Slávistický trenér Alex Pastoor | foto: Karel Pešek, MAFRA

Nad sjednocením fotbalových fandů proti Peltovi trenér Slavie žasne

• 172
Šéfa fotbalové asociace Miroslava Peltu nizozemský trenér slávistických fotbalistů Alex Pastoor osobně nezná. Říká, že ho viděl jen na fotce. "Ale nikdy jsem nezažil, aby celá země skandovala stejnou věc, a že by fandové soupeřových mužstev v tomhle spolupracovali," poznamenal Pastoor po domácím zápase Slavie s Příbramí (3:0), který byl ve druhém poločase kvůli vulgaritám proti Peltovi na deset minut přerušen.

Co jste vůbec tomu přerušení zápasu ve druhé půli říkal?
Nerozumím tomu. V mé holandské kariéře jsem nikdy nezažil, aby se přerušovalo kvůli pokřiku fanoušků.

A nebál jste se, že bude utkání ukončeno a kontumačně prohrajete?
Z toho jsem strach neměl. Myslím, že v pravidlech ani není, abychom mohli prohrát takovým způsobem. Nejsem si jistý, jaké řešení tohoto problému by bylo ideální. Ale nedomnívám se, že by za to měl být odpovědný klub.

A znáte vůbec šéfa fotbalové asociace Peltu, k němuž byly vulgarity směřovány?
Viděl jsem ho jen na fotce. Ale nikdy jsem nezažil, aby celá země skandovala stejnou věc, a že by fandové soupeřových mužstev v tomhle spolupracovali.

Jak tříbrankové vítězství nad Příbramí hodnotíte?
Druhá výhra za sebou, to je výborné. Po porážce s Plzní jsme nezpanikařili a teď se blížíme k záchraně. Tehdy jsem řekl, že nás čeká jakési velké finále, tedy posledních pět zápasů, ve kterých musíme uspět co nejlíp. A to se nám zatím daří. Výhru nad Příbramí samozřejmě oslavíme, ale v týdnu se pak musíme co nejlíp připravit na příští zápas v Brně.

Co za jednoznačnou výhrou stojí?
Byla to skvělá spolupráce celého mužstva, prostě týmový výkon. Měli jsme mnohem víc šancí než jen na tři góly, ale zároveň jsme několik příležitostí darovali i soupeři. Klidně to mohlo skončit 6:1. Konečné jsme dali víc gólů, což hráčům jistě zvedne sebevědomí. Každopádně se v posledních dvou zápasech ukázalo, že jdeme správným směrem.

Po těsném vítězství na stadionu Bohemians 1905 jste prohlásil, že k záchraně ještě budete potřebovat sedm bodů. Jak to vidíte teď?
No, máme to ve svých rukou a řekl bych, že ty čtyři body se ještě budou hodit.

Piták: Pelta ven, prosím. Ale vulgarity ne!

K přerušení pátečního duelu v Edenu promluvil i slávistický kapitán Karel Piták, který ve druhém poločase vulgární fandy umravňoval.

"Když rozhodčí po přestávce zápas přerušil, šel jsem fandům domluvit. Zavolal jsem si šéfa kotle, ale ten mě ujišťoval, že sprostý není, že ty vulgarity vždycky začne pár jedinců a další se k nim přidají. Upozornil jsem je, že když budou v nadávkách pokračovat, je konec zápasu," přiblížil Piták.

Karel Piták

Když se hráči obou týmů po desetiminutovém přerušení na trávník vrátili, fotbalisté Slavie si to namířili nejprve k fandovskému kotli.

"Já jsem jim své řekl předtím, tak už jsem tam nešel. Ale kluci se s nimi nejspíš domluvili, protože když  od nich odcházeli, fandové tleskali," říkal dále Piták.

Přerušování zápasů kvůli vulgaritám je opatřením fotbalové asociace. Už v předchozích kolech byla přerušena na Slovácku, na Spartě a v Ostravě.

"To přerušování příjemné není. Ale když skandování Pelta ven přejde ve vulgarity, tak to do hlediště nepatří. V první půli rozhodčí zápas na chvilku přerušil ve chvílích, když jsme byli v tlaku my, a to nás trochu zbrzdilo. Po přestávce nám to přerušení zase pomohlo, protože do tlaku se dostávala Příbram. Ale celkově ta přerušení utkání neprospívají. Začíná to být jako hokej, nehraje se na poločasy, ale spíš na třetiny," uzavřel Piták.