Ona
Iveta Bartošová

Iveta Bartošová | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Život závislých často končí sebevraždou jako u Ivety Bartošové

U lidí závislých je větší riziko nepředvídatelných reakcí, včetně těch zkratových, myslí si psychiatrička Gita Pekárková. Možná ne náhodou skončil život zpěvačky Ivety Bartošové pod vlakem, stejně jako zemřela její první velká láska Petr Sepéši.

"Závislí mají sníženou schopnost rozhodovat se a dohlédnout důsledků svých činů. Závislost osobu mění. Zatímco někteří jsou kvůli ní přecitlivělí, u jiných se citlivost vychýlí opačným směrem," popisuje své zkušenosti psychiatrička Gita Pekárková, která se věnuje terapii závislých žen v bohnickém pavilonu E.

Až dvacetkrát více sebevražd

O pokusech o sebevraždu se v souvislosti s Ivetou spekulovalo už v minulosti. Ona sama tvrdila, že šlo jen o náhodné předávkování léky. Naposledy se s životem rozhodla skoncovat v den narozenin svého manžela Josefa Rychtáře. Možná záměrně tak učinila tentýž den v měsíci, kdy přišel (v červenci 1985) na kolejích o život zpěvák Petr Sepéši, její první velká láska.

Sebevraždy alkoholiků

Podle dostupných údajů je u alkoholiků zvýšené riziko sebevraždy v porovnání s ostatní populací. Americký Národní ústav pro mentální zdraví odhaduje, že si na život sáhne 7 - 21 % alkoholiků, oproti 1 % nezávislých. Alkoholismus je významně spojen s nezdařenými pokusy, stejně jako s dokonanými činy.

Na závislost mají vliv osobnostní dispozice, jako jsou nezdrženlivost, sklony k závislosti nebo emoční labilita. "Při závislosti hraje velkou roli také rodina a celkově vztahy závislé. Na jednu stranu může velmi pomoci, ale nefunkční nebo stresující vztahy mohou fungovat jako spouštěč k opakovanému užívání alkoholu nebo drog," shrnuje lékařka.

Podle její zkušenosti k úspěšné léčbě spolupráce rodiny velmi pomůže, stejně jako to, že přestanou přehlížet extempore závislého. Závislost je nemoc, která postihuje celou rodinu a nejlepším receptem se na ni zdá tzv. tvrdá láska. Při té partner závislého neomlouvá, závislost mu neumožňuje a v žádném případě mu nepodává návykové látky.

"Opakovaně jsem překvapen tím, do jak těžkých stavů se lidé kvůli alkoholu dostávají. Podíl na tom mají i umožňovači, kteří pijícímu zdánlivě pomáhají, ale ve skutečnosti škodí, protože řešení problémů s pitím jen oddalují," píše psychiatr Karel Nešpor v knize Zůstat střízlivý.

Původ závislosti je v genetice i v doma

Závislosti mají podle lékařky i genetický původ, stejně jako původ v rodině. Takové dispozice měla i zesnulá zpěvačka, jejíž otec měl problémy s alkoholem.

Ženy a alkohol

 "Pokud se osoba v dětství setká s alkoholikem v rodině, reaguje většinou dvěma různými způsoby. Buď si na alkohol a závislosti dává velký pozor a snaží se vyvarovat podobného modelu, nebo jej naopak opakuje," charakterizuje osoby postižené závislostí v nejbližším rodinném kruhu. Odhaduje se, že děti z rodin se závislostí k ní mají až sedmkrát větší předpoklady.

"Negativní vliv může mít i tlak okolí, který zvyšuje stres závislé osoby," dodává psychiatrička. Nepřímo tak potvrzuje, že pozornost médií nemocné zpěvačce v její závislosti spíše uškodila. "Mnoho závislých uniká k alkoholu i práškům v zátěžových situacích, kdy v nich hledají úlevu a pocit zapomnění," vysvětluje lékařka, co odborníci označují jako únavové pití.

A co mohlo Ivetu Bartošovou před sebevraždou zachránit? Jedině abstinence, ke které jí opakovaně chyběla motivace. "Kdo abstinovat chce a chce pro to něco dělat, tak má velkou šanci uspět. Ale to neplatí o lidech, kteří o abstinenci jenom mluví, třeba protože na ně tlačí okolnosti," dodává Pekárková.

Podívejte se na příběh Moniky Plocové, její boj se závislostí si byl s tím Ivetiným v mnohém podobný. Monika ale nad svou závislostí zvítězila.

22. července 2013

, pro iDNES.cz