Roman Janoušek (uprostřed) přichází k Městskému soudu v Praze. Za pokus o vraždu mu hrozí až osmnáctiletý trest vězení. (16. července 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

ANALÝZA: Znamená verdikt nad Janouškem jeho definitivní pád?

  • 213
Vlivný pražský podnikatel Roman Janoušek si má podle zatím nepravomocného verdiktu odpykat tříletý trest za dopravní nehodu, při které vážně zranil ženu. Verdikt, pokud ho tedy odvolací soud ještě nezmění, ale bude mít dopad i na Janouškovu další "kariéru". Redakce iDNES.cz sestavila odpovědi na tři otázky, které rozsudek otevřel.

1 Je trest příliš nízký ve srovnání s jinými případy?

Romanu Janouškovi hrozil u soudu trest v rozmezí 10 až 18 let vězení. Byl totiž obžalován z pokusu o vraždu. Státní zástupkyně sama žádala, aby dostal 10 let vězení, soud to ale nerespektoval. Nakonec se rozhodl skutek přehodnotit na těžké ublížení na zdraví a vyřknout výše zmíněný rozsudek.

Soudci často při posuzování činů vycházejí z jiných podobných případů, respektive z uložených trestů. V případě chování Romana Janouška se nabízí například kauza Luboše Laciny, který v březnu 2010 agresivně vytlačil z dálnice D1 jiné auto. Jeho řidička se vážně zranila. Soudci nakonec poslali Lacinu do vězení na pět let (více zde).

Soud s Janouškem

Státní zástupkyně, která měla Janouškův případ na starosti, argumentovala dva roky starým rozsudkem se zlodějem, který ukradl dodávku, s níž pak přejel jejího majitele. Od soudu odešel s trestem 18,5 roku za vraždu (více zde). 

Právníci však poukazují na to, že případ Janouška je podobný tomu prvnímu - Lacinovu. "Od počátku jsem říkal, že případ nemůže být souzen jako pokus o vraždu. Na druhou stranu, tříletý trest je úspěchem obhajoby a neúspěchem obžaloby, když ještě vezmeme v úvahu, že dostal i souhrnný trest za neposkytnutí pomoci. Čekal bych spíš trest někde v polovině trestní sazby, která je od tří do deseti roků," uvedl advokát Jaroslav Ortman.

O "úspěchu obhajoby" mluví i další advokát Josef Doucha, ačkoli do detailního hodnocení se nechce pouštět, když nezná přesně předložené důkazy. Přiklání se však k tomu, že to byl pro soud na posouzení velmi složitý případ. "Bylo vidět, že když soudce rozhodoval, zda je to úmysl, či nedbalost, vážil obojí jak na lékárnických vahách," míní Doucha.

2 Je na místě obava z útěku?

Od začátku procesu bylo neobvyklé, že Janoušek, obžalovaný z pokusu o vraždu, může snadno začít život jinde. Nešel totiž do vazby. Policie o to po nehodě nepožádala a byla za to kritizována. Teď Janoušek dostal nepodmíněný trest, byť kratší, než se čekalo, a situace se svým způsobem opakuje. Janoušek přitom k soudu na vyhlášení rozsudku nedorazil a jeho advokát Vít Široký řekl, že ani sám netuší, kde podnikatel je (více zde).

"Já ani nemohu zadržení navrhovat. To je otázka na předsedu senátu," reagovala ve středu po verdiktu žalobkyně Jana Kadeřábková na otázku, zda není vazba nyní na místě. Předseda senátu Tomáš Kubovec se po vynesení verdiktu už podle mluvčí soudu Markéty Puci dál nechtěl k věci vyjadřovat.

Jestli se tedy Janoušek dostaví k odvolacímu soudu, kam případ směřuje, případně nastoupí trest, pokud by vrchní soud verdikt potvrdil, není jasné.

3 Jde o definitivní konec "Lorda Voldemorta"

Téměř jisté je, že Roman Janoušek po rozsudku definitivně ztratil pověst "nedotknutelného". Ta se může vrátit snad jen, pokud by ho odvolací soud zázračně osvobodil.

Připomeňme, že v době, kdy podle odposlechů nejvíce ovlivňoval dění na magistrátu, se mu říkalo Lord Voldemort (černokněžník z Harryho Pottera). Jeho hlavním kontaktem byl exprimátor Pavel Bém z ODS. Janoušek ovšem už ztratil část svého vlivu ve chvíli, kdy Bém v roce 2010 ve funkci skončil (více o kontaktech obou mužů zde).

Skeptici nicméně v době vyšetřování Janouškovy nehody odhadovali, že případ stejně pro něj skončí příznivě - už proto, jak se nekonečně protahovalo jeho prověřování. Částečně tomu věřil i on, jak vyplývá z nedávno zveřejněných odposlechů, se kterými přišel server Lidovky.cz.

Janouškovo kouzlo navíc stálo vždycky na tom, že se o něm moc nevědělo. Zásadně nedával rozhovory médiím, existovalo minimum jeho fotografií a všichni jeho známí šířili zaručené zprávy o jeho vlivu. Najednou se však na obrazovce objevil breptající dezorientovaný muž, jak telefonuje bezprostředně po nehodě.

Od ní už se to jen zhoršovalo. Janoušek musí k soudu, musí tam něco říci a musí strpět další fotografy. Zároveň se ocitl mezi vyšetřovanými v kauze Jany Nagyové. Policisté u něj udělali domovní prohlídky, musel k výslechu, ale nebyl z ničeho obviněn.

A dál? Stačí si dát dohromady poslední odposlechy. Na jednom mluví cynicky o sražené ženě: "Hodila mi šipku přes kapotu." Na jiném probíhá konzultace o obhajobě s jeho známým a Janoušek říká: "Jediné, co funguje, je vyvolat v lidech lítost. Jak my dva budem vyvolávat v lidech lítost?" Odpověď je nasnadě.

, ,

Video