Taťána a Aljana strávily desítky minut v hořící odborové centrále v Oděse.

Taťána a Aljana strávily desítky minut v hořící odborové centrále v Oděse. | foto: Reuters

Ať mě zastřelí, udusit se nechci. Oděsanky popsaly ohnivé peklo

  • 710
Hustý černý dým, křik a salvy zápalných lahví. Takové jsou vzpomínky dvou obyvatelek Oděsy, které před týdnem zažily tragický boj o místní odborovou centrálu. Z hořící budovy se dostaly živé a ve středu vzdaly hold mrtvým. Ze zážitků, které pak vylíčily nezávislé novinářce, mrazí.

Taťána je sedmapadesátiletá učitelka v důchodu. Pravidelně navštěvovala stanový tábor na Kulikově poli, kde nocovalo tvrdé jádro proruských separatistů. Byly jich asi čtyři desítky, další davy lidí je však denně chodily podporovat. Sama Taťána se za separatistku nepovažuje, nesouhlasí však s vládou v Kyjevě. Ukrajinu teď podle ní řídí fašisté.

Rusové v Doněcku mají své mučedníky. Mrtvé z Oděsy

Přečtěte si reportáž Luboše Palaty z východu Ukrajiny

"Oděsou se už delší dobou šířily zvěsti, že se na pátek chystá útok příznivců kyjevské vlády. Mladí aktivisté však nechtěli z tábora odejít," vylíčila učitelka, která nechtěla zveřejnit své příjmení. Otevřeně se přiznat ke svým postojům prý teď na východě Ukrajiny není bezpečné.

"Nikam nepůjdeme. Budeme symbolem toho, že se Oděsa nikdy nestane fašistickým městem," vzpomíná Taťána na slova mladíků z náměstí. Společně s několika dalšími obyvateli Oděsy je však nechtěla nechat samotné.

"Mysleli jsme si, že když tady s nimi budou dospělí, bude to bezpečnější. Vůbec jsme si nepředstavovali, že by nás někdo mohl zabít," řekla Taťána novinářce. Rozhovor publikoval server Kyiv Post.

Začátek května 2014. Při požáru budovy v Oděse zemřely desítky lidí:

2. května 2014

Zápalné lahve zkoušeli vyrobit i separatisté, vzpomíná medička

Rozsoudit, jak násilnosti před Domem odborů skutečně začaly a kdo je rozpoutal, není jednoduché. Každá ze stran má svou verzi, zásadně se liší i interpretace ze strany ruských a ukrajinských agentur. Jisté je, že proruští separatisté a odpůrci kabinetu Arsenije Jaceňuka se stáhli do budovy, kterou pak stoupenci kyjevské vlády obklíčili. Pak začaly létat zápalné láhve. Na chodbách, v kancelářích a pod okny zůstaly nakonec ležet čtyři desítky mrtvých (více se dočtete zde).

"Stalo se to z ničeho nic. Všechna patra najednou zahalil černý dým," líčí druhá z účastnic. Pětatřicetiletá Aljona poskytovala ve druhém patře budovy základní lékařské ošetření. Najednou zhasla světla a po chvíli přestala téct i voda. Žádné plameny v budově neviděla.

Podle jejích slov nebyli prokyjevští aktivisté jediní, kdo na náměstí přinesl Molotovovy koktejly. Rebelové si je zkoušeli připravit přímo v Domě odborů, nebyli však příliš zruční. Zevnitř však budovu nikdo nezapálil, myslí si Aljona.

Budovu místní odborové organizace pohltily plameny (2. května)
Následky nepokojů v ukrajinské Oděse (3. května 2014)
Lidé se snaží uniknout plamenům a kouři v budově odborové organizace v Oděse

V odborové centrále na Kulikově poli zemřely minulý pátek desítky lidí.

Volala jsem hasiče, ale nikdo neodpovídal

Taťánu uvěznil dým v jedné z kanceláří v horních patrech budovy. Aktivisté poslali všechny ženy nahoru, aby se v přízemí nezapletly do přestřelky. Kouř však po chvíli pronikl i do jejího úkrytu a Taťána se bála přiblížit k oknu, aby se nadechla čerstvého vzduchu. Skleněnou výplň se navíc jí ani mužům, kteří s ní byli v kanceláři, nepodařilo rozbít. Tuhle práci odvedl až Molotovův koktejl, který přiletěl zvenku a Taťáně podpálil vlasy.

"Jakmile se někdo za oknem objevil, začaly tím směrem létat další zápalné láhve. Ustoupila jsem a čekala. Volala jsem policii, hasiče i záchranku, ale nikdo neodpovídal. Pochopila jsem to tak, že nás zkrátka nikdo zachraňovat neplánuje," líčí důchodkyně.

V jednu chvíli se dokonce rozhodla, že projde zakouřenou chodbou do přízemí. "Ať mě tam klidně zastřelí, ale udusit se tady nechci," pomyslela si. V okolí schodiště však nebylo vidět na krok, tak se zase vrátila.

Dva neznámí muži přitáhli pod její okno slamník a volali, ať skočí. "Stála jsem v okně možná hodinu, ale moc jsem se bála," vzpomíná Taťána. Když konečně přijela policie a situace na náměstí se uklidnila, někdo k jejímu oknu přistavil žebřík. Taťána byla první, kdo po něm slezl dolů. Nemá tušení, kdo jí z budovy pomohl, ani jak dopadli ostatní z "její" kanceláře.

Později se ukázalo, že konstrukci k budově zřejmě přistavili příznivci vlády v Kyjevě. I Aljana věří, že jejími zachránci byli lidé z původně nepřátelského tábora. Všechny obyvatele Oděsy, nezávisle na jejich politických názorech, totiž tragický konec páteční potyčky šokoval. Oděsané z obou táborů se dušují, že nic takového rozhodně nechtěli (více se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue