Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi na modlitbě před...

Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi na modlitbě před ministerstvem vnitra | foto:  Dan Materna, MAFRA

Sekání rukou je možné jen v ideálním státě, říká šéf muslimů v Česku

  • 1413
Knihu Základy tauhídu, kvůli které v pražských muslimských modlitebnách zasahovala policie, nikdy nečetl. Ale i on byl vyšetřován kvůli jednomu kázání. Nejvyšší představitel českých muslimů Muneeb Hassan Alrawi vedl páteční protest před ministerstvem vnitra. Po akci poskytl rozhovor iDNES.cz.

Co jste chtěli vyjádřit modlitbou před ministerstvem vnitra?
Jednak jsme chtěli vyjádřit nesouhlas s tím policejním zásahem, s jeho mírou, načasováním a zdůvodněním. Chtěli jsme také české veřejnosti a všem jasně ukázat, co se odehrává při pátečních modlitbách a co se také odehrálo minulý týden. Neodehrává se tam nic nebezpečného.

Co si myslíte o knize Základy tauhídu, kvůli které se údajně celý zásah odehrál?
Já jsem bohužel tu knihu nikdy nečetl, ani v češtině, ani v angličtině. Podle různých analýz, které jsem dosud přečetl, mi přijde nezávadná. Nebo ne až tak závadná, jak tvrdí mluvčí ministerstva vnitra.

Já ji četl a našel jsem tam čtyři problematické pasáže. Kniha vyjadřuje souhlas s právem šaría, podle které má kat zloději useknout ruku. To je správně?
Podívejte se, islámský učenec mluví o zavedení islámského státu s islámským právem a islámské tresty jsou nedílnou součástí tohoto práva. Ale z té knihy je zřejmé, že píše o muslimských zemích, o ideálním muslimském státu.

Muneeb Hassan Alrawi

Pochází z Iráku, ale v Česku žije už třicet let. Podle svých slov vystudoval vysokou elektrotechnickou školu v Brně. V současnosti je předsedou Ústředí muslimských obcí v České republice a v Brně založil i islámskou nadaci.

Loni policisté v Brně prověřovali jeho kázání o výchově dětí, jehož nahrávka se objevila na internetu. "Nauč ho nenávisti ke všem, kteří neuznávají Alláha," vštěpuje Alrawi údajně na nahrávce muslimským rodičům. Předseda českých muslimů uvedl, že policie už celý případ odložila, s tím že se ničeho nedopustil. Argumentoval, že jeho arabská slova byla špatně přeložena.

Chcete tedy dodat, že se text netýká České republiky?
Ano. Ale i v muslimské zemi se nejprve musí napravit společnost, aby mohlo být zavedeno takové právo. Pak už bude lidí s nějakými odchylkami jen minimum.

Podle islámského práva musí tomu sekání rukou nejprve předcházet důkladný systém sociálního zabezpečení. Pak už člověk, který sáhne na majetek druhých, opravdu není v pořádku.

Zůstává to jako teorie, kterou si samozřejmě nedovolí zpochybnit nikdo z muslimů, ale zda je to dnes někde možné, to je věc úplně jiná. I za raného muslimského státu, za druhého chalifátu, byly pozastavené některé tresty, protože panovala bída.

Nemáte nějaké indicie, že zásah proběhl ve skutečnosti kvůli něčemu jinému a kniha byla jen záminkou?
Je to možné. To musí vám i nám sdělit policie.

Už vás policie vyslýchala?
Ne, vyslýchali jen tu jednu osobu, kterou zatkli.

Jaký je momentálně vztah muslimské obce k odpadlíkovi Lukáši Lhoťanovi, který podával trestní oznámení právě kvůli knize Základy tauhídu?
Jednoznačně jsme rádi, že už k nám nepatří. On je velká nula plná nenávisti, komplexů a islamofobie.

Nemůže za trestním oznámením a vyšetřováním stát i nějaký vnitřní boj v muslimské komunitě?
Pan Lhoťan (který za podobnými zprávami podle Alrawiho stojí – pozn.red.) je velkou nulou plnou nenávisti, teorií a konspirace.

Obviněný Vladimír Sáňka se akcí muslimské komunity pořád zúčastňuje? Přišel i na Letnou?
Ano, je tady.

Museli jste někdy v muslimské obci bojovat s nějakými radikálními názory svých členů?
Tak Lhoťan byl jeden z těch nejradikálnějších.

Když říkáte, že jeden z více, tak ostatní mezi vámi stále zůstávají?
Ne, naštěstí jsme se všech zbavili.

Muslimové se modlili pod širým nebem na Letné:

2. května 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video