Pojišťovny zaznamenaly zvýšený zájem o preventivní vyšetření. Snímek je z vyšetření prsu mamografem. Ilustrační foto. | foto: MAFRA

Pozvánky zabraly, na prevenci proti rakovině chodí víc lidí

  • 3
V Česku oproti loňsku roste počet preventivních vyšetření zaměřených na nejčastější druhy rakoviny. Uvádějí to zdravotní pojišťovny. Za nárůstem jsou podle nich pozvánky, které lidem chodí do schránek od ledna letošního roku.

Data k počtu preventivních prohlídek v úterý zveřejnila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Podle ní v lednu a únoru letošního roku přišlo na vyšetření mamografem o 20 procent více žen než loni touto dobou. O 27 procent více klientů se pak nechalo vyšetřit ve spojení s prevencí proti rakovině tlustého střeva a konečníku a o dvě procenta více žen využilo prevenci proti rakovině děložního čípku.

Celkem tyto nárůsty ukazují, že zatímco loni se v prvních dvou měsících roku nechalo preventivně vyšetřit 340 513 klientů VZP, letos to bylo 380 627.

VZP si toto navýšení spojuje s kampaní, kterou ministerstvo zdravotnictví představilo na konci loňského roku. "Můžeme předvídat, že část lidí přišla na prevenci kvůli dopisu nebo proto, že se o prevenci a kampani více psalo," řekl náměstek ředitele VZP Petr Honěk. "Jediným faktorem, který oproti loňsku letos v lednu a únoru mohl působit, bylo adresné zvaní. Nic jiného se meziročně nezměnilo," dodal.

V rámci kampaně všechny zdravotní pojišťovny začaly letos v lednu postupně obesílat některé své klienty. V dopise je zvou, aby přišli ke svému praktickému lékaři či gynekologovi a nechali se preventivně vyšetřit proti rakovině tlustého střeva a konečníku, prsu a děložního čípku. Zvaní se týká jen těch, kteří dosáhli pro onemocnění rizikového věku a kteří na prevence nechodí (více o adresném zvaní na prevenci čtěte zde).

Nárůst preventivních vyšetření i o 77 procent

O pozitivním dopadu kampaně na počet preventivních vyšetření hovoří i další zdravotní pojišťovny.

"Na preventivní vyšetření se zatím dostavilo více než 14 tisíc oslovených pojištěnců," uvedla orientační údaj Elenka Mazurová, mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny. "Z toho téměř polovina klientů si nechala zkontrolovat tlusté střevo a konečník, přes pět tisíc žen absolvovalo vyšetření děložního čípku a zbylé ženy zamířily na mamografické vystření k vyloučení rakoviny prsu," dodala Mazurová. Tato pojišťovna, která má 1,2 milionu klientů, zatím obeslala dopisem 122 tisíc lidí.

"Zatím máme jen dílčí výsledky, které se týkají vyšetření na okultní krvácení do stolice, tedy prevence karcinomu tlustého střeva. A nárůst vyšetření je markantní – v lednu o 21 procent oproti lednu loňského roku, v únoru pak nárůst o 54 procent proti loňsku a v březnu nárůst téměř o 43 procent," popsala Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Procenta v absolutních číslech znamenají, že zatímco loni v březnu na tuto prevenci přišlo zhruba pět tisíc klientů této pojišťovny, letos už to bylo 7 200 lidí. Podle Kadečkové jde jen o čísla vyšetření s negativním nálezem.

"Nárůst vyšetření u těch, kteří měli nález pozitivní, což ještě nemusí znamenat rakovinu tlustého střeva, ale například hemoroidy, polypy a podobně, je ještě markantnější. Zde jsme v březnu zaznamenali nárůst počtu vyšetření téměř o 77 procent, z loňských 370 na letošních 654 vyšetření," dodala Kadečková.

Čeká se stejně jako před kampaní, tvrdí lékaři

To, že nejvyšší nárůst je právě při prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, není náhodné. Zatímco na mamograf nebo stěr z děložního hrdla se musí ženy objednávat, u vyšetření krvácení do stolice stačí zajít za praktickým lékařem a přinést mu vzorek stolice.

Co se týká objednacích lhůt, lékaři tvrdí, že ty se kvůli kampani zatím nijak výrazně nezměnily. "To, že by výrazně přibylo žen, které žádají o preventivní prohlídku, jsme nezaznamenali. Provoz gynekologických ambulancí proto zatím není nijak výrazně omezený či ohrožený," uvedl Vladimír Dvořák, místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti.

"Mírný nárůst pacientek jsme zaznamenali, čekací lhůta ale zůstává stále stejná, tedy kolem jednoho měsíce," uvedla lékařka Jitka Blechová z mamocentra v Ústí nad Labem.

Za prevenci pojišťovny vydají stamiliony

Zvýšený zájem o prevenci znamená, že pojišťovny za tato vyšetření vydávají více peněz. "Pro VZP v prvních dvou měsících letošního roku znamenal nárůst výdajů o zhruba 14 milionů korun," podotkl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Už dříve ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že jen samotná výroba dopisů, jejich rozeslání a marketingová kampaň včetně putovní show v 25 městech vyjde do 90 milionů korun. Z této částky půjde 36 milionů na zmiňovaný marketing. Finance pocházejí z velké části z fondů Evropské unie.

Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity vypracoval analýzu, jež ukazuje, že jen prevence nádorů tlustého střeva a konečníku může v extrémním případě dosáhnout za všechny zdravotní pojišťovny až 449 milionů korun za rok. A to v případě, že by pozvánky využilo téměř 690 tisíc lidí. V této sumě jsou přitom jen vyčísleny náklady na vyšetření krvácení ve stolici, kolonoskopie či endoskopie. Nejsou v ní zahrnuty náklady na další léčení u těch, kde prevence prokáže výskyt rakoviny.

Letos dopis od své zdravotní pojišťovny dostane celkem 1,85 milionu lidí. Některé budou pojišťovny obesílat dvakrát. Kolik lidí celkem dosud pozvánku vyslyšelo, pojišťovny teprve počítají.

Podívejte se na jeden ze spotů, které doprovázejí kampaň adresného zvaní na prevenci:

25. února 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video