Gross se kál v televizi. Přijal Krista a omluvil se všem, jež zklamal

  • 657
Někdejší premiér Stanislav Gross se vrátil na televizní obrazovky. A nasadil kajícnou tvář. "Všem vám, kteří jste mi před x lety důvěřovali a pak jste měli pocit, že jsem vás zklamal, tak vám se omlouvám," řekl Gross v ukázce z nového dokumentárního cyklu České televize Expremiéři, který se bude vysílat na podzim.

Tvůrci publicistického pořadu 168 hodin požádali Grosse o rozhovor, ve kterém by vysvětlil, proč s natáčením dokumentu souhlasil. "Překvapila nás jeho ochota a otevřenost," řekla iDNES.cz autorka a moderátorka pořadu Nora Fridrichová.

"Dnes s odstupem si myslím, že jsem byl na jedné straně dobrým ministrem vnitra a na druhé straně si myslím, že jsem nebyl dobrým předsedou vlády," uvedl bývalý premiér v rozhovoru, který podle svých slov bral i jako "příležitost říct nějaké věci, které člověk nemůže říkat úplně otevřeně, když je v té vypjaté politické situaci".

Předvolební billboard ČSSD s citátem Stanislava Grosse "Myslím to upřímně" (srpen 2004)

"Nemám, co bych nějak skrýval, a prostě s odstupem se některé věci říkají jednodušeji než v době, kdy je člověk pod tlakem," poznamenal.

V rozhovoru zhodnotil i svůj život po ukončení politické kariéry. "Po odchodu z politiky jsem zažil několik úžasných věcí, v osobním životě jsem měl možnost si hodně narovnat vztahy doma a v duchovním životě jsem taky prošel nějakým vývojem, přijal jsem Krista. Žiju takovým daleko vnitřně svobodnějším životem," uvedl.

V posledních měsících se spekuluje o Grossově zdravotním stavu. Jeho žena podle autorky reportáže přiznává, že Gross má problémy s páteří a společně drží bezlepkovou dietu. "Je to moje soukromá záležitost," poznamenal expremiér k dotazům na své zdraví.

V rozhovoru, který vznikl v pátek, se Gross vrátil i ke sporné koupi bytu na Barrandově. "Třeba ty věci kolem mého bytu. Ano, tam jsem se určitě dopustil věcí, kterých jsem se dopustit neměl, protože jsem nemluvil otevřeně. Kdybych se býval nebál přiznat, že byt jsem financoval z poslaneckých náhrad, tak jsem se vyhnul tomu, že jsem se zamotal do takových polopravd a lží. Já to beru tak, že jsem byl potrestaný za to, že jsem nemluvil pravdu," řekl v rozhovoru.

Přiznal také, že po odchodu z politiky využil svých kontaktů. "Jsem přesvědčený, že se za to nemám stydět. Samozřejmě jedna věc je pohled morální a druhá věc je pohled z hlediska zákona. Pravda je, že zákon je minimum etiky," poznamenal.

Ne všechno bylo čisté

Dokument z cyklu Expremiéři o Stanislavu Grossovi se natáčel dva až tři měsíce. "Pan Gross mě překvapil svou upřímností. Po několika setkáních jsem pochopil, že se rozhodl nehrát před kamerou žádné divadlo a být upřímný," doplnil režisér Jan Látal. Dodal, že dokument se natáčel v Praze.

"Oslovili jsme všech deset expremiérů po roce 1993 a on patřil mezi respondenty, kteří byli velmi otevření a velmi přístupní," uvedla v pořadu 168 hodin kreativní producentka České televize Kamila Zlatušková (o dokumentárním cyklu více čtěte zde).

Gross v něm připustil, že nejednal vždy "čistě." "Určitě nemůžu říct, že jsem byl člověk, který by dělal jenom dobré věci, jenom věci, za které bych byl s čistým svědomím schopen říct, že to byly čisté věci. To prostě pravda není. Myslím si, že kdo dělá vrcholovou politiku, a pokud chce být upřímný, teď použiju to své zprofanované slovo, tak tohle říct nemůže," podotkl Gross.

Gross opustil premiérský post v dubnu 2005 po devíti měsících ve funkci. Jeho pád provázela vleklá kauza ohledně financování jeho majetku. Gross nebyl schopen vysvětlil, kde vzal statisíce na svůj byt v Praze. Po složení funkce premiéra se Gross vzdal i postu předsedy sociální demokracie a z politiky odešel.

Poté se začal věnovat advokátní praxi a "zázračně" zbohatl díky obchodu s akciemi společnosti Moravia Energo. Obchod vyšetřoval Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, ale v roce 2008 prohlásil transakci za legální a případ uzavřel. Dnes je Gross multimilionář a s veřejností běžně nemluví (o Grossových obchodech více čtěte zde). 

Videoukázka z dokumentu, kterou iDNES.cz zveřejnil loni v srpnu: 

8. srpna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue