Rusové slaví Den vítězství. Na Rudém náměstí zavlála i vlajka Krymu

  • 615
Ruská armáda oslavila v centru Moskvy výročí konce druhé světové války. Rudým náměstím pochodovaly vojenské pluky, účastnili se i tankisté nebo letectvo. Slavnost uspořádal i krymský Sevastopol, kam dorazil i ruský prezident Putin. Je to vůbec poprvé od anexe poloostrova.

"Železná vůle sovětského lidu, jeho nebojácnost a odolnost vymanila Evropu z otroctví," připomenul divákům na Rudém náměstí Vladimir Putin, který slavnostní přehlídku zahájil.

Proč Rusko slaví až 9. května

Trojice německých podpisů pod dokumentem, který potvrdil bezpodmínečnou kapitulaci Německa, má datum 7. května 1945.

Jeho účinnost signatáři stanovili na následující den. To je také důvod, proč západní země slaví Den vítězství právě v osmý květnový den.

Rusko a některé státy bývalého Sovětského svazu však za úplný konec války považují až následující den, kdy Rudá armáda osvobodila Prahu.

Devátý květnový den roku 1945 podle něj přinesl drtivou sílu vlasteneckého vítězství. Jeho každoroční připomínání pak upevňuje v lidu přesvědčení, "co znamená být věrný své vlasti a jak je důležité chránit její zájmy."

Tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí trvala bezmála hodinu. Představilo se na ní asi 11 tisíc mužů a to nejlepší z ruské vojenské techniky. Vedle tradiční výzdoby ve stylu rudých hvězd, kladiv a srpů zavlála na náměstí i krymská vlajka.

Právě anektovaný poloostrov je další zastávkou v Putinově nabitém programu. Letadlo s prezidentem přistálo časně odpoledne v Sevastopolu, kde se rovněž chystají velkolepé slavnosti. Putin stanul na jeho území vůbec poprvé od chvíle, kdy se město společně s celým Krymem odtrhlo od Ukrajiny (více o Putinově návštěvě zde).

Ruská města slaví, Ukrajina všechny akce zrušila

Německá kancléřka Angela Merkelová se podle britských novinářů nechala slyšet, že by bylo politováníhodné, kdyby Putin oslavy konce války využil k návštěvě Krymu.

Jak připomíná televize Russia Today, oslavy Dne vítězství se konají i v dalších velkých městech Ruska. Náměstí v centru Petrohradu v pátek patří válečným veteránům, ve Vladivostoku na východě Ruska se zase shromáždili blízcí obětí války.

Všechny velké oslavy naopak zrušila Ukrajina, jejíž vláda se obává další vlny násilných střetů. Ve východních oblastech země pokračuje "protiteroristická operace" vládních vojsk, která se snaží potlačit proruské separatisty.

Proruští rebelové plánují na neděli referenda v Doněcké a Luhanské oblasti, kde vyhlásili "lidové republiky" a snaží se dosáhnout jejich nezávislosti na Kyjevě. Jejich víkendový termín platí i přes středeční návrhy ruského prezidenta. Putin doporučil referenda odložit a navázat "rovnocenný dialog" mezi separatisty a kyjevskou vládou (více o dění na Ukrajině zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue