Radost hokejistů Pittsburghu, zleva Sidney Crosby, Jevgenij Malkin a Matt...

Radost hokejistů Pittsburghu, zleva Sidney Crosby, Jevgenij Malkin a Matt Niskanen. | foto: AP

Malkin vystřílel hattrickem postup, LA a Wild si vynutily sedmý duel

• 19
Hokejový útočník Jevgenij Malkin protrhl své střelecké trápení v play-off NHL a hattrickem zařídil Pittsburghu rozhodující výhru 4:3. Favorit tak po výsledku 4:2 na zápasy postupuje přes Columbus do druhého kola. Naopak až do rozhodujícího sedmého duelu se protáhly série mezi celky Minnesoty s Coloradem a San Jose s Los Angeles.

V souboji Pittsburghu s Columbusem se v úvodních pěti partiích pokaždé vyplnila rovnice, kdo vstřelí první branku nakonec zápas prohraje. Až napošesté se to podařilo zlomit hokejistům Penguins a odměnou jim hned byl postup do druhé kola.

Češi v play-off:

1. Tomáš Hertl (SJS), 6z. - 4b. (2+2)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 4z. - 3b. (2+1)
3. Jakub Voráček (PHI), 5z. - 3b. (2+1)
4. Ondřej Palát (TBL), 3z. - 3b. (2+1)
5. Vladimír Sobotka (STL), 6z. - 3b. (0+3)
6. Michal Rozsíval (CHI), 6z. - 3b. (1+2)
13. Martin Havlát (SJS), 1z. - 0b.

Hosté si během úvodních čtyřiceti minut hry vypracovali průběžné vedení 4:0. Hlavní hvězdou byl Jevgenij Malkin, jenž se v play-off dlouho nemohl střelecky prosadit a v pondělí zazářil hattrickem.

"Nejdůležitější bylo, že jsme zápas vyhráli a ukončili tak celou sérii. Jít do druhého kola s větším sebevědomím je mnohem lepší pocit. Doufám, že přidám ještě další góly," řekl zámořským novinářům Malkin, jenž se v závěru duelu proti Blue Jackets musel hodně obávat.

Columbus totiž ve třetí třetině nesložil zbraně a góly Fjodora Ťjutina, Artěma Anisimova a Nicka Foligna snížil na rozdíl jediné trefy. Na vyrovnání již ale nedosáhl.

Parise zařídil Minnesotě sedmý duel

Hokejisté Colorada v pondělí nastupovali na ledě Minnesoty za vedení v sérii 3:2 na zápasy s psychologickou výhodou. Z výhry se ale nakonec stejně jako v úvodních pěti dílech radoval domácí tým. Triumf Wild 5:2, kterým si vynutili rozhodující sedmý duel, režíroval Zach Parise.

Americký reprezentant naplno ukázal, proč mu Minnesota před dvěma roky nabídla lukrativní smlouvu na 13 let za 98 milionů dolarů. Produktivní útočník si připsal čtyři body za dvě branky a stejný počet asistencí, za což byl právem zvolen první hvězdou.

Hokejisté Wild se zásahy zmiňovaného Pariseho a mladíka Mikaela Granlunda v první třetině utrhli do vedení 2:0. Speciální formace však Avalanche postupně vrátily do hry. Nejprve ještě v zahajovacím dějství snížil při hře v oslabení Paul Stastny a jediným střelcem druhé třetiny byl Nick Holden, když v 25. minutě zužitkoval přesilovku - 2:2.

Rozhodující krok za výhrou domácí učinili až ve třetí dvacetiminutovce. Vše odstartoval svým druhým zásahem večera Parise a při závěrečné snaze Colorada o vyrovnání s hrou s šesti hráči v poli ještě trefili prázdnou branku Jason Pominville a Marco Scandella.

Los Angeles srovnalo stav z 0:3 na 3:3 na zápasy

Velké senzaci se přiblížili hokejisté Los Angeles, když v pondělí odvrátili i třetí mečbol San Jose. Výhrou 4:1 si tak zajistili srovnání série z 0:3 na 3:3 na zápasy, což dokázali jako teprve devátý celek v historii NHL (kompletní obrat z 0:3 na 4:3 zatím zvládly jen tři týmy).

San Jose nepomohla ani změna na brankářském postu poté, co finskou jedničku Antti Niemiho v šestém duelu nahradil Alex Stalock. Ve svém debutu od úvodní minuty v play-off Stalock pochytal 26 střel a překonali jej dva dvougóloví střelci Anže Kopitar s Justinem Williamsem.

Poprvé v sérii se na led dostal kromě mladíka Tomáše Hertla i zkušený Martin Havlát, jenž v úvodních pěti duelech figuroval pouze v roli nehrajícího náhradníka. Stejně jako Hertl ovšem vyprodukoval pouze jednu střelu na branku Jonathana Quicka a do statistik se nezapsal.

Výsledky 1. kola play-off NHL

Východní konference - 6. zápas:

Columbus - Pittsburgh 3:4 (0:2, 0:2, 3:0)
51. Tjutin, 54. Anisimov, 56. Foligno - 10., 14. a 36. Malkin, 21. Sutter. Střely na branku: 27:28. Diváci: 19 189. Konečný stav série: 2:4.

Západní konference - 6. zápasy:

Minnesota - Colorado 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)
Branky
: 1. a 54. Parise, 10. Grandlund, 59. Pominville, 60. Scandella - 17. Stastny, 25. Holden. Střely na branku: 23:23. Diváci: 19 314. Stav série: 3:3.

Los Angeles - San Jose 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
6. a 52. Justin Williams, 54. a 55. Kopitar - 33. Sheppard. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18 384. Stav série: 3:3.