Bolševník je teď v optimální růstové fázi pro aplikaci herbicidů. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Loni mačetami, letos chemií. Likvidace bolševníku v kraji pokračuje

  • 18
V Karlovarském kraji začala druhá fáze rozsáhlé "operace bolševník". Zatímco minulý rok ničili sekáči agresivní plevel mechanicky, tentokrát dojde zejména na chemii. Unikátní projekt skončí příští rok.

První pracovní skupiny už vyrazily do terénu, aby začaly hubit bolševník a další takzvané invazivní rostliny v regionu. Bolševník je teď v optimální růstové fázi pro aplikaci herbicidů.

Pustí se do toho pracovníci šesti firem, které vyhrály výběrové řízení. Chemii mohou používat na vymezených územích, podmínkou je, aby nepršelo. Hubit nebezpečný bolševník budou ve stejných lokalitách jako vloni, mimo jiné například na Mariánskolázeňsku, Sokolovsku, Kraslicku, Tepelsku, Žluticku a dalších místech v celém Karlovarském kraji.

"Projekt bude pokračovat ještě v příštím roce. Ideální by bylo, kdyby trval ještě o rok déle, ale bohužel už skončí," uvedla jeho manažerka Lenka Pocová.

Loni začaly likvidační práce až v srpnu, a to kvůli průtahům, které významnou zakázku za desítky milionů provázely. Likvidátoři tak museli první fázi stihnout v relativně krátké době, letos už mají na rozpínavý plevel času dost.

Do likvidace se opět zapojí i lidé bez práce

Na hubení se i v tomto roce budou podílet nezaměstnaní lidé, což prosadil kraj do smluv s vítěznými firmami.

Bolševník v kraji

Bolševník velkolepý zavlekl do Lázní Kynžvart v roce 1862 coby okrasnou rostlinu kníže Metternich. Agresivní rostliny se teď najaté firmy snaží zbavit 63 kilometrů čtverečních plochy. Kromě bolševníku bojují také proti křídlatce a netýkavce žláznaté. Díky projektu by měl kraj vyhubit 60 až 85 procent rozpínavého plevele. Zákrok je jedinečný nejen v České republice, ale i celé Evropě.

"Vloni jich na tom pracovalo dvacet až pětadvacet, jejich počet se měnil. Nyní jich bude nejspíš méně, protože budou zacházet s chemií a na to je zapotřebí školení, které něco stojí," řekl krajský radní pro životní prostředí Václav Jakubík.

Aby mohly najaté firmy zlikvidovat otravný plevel na i soukromých pozemcích, potřebuje k tomu kraj souhlas jejich majitelů. Vloni však na výzvy nereagovali, což mohlo celý projekt ohrozit.

"Vyřešilo se to na místě. Dopisy byly k ničemu, protože je majitelé hodili za hlavu. Když za nimi ale přišli zaměstnanci firmy, že chtějí invazivní rostliny posekat, neměli s tím problém," ujistil radní.

Celý projekt likvidace oproti původním odhadům zlevnil. Zatímco před jeho spuštěním mluvili zástupci kraje o 170 milionech korun, nyní je to zhruba polovina. Většinu peněz zaplatí dotace, deset procent kraj.

Bolševník je podle odborníků nebezpečná rostlina: