V Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny finišují přípravy referenda,

V Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny finišují přípravy referenda, které organizují proruští separatisté. Volební místnosti se otevřou v neděli ráno. (10. května 2014) | foto: Reuters

Na Ukrajině začala separatistická referenda, klíč k výsledku má Kreml

  • 1557
Na východě Ukrajiny se ráno otevřely hlasovací místnosti k referendům o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti. S účastí mezinárodních pozorovatelů se nepočítá. Kyjev a západní státy hlasování neuznávají. Jak se k jeho výsledkům postaví Rusko, to zůstává otázkou.

Hlasovací místnosti se v "lidových republikách" na východě Ukrajiny otevřely v neděli v osm hodin ráno, tedy v sedm hodin SELČ.

Otázka pro doněcké voliče podle agentury ITAR-TASS zní: "Podporujete nezávislost Doněcké lidové republiky?" Naproti tomu luhanští odpovídají na otázku: "Podporujete státní samostatnost Luhanské lidové republiky?" Zaškrnout mohou buď "ano", nebo "ne".

Hlasování pod palbou

Ve Slavjansku je podle agentury RIA Novosti slyšet intenzivní střelba provázená explozemi granátů. Podle zpravodaje agentury se bojuje v oblasti jednoho ze závodů na okraji města. Hlasování ve Slavjansku ale přesto začalo. Žádné další podrobnosti o situaci zatím nejsou známy.

Agentury AFP napsala, že se střílí opět na "frontové linii" u obce Andrijivka, která leží na jih od Slavjanska. Mluvčí tamních vzbouřenců tvrdí, že jsou oběti, ale žádné podrobnosti neuvedla.

Palba a exploze se podle tiskových agentur ozývaly z oblasti Andrijivky od sobotního večera přes celou noc. Slavjansk se zhruba 110 tisíc obyvatel, který kontrolují separatisté, drží ukrajinské vládní síly již přes týden v obklíčení v rámci "protiteroristické operace".

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčyněv trvá na tom, že referenda v Doněcké a Luhanské oblasti jsou nelegální, případné osamostatnění by podle něj bylo pro východ země "sebedestrukcí".

"Pro tyto oblasti je to krok do propasti. Je to euforie, která může vést k velmi složitým důsledkům, a mnoho lidí tyto důsledky pociťuje už nyní," citovala dočasnou hlavu státu ČTK. Podle něj ti, kdo jsou pro samostatnost, si neuvědomují, že to přinese úplný rozvrat ekonomiky, sociálních programů a vůbec života většiny obyvatelstva.

Referendum v sobotu odmítla i německá a francouzská diplomacie.

Bez pozorovatelů a bez kvóra

Referendum skončí v Luhanské oblasti ve 20 hodin, doněcké hlasovací místnosti budou fungovat o dvě hodiny déle. Drobnou výjimku mají hornická města, kde pracovní doba končí obvykle v pozdních večerních hodinách.

Organizátoři k referendu nepřizvali žádné mezinárodní pozorovatele. Separatisté zároveň oznámili, že výsledek referenda bude platný bez ohledu na to, kolik lidí se zúčastní. Případný bojkot ze strany příznivců kyjevské vlády tudíž nebude mít na plány organizátorů žádný vliv.

Podle ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka se v neděli žádné zákonné referendum v zemi nekoná. Rozhodně kvůli němu nehodlá přerušit "protiteroristickou operaci" v ulicích měst.

Klíč k výsledku hlasování drží Putin

Otázkou zůstává, jak se k oběma referendům "krymského typu" postaví ruský prezident Vladimir Putin, který stejný plebiscit na Krymu využil k anexi poloostrova. Ukrajinské vnitrozemí by však bylo přece jen větším soustem.

Obě oblasti mají celkem 6,7 milionu obyvatel (celá Ukrajina jich po odtržení Krymu čítá asi 43,3 milionu). Pro Ukrajinu jsou coby průmyslová centra klíčová, nemluvě o významném podílu zbrojní výroby navázané na sousední Rusko. Ostatně podle některých komentátorů je ruský zájem o východní Ukrajinu živen rovněž obavami o budoucnost této produkce.

Proruští radikálové uspořádají referenda i navzdory Putinově výzvě, který ve středu separatistům doporučil odklad hlasování (více čtěte zde).

Podle řady komentátorů však Putin s nesouhlasem proruských aktivistů počítal. Chtěl takto Západu dokázat, že ho separatisté na slovo neposlouchají.

Kdo koho poslouchá? A slyší?

Západ však tomuto tvrzení nevěří. Náměstek amerického ministra zahraničí William Burns míní, že Moskva má možnost – i povinnost – udělat více pro snížení napětí na Ukrajině. To může, ale také nemusí být pravda.

Nicméně, jak se Putin zachová poté, co rusky hovořící obyvatelé Ukrajiny se srdcem bijícím pro Kreml požádají Moskvu o připojení k její federaci? Odmítne je, ačkoli tvrdí, že Moskva chrání všechny Rusy, i ty v zahraničí? Respektive každého, kdo se za Rusa označí?

Západ již předem avizuje (včera tak učinila kupříkladu Francie), že výsledky referend v již nyní ustavených "lidových republikách" na východě Ukrajiny neuzná. Více však asi neudělá.

Vladimir Putin v pátek poprvé po anexi navštívil Krym. Zúčastnil se oslav konce války a osvobození Sevastopolu:

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video