Poslanec Stanislav Huml | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Stihnu práci i poslancování, sliboval Huml. Pak nebyl k zastižení

  • 115
Poslanec ČSSD Stanislav Huml se nechal nedávno zaměstnat u jednoho z pražských autobazarů. Na mou práci poslance to mít vliv rozhodně nebude, tvrdil před měsícem. V pondělí, kdy měl být ve své poslanecké kanceláři, ho tam však redakce iDNES.cz nenašla. A minulý týden chyběl i půlden na jednání sněmovny.

O svém novém zaměstnání se Huml, který v minulosti působil u dopravní policie, pochlubil internetové televizi infobiro.tv. "Práci ve sněmovně nebudu v žádném případě šidit. V případě, kdy bude zasedat sněmovna, si vezmu v práci neplacené volno. A další politické činnosti se dají dělat po večerech," prohlásil.

Stanislav Huml

Bývalý šéf středočeské dopravní policie je ve sněmovně od roku 2010, kdy kandidoval za Věci veřejné. V roce 2011 však přešel do poslaneckého klubu sociálních demokratů. Za ČSSD jako nezávislý kandidoval i ve volbách v roce 2013.

Huml je uznávaným dopravním expertem. V roce 2011 byl obviněn z manipulace při vypracování znaleckého posudku. Přesto, že o to žádal, sněmovna ho ke stíhání nevydala.

Redakce se proto rozhodla zkontrolovat, zda Huml své poslanecké povinnosti nezanedbává. A hned první test pro něj nevyšel příliš dobře. Poslanec za ČSSD má kancelář ve Staré Boleslavi a na svém webu inzeruje, že je v ní přítomen každé pondělí od 12 do 17 hodin. V pondělí 6. května to tak nebylo.

"Pan poslanec má důležitou schůzku. Bude až po třetí hodině," uvedla jeho asistentka kolem půl druhé odpoledne. Poslanec však nebyl v kanceláři ani po třetí hodině. Tentokrát už asistentka neslibovala, že se Stanislav Huml objeví. Nabídla jen, že s ním může domluvit schůzku.

Poslanci mohu být zaměstnanci

Ústava a ani další zákony poslancům nezakazují, aby byli někde zaměstnáni, a řada jich toho využívá.  Zákon pouze vyjmenovává neslučitelné funkce. Poslanec tak například nemůže být i prezidentem, soudcem, ombudsmanem či členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Poslanec také nemůže být zároveň senátorem.

Huml se k tomu, kde v pondělí byl, nechtěl moc vyjadřovat. "Na kameru se vám omlouvat nebudu," řekl v úterý, kdy ho redakce žádala, aby si během jednání sněmovny našel chvilku na rozhovor. Pouze po telefonu řekl, že jeho nepřítomnost nijak nesouvisela s prací pro jeho nového zaměstnavatele.

"Nemusím tam být pořád," reagoval na dotaz, proč v úředních hodinách nebyl ve své poslanecké kanceláři. "Asistentka by vám se mnou domluvila schůzku. Běžně se s lidmi scházím i mimo úřední den. Není to o tom, že by poslanec měl někde několik hodin tvrdnout a čekat, až někdo přijde," konstatoval.

Úplně stoprocentní však není ani Humlova docházka ve sněmovně. Jak hlasoval, lze najít na sněmovních stránkách. Podle nich v březnu a dubnu sice dorazil na všechny dny, kdy poslanci jednali, objevují se ale hlasování, kdy byl evidentně pryč. Naposledy třeba ve středu 30. dubna, kdy podle zápisu už nebyl přítomen na odpolední schůzi sněmovny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video