Zlínští policisté (vpravo Jiří Galda) uctili smuteční páskou na uniformě vzpomínku kolegyně, kterou usmrtil zdrogovaný řidič u Brandýsa nad Labem. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Policisté uctili památku mrtvé kolegyně, řada z nich už byla v ohrožení

  • 142
Policisté po celé republice v pondělí uctili smuteční páskou na uniformě památku kolegyně, kterou zabil po zběsilé jízdě zfetovaný mladík u Brandýsa nad Labem. Řada z nich má podobné zkušenosti. Jiří Galda ze Zlína například uskakoval před autem, které se řítilo dvousetkilometrovou rychlostí.

Dopravní policista Jiří Galda v pondělí ráno opět vyrazil na zlínské cesty, aby s kolegou dohlíželi na dodržování povolené rychlosti a dělali silniční kontroly. I když jde o rutinní věc, kterou zažili nesčetněkrát, teď to bylo jiné. A na první pohled.

Na kapse košile měli přišpendlenu černou pentli jako vzpomínku na kolegyni, jíž srazil pervitinem zdrogovaný řidič. V pátek do ní najel ve stokilometrové rychlosti, když se ho snažila zastavit na cestě mezi Brandýsem a Kostelcem nad Labem. Šestatřicetiletá žena, matka dvou dětí, v nemocnici zemřela (více zde).

4. května 2014

"Byla to velice smutná událost. Totéž se může stát nám. Nebezpečí hrozí vždycky, teď si to ale ještě více uvědomujeme," říká Galda z oddělení silničního dohledu krajské policie ve Zlíně.

S podobným případem má i vlastní zkušenost, naštěstí šlo o drama se šťastným koncem. Před deseti lety se snažil s kolegou zastavit auto, které se řítilo dvousetkilometrovou rychlostí.

"Museli jsme na poslední chvíli uskočit. Jinak by nás smetlo," vzpomíná Galda.

Piráta nedopadli, tuší však, o koho šlo. Zřejmě to byl mladík, který je závislý na pervitinu. Občas vezme auto rodičům. Poprvé ho policisté za volantem chytili, když mu bylo sedmnáct. Tudíž nemohl mít řidičák.

"Čas od času se takový případ stane. Jde o to, jak dopadne," shrnuje mluvčí zlínské policie Petr Jaroš. "Pozornost policistů časem otupí, toto je pro ně velké varování," dodal s odkazem na čerstvou tragédii.

Zlínský soudce: Takoví lidé nemají na cestách co pohledávat

Přestože to na plno neřeknou, viníkovi tragické nehody od Brandýsa by přáli vysoký trest. Už proto, že sedl za volant bez řidičáku už jedenáctkrát, aniž by za to byl potrestaný vězením. Což některé soudce zaráží.

"Pokud bych soudil člověka, který podruhé porušil zákaz řízení a sedl za volant pod vlivem alkoholu nebo drog, velmi pravděpodobně bych ho poslal do vězení," zamýšlí se zlínský soudce Dušan Beránek.

Mírnější by byl, pokud by dotyčný přišel o řidičský průkaz kvůli přestupkům a takzvaně se vybodoval. To ovšem nebyl případ muže, kterého Beránek letos v březnu poslal na dva roky za mříže.

Důvod? Potřetí sedl do auta bez řidičáku. Navíc nezastavil policistům a ujížděl před nimi. Řítil se vysokou rychlostí Zlínem, pak vjel do slepé ulice a dal se na útěk. Byl dopaden.

Soudce přihlédl i k tomu, že muž už dříve řídil neoprávně a pod vlivem drog. Také jako šofér zavinil nehodu, při níž zemřel jeho spolujezdec.

"Takoví lidé nemají na cestách co pohledávat. Jsou velmi nebezpeční," zdůraznil Beránek.

Janečka mladší se vězení vyhnul

Dvaadvaceti měsíci nepodmíněně soudce Beránek před časem "ocenil" i Martina Janečku mladšího, syna někdejšího náměstka zlínské primátorky Martina Janečky. Ten opilý ujížděl policistům, když se s přáteli vracel z diskotéky. Na jednoho najel a zranil mu koleno. Janečka pak ale uspěl u odvolacího soudu a vyvázl nakonec jen s podmínkou (více zde).

Policistu při dopravní kontrole předloni málem srazil opilý muž také v Uherském Brodě - v autě bez poznávací značky (více zde).