Ona

Biopotraviny nemusejí být zdravější. Důležité je složení výrobku

  • 81
Staly se hitem posledních let. Biopotraviny najdete jak v supermarketech, tak v malých prodejnách a na trzích. Nenechte se ale zmýlit tím, že bio vždy znamená zdravé. I u těchto výrobků si pozorně čtěte, z čeho se skládají. Výživoví specialisté Petr Havlíček a Karolína Hlavatá v projektu "Vím, co jím" opět radí, jak vybírat vhodné potraviny.

Potraviny s označením "bio" jsou produktem ekologického zemědělství, které se chová šetrným způsobem ke zvířatům, půdě, rostlinám i přírodě. 

"Jsou vypěstovány bez použití pesticidů, umělých hnojiv a geneticky modifikovaných organismů (GMO). Při chovu zvířat je nezbytný pravidelný přístup na pastvu, krmení organickými potravinami a omezení používání antibiotik či růstových hormonů. Navíc produkce surovin a celý výrobní proces biopotravin je kontrolován a následně certifikován a podléhá přísným pravidlům," říká dietoložka Karolína Hlavatá.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Značka "Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit spotřebitelům snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Vím, co jím

Většina lidí se ale mylně domnívá, že biopotraviny jsou zdravější než konvenční potraviny. 

Výživový specialista Petr Havlíček ale ukazuje na příkladu, že to tak být vždycky nemusí a je důležité číst etikety: "Podíváme-li se třeba na kečup bio a nebio, je paradoxem to, že ten nebio nám vyšel surovinově o něco lépe. Má větší podíl rajčat a dokonce nemá přidávaná zahušťovadla. Nicméně rozdíl v ceně je dvacet korun na půlkilovém balení."

Řešte celkový jídelníček

"To, zda je potravina bio nebo ne, o našem zdraví nerozhoduje. Skutečný vliv na naše zdraví má skladba našeho jídelníčku, kolik přijímáme tuků a jaké, kolik sladíme, solíme, zda přijímáme dostatek vlákniny a kvalitních bílkovin. Pro správný výběr potravin je nutné sledovat nutriční údaje na obalech výrobků, což bohužel činí málokdo," uvádí dietoložka. 

Biopotraviny ale obsahují ve většině případů méně zbytků pesticidů, herbicidů a dalších agrochemikálií. 

"Také je pravdou, že někdy mají vyšší obsah vitaminů, minerálních látek a také mají lepší chuť, barvu a některé další vlastnosti pozitivní pro spotřebitele. Nikdy ale nebylo statisticky dokázáno, že by biopotraviny měly vyšší výživovou hodnotu než potraviny z konvenčního zemědělství," vysvětluje profesorka Jana Dostálová z Fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT.

Zároveň ale dodává, že některé bioprodukty mají nižší obsah bílkovin, konkrétně obiloviny, proto třeba pekařské výrobky upečené z biomouky mají horší pečivost. 

Bio neznamená dietní

Velkou nevýhodou biopotravin ale pro mnohé stále zůstává cena. "Ekologická bioprodukce je finančně dosti nákladná. Vypěstovat plodiny bez využití chemických hnojiv a pesticidů je časově náročnější a tím pádem také nákladnější. Vyšší jsou i další produkční náklady, vyšší podíl ruční práce, vyšší náklady spojené s certifikací bio. V ceně bioproduktů je tak zohledněna ochrana přírody," říká Hlavatá.

Nesprávné výživové návyky mají základy už v dětství. Naučte své děti správně jíst. Vím, co jím a piju vás zve na workshop Výživa dětí, kde se dozvíte, jak na zdravý dětský jídelníček. Více informací zde

Ať už preferujete potraviny bio či nebio, vždy dbejte na to, aby byl váš jídelníček pestrý a výživově vyvážený. Největší chybou mnohých lidí totiž bývá záměna biopotravin s dietními produkty.  

"Biosušenky, stejně jako třeba bioslanina, mají stejnou výživovou hodnotu jako konvenční sušenky a slanina, a tak by se k nim také mělo přistupovat. Pro naše zdraví není vhodné těchto potravin jíst moc – bez ohledu na to, zda jsou bio nebo ne. I na biosušenkách proto vždy sledujte tabulku nutričních hodnot. Především množství tuku a přidaného cukru," upozorňuje dietoložka Karolína Hlavatá.

Jaké rozdíly jsou v cenách a složení výrobků bio a nebio, se podívejte ve videu.