serveru Kyiv Post se v Luhanské oblasti dají najít obce, kde se žádné referendum nekoná. Patří mezi ně například Svatove, Markivka, Bilokurakine nebo Novopskov.

Mluvčí Luhanské oblasti Vasilij Nikitin k tomu agentuře ITAR-TASS řekl, že organizaci referenda v některých obcích zabránila ukrajinská armáda.

Ředitelé některých škol navíc podle BBC odmítli pustit organizátory referenda do učeben, které měly sloužit jako volební místnosti. Na některých místech se proto hlasuje v improvizovaných podmínkách přímo na návsi či náměstí. To platí například i pro půlmilionové přístavní město Mariupol, kde v noci na sobotu vyhořela radnice (více se dočtete zde).

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja v neděli na Twitteru informoval, že armáda u separatistů už v sobotu zadržela 100 tisíc hlasovacích lístků s předvyplněnou odpovědí ANO.

11.května 2014 v 11:57, příspěvek archivován: 11.května 2014 v 15:27

Yesterday over 100000 bulletins filled in ‘YES’ to fake referendum seized from militants by #Ukraine law enforcement pic.twitter.com/hcrLD2A9bB

Seznamy voličů "někdy" zkontrolujeme, slibuje komise

Podle serveru Kyiv Post někteří komisaři lidem povolují, aby hlasovali vícekrát. Jeden volební lístek vhodí údajně do urny sami za sebe, ostatní pak jménem svých příbuzných, kteří nedorazili. Stačí předložit jejich doklady.

Reportéři BBC pak mluvili s lidmi, kteří hlasovali v jiných místnostech, než kam podle svého bydliště spadali. Údajně stačilo jen ukázat občanský průkaz. Nikdo přitom neřešil, že je dotyčný zapsaný na stálém seznamu voličů v jiné místnosti a ve finále tak nemusí hlasovat jen jednou. Organizátoři hlasování v Mariupolu prý novinářům slíbili, že seznamy voličů z různých stanic "někdy" porovnají.

Západ výsledek hlasování neuzná

Referenda, která se konají v Luhanské a Doněcké oblasti, neuznává Kyjev ani západní státy.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčyněv separatisty varoval, že případné osamostatnění by byla "sebedestrukce" oblastí.

Důležité je však zejména to, jak se k výsledkům hlasování postaví Rusko v čele s Vladimirem Putinem (více se dočtete zde).

Otázka pro doněcké voliče podle agentury ITAR-TASS zní: "Podporujete nezávislost Doněcké lidové republiky?" V Luhanské oblasti je otázka podobná, místo "nezávislosti" se však hlasovací lístek ptá na podporu "státní samostatnosti".

Referendum bude platné bez ohledu na to, kolik lidí se jej zúčastní. Pokud se většina hlasujících vysloví pro osamostatnění oblastí, chystá se podle britské BBC druhé kolo. To už prý budou obyvatelé přímo rozhodovat o připojení k Rusku. Hlasování je podle Britů naplánované na příští neděli, aby se stihlo před volbou nového ukrajinského prezidenta. Země ho bude vybírat o týden později.

Na průhledné urny jsou Ukrajinci zvyklí

V okolí samotných uren se "volební komise" pokusily navodit klidnou atmosféru, stejně jako během březnového referenda o odtržení Krymu. Nechybí například květinová výzdoba. V některých hlasovacích místnostech zůstal na urnách žlutomodrý státní znak Ukrajiny, jinde byli organizátoři pečliví a přelepili je symbolem příslušné "lidové republiky".

Referendum na východě Ukrajiny:

Schránky, do nichž účastníci referenda vhazují své lístky, jsou zcela průhledné. Z fotografií, které na začátku hlasování pořídili fotografové zpravodajských agentur, lze tedy bez problému vyčíst názory prvních hlasujících, což může vzbuzovat oprávněné pochybnosti o "rovném, přímém a tajném" volebním právu.

Čiré urny však nejsou specialitou separatistických referend. Na Ukrajině byly standardem už dávno před vypuknutím krize a organizátoři hlasování zkrátka na radnicích jiné nenašli.

V ulicích Slavjansku vyrostly podle agentury Reuters barikády z pneumatik a pokácených stromů, mezi nimiž musí lidé cestou do hlasovacích místností kličkovat. Referendum tam začalo i přesto, že se podle ČTK v noci městem ozývala střelba a výbuchy granátů.

Podle agentury AFP se celou noc střílelo zejména jižně od Slavjanska u obce Andrijivka. Nazvala ji "frontovou linií". Podle tamních separatistů jsou na místě mrtví, žádné další podrobnosti však agentura nepřinesla.

Založíme vlastní armádu i státní orgány, plánují v Doněcku

Napjatou situaci ve východních oblastech umocňuje "protiteroristická akce" ukrajinské armády, kterou tam před několika týdny vyslala kyjevská vláda. Její předseda Arsenij Jaceňuk referendum neuznává a nevidí proto důvod k přerušení vojenských manévrů.

"Ve finální fázi je protiteroristická operace v oblasti měst Krasnyj Liman, Slavjansk a Kramatorsk," uvedl mluvčí ukrajinského prezidenta Serhij Pašinskyj. Dodal, že během operace bylo zlikvidováno "mnoho separatistů", ale žádná konkrétní čísla podle ČTK neuvedl.

Vůdce doněckých separatistů Denis Pušilin už novinářům popsal, co bude po sečtení hlasů následovat. "Doněcká lidová republika" podle něj okamžitě ustaví klíčové orgány státní moci, co nejdříve chce také zformovat armádu.

"Všichni vojáci, kteří se na území lidové republiky pohybují, budou od okamžiku vyhlášení výsledků referenda považováni za okupanty," řekl Pušilin v neděli odpoledne agentuře Interfax.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue