Tomáš Plekanec (vlevo) z Montrealu odjíždí na střídačku. Bostonské oslavy...

Tomáš Plekanec (vlevo) z Montrealu odjíždí na střídačku. Bostonské oslavy ignoruje. | foto: AP

Plekancovy fauly stály Montreal zápas, Boston má k postupu blíž

• 16
Hokejisté Bostonu porazili v druhém kole play-off NHL Montreal 4:2 a ujali se vedení v sérii 3:2. Bruins zápas rozhodli na začátku druhé třetiny dvěma góly v přesilových hrách v rozmezí 32 sekund - a v obou případech seděl na trestné lavici český útočník Tomáš Plekanec.

První hvězdou utkání byl vyhlášen švédský útočník Carl Söderberg, který ve 14. minutě svým prvním gólem v letošním play-off otevřel skóre zápasu, na další dvě branky pak přihrál. Spolu se svými parťáky Louiem Erikssonem a Mattem Fraserem zaznamenali osm bodů za dva góly a šest asistencí.

"Myslím, že nikdo nemůže říct, že bychom dnes vyhráli z leknutí. Podle mě jsme byli lepším týmem," prohlásil trenér Bostonu Claude Julien. "Ale ještě musíme jednou vyhrát a jsem si jistý, že to nebude nic jednoduchého," dodal.

Zřejmě klíčový moment střetnutí se odehrál v samém závěru první třetiny, kdy Plekanec po zaváhání domácí obrany nedokázal na hranici brankoviště usměrnit puk do sítě a zároveň fauloval brankáře Tuukku Raska. Bruins po přestávce při pokračující přesilovce zvýšili na 2:0, když Reilly Smith úspěšně tečoval střelu Dougieho Hamiltona.

Hned při dalším střídání byl Plekanec vyloučen znovu poté, co při střetu s Johnnym Boychukem nechtěně zasáhl svého soupeře vysokou hokejkou do obličeje. Domácí hráči tentokrát využili početní výhodu během šesti sekund - Torey Krug našel přihrávkou z rohu kluziště nekrytého Jaromeho Iginlu a Carey Price v brance Canadiens kapituloval potřetí.

Ve 35. minutě přišla i Plekancova šťastnější chvilka, když se jeho rána v přesilové hře otřela o brusle Brendana Gallaghera a hosté tak po dlouhých 96 minutách překonali brankáře Raska, jenž v minulém duelu, který rozhodlo až prodloužení, vychytal čisté konto.

Jenže víc už Canadiens zdramatizovat zápas nedokázali. Klidnou koncovku zajistil pro Boston Loui Eriksson, který v 55. minutě zvýšil na 4:1. Hosté pak už stihli o tři minuty později pouze snížit, když se v přesilovce prosadil P. K. Subban.

"Na začátku zápasu jsme hráli soustředěně a určitě jsme nebyli horší než soupeř. Ale přesilovky posadily Boston do sedla, získali díky nim hodně sebevědomí," řekl trenér Montrealu Michel Therrien. Boston přitom v předchozím průběhu série nevyužil ani jednu z deseti početních výhod a dohromady ve vzájemných zápasech v play-off neskóroval od roku 2009 v 39 přesilovkách v řadě.

Montreal sice rovněž v sobotu využil dvě přesilové hry, ale v úvodní třetině tři promarnil. "Kdybychom alespoň v jedné dali gól, jsem si jistý, že by to byl úplně jiný zápas," litoval Therrien a s týmem už vyhlíží pondělí utkání číslo 6 v Montrealu.

Optimismus mohou čerpat ze statistik - Canadiens v minulosti prohrávali s Bostonem v play-off 2:3 na zápasy celkem pětkrát a hned třikrát se jim podařilo sérii otočit. "Nesmíme podlehnout frustraci, když se nám třeba ze začátku nebude dařit a musíme hrát s větším klidem než dnes," plánuje Therrien.

Anaheim oslavuje debutanta v brance

Dvěma výhrami v Los Angeles dokázali hokejisté Anaheimu odčinit předchozí dvě porážky na domácím ledě a srovnali sérii na 2:2. O druhé vítězství 2:0 se zasloužil především brankář John Gibson: ve svém vůbec prvním zápase v kariéře v play-off vychytal díky 28 zákrokům čisté konto. Oba góly vstřelili hosté na konci druhé třetiny, jmenovitě Devante Smith-Pelly a v přesilovce Ryan Getzlaf.

Kouč Anaheimu Bruce Boudreau vytáhl svůj nejskrytější trumf. Svým rozhodnutím postavit do branky místo zkušeného veterána Jonase Hillera dvacetiletého mladíka, který ještě o tři dny dříve bojoval za Norfolk v AHL a všehovšudy odchytal tři zápasy v NHL, všechny šokoval.

Jenže risk se mu vyplatil. "Kačeři" díky Gibsonovi vyhráli zápas, v němž měli 25 minut trvající úsek, během něhož nedokázali vystřelit na branku a v němž byl celkový poměr střel 14:28 v jejich neprospěch. V jejich brance se tak v průběhu 2. kola objevil už třetí gólman, kromě Hillera a Gibsona už nastoupil také další nováček Frederik Andersen, který se však ve třetím utkání zranil.

"O tom, že bych ho nechal chytat, jsem začal uvažovat hned jak jsme ho povolali z farmy," prozradil trenér Boudreau. "Proč? Ten důvod jste viděli dnes sami. Udržel naše naděje na vítězství. Cítil jsem pro své rozhodnutí podporu v celém klubu, všichni s ním souhlasili, tak jsem ho postavil," řekl Boudreau.

Gibson je nejmladším gólmanem v play-off od roku 2009, kdy střežil branku Washingtonu tehdy dvacetiletý Semjon Varlamov. Možná není náhoda, že tehdy Capitals koučoval také Bruce Boudreau. Gibson však ví, že skvělý výkon v jednom utkání mu nic nezaručuje. Na otázku, jestli cítí, že by mohl být v budoucnu novou oporou Anaheimu, odpověděl pragmaticky. "Nemyslím si to. Vždyť já ani nevím, jestli budu chytat příští zápas."

Druhé kolo play-off NHL

Východní konference - 5. zápas:
Boston - Montreal 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
14. Söderberg, 22. R. Smith, 22. Iginla, 55. Eriksson - 35. Gallagher (Plekanec), 58. Subban. Střely na branku: 30:31. Diváci: 17 565. Stav série: 3:2.

Západní konference - 4. zápas:
Los Angeles - Anaheim 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
17. Smith-Pelly, 19. Getzlaf. Střely na branku: 28:14. Diváci: 18 489. Stav série: 2:2.