Týmy pátrající přes měsíc po pohřešovaném malajsijském letu MH370 vysílá do

Týmy pátrající přes měsíc po pohřešovaném malajsijském letu MH370 vysílá do hloubi Indického oceánu speciální ponorku bez posádky (27. dubna) | foto: Reuters

Hledání ztraceného boeingu vstupuje do nové fáze, ponorka nic nenašla

  • 27
Pátrání pod hladinou oceánu po troskách pohřešovaného malajsijského letadla bude rozšířeno, oznámil v pondělí australský premiér Tony Abbott. Dosavadní hledání trosek letadla, které zmizelo 8. března po startu z Kuala Lumpuru na trase do Pekingu, bylo marné.

Abbott řekl novinářům v Canbeře, že ponorka amerického vojenského námořnictva Bluefin-21 dokončila prohledávání původně vymezené oblasti a zatím nic nenašla. "V tomto okamžiku je vysoce nepravděpodobné, že najdeme nějaké trosky letadla na hladině oceánu. Už je to 52 dní od zmizení letu číslo 370 společnosti Malaysia Airlines a většina materiálu by již nasákla vodou a potopila se. Proto pátrání vstoupí do nové fáze," řekl Abbott na tiskové konferenci, z níž citoval server BBC.

Záhada MH370

Podle australského premiéra se nyní přejde od vizuálního pátrání prováděného z letounů a lodí k prohledávání podstatně větší části oceánského dna pomocí zařízení s vyspělými senzory.

Radarové a satelitní údaje ukázaly, že letoun s 239 lidmi a palubě se odklonil daleko od plánované letové trasy. Analýzy naznačují, že mu došlo palivo v odlehlé oblasti oceánu, na kterou se pátrání soustředilo. Navzdory masivnímu hledání, do nějž se zapojilo několik zemí, ale dosud nebyl objeven jediný kousek trosek.

Původní oblast, kterou ponorka Bluefin (tuňák) prohledávala, byl okruh o poloměru deset kilometrů v hloubce 4,5 kilometrů kolem místa, kde byly 8. dubna zachyceny signály odpovídající vysílání letového záznamníku zmizelého letadla - takzvané černé skříňky.

"Chci, aby rodiny, aby svět věděl, že Austrálie neuteče od své odpovědnosti. Uděláme vše, co je v lidských silách, abychom tuto záhadu vyřešili," dodal Abbott.

"Nenecháme lidi na holičkách. Pátrání se přesune do další fáze, ale rozhodně nekončí." Ponorka poslední více než dva týdny vytvářela trojrozměrnou sonarovou mapu dna oceánu. Nyní začnou posádky pátracích plavidel prohledávat celou oblast možného dopadu letadla, což je prostor dlouhý asi 700 kilometrů a 80 kilometrů široký, upřesnil Abbott.

Počasí a technika jako překážky v pátrání

To bude obrovský úkol - a vyžádá si spoustu času, varují odborníci. "Když všechno půjde perfektně, pak bych řekl, že si povedeme dobře, pokud to zvládneme za osm měsíců," řekl vedoucí pátracího týmu Angus Houston. Počasí a technické problémy ovšem mohou tuto dobu značně prodloužit, dodal.

Australští oficiální činitelé kontaktují soukromé společnosti, zda by mohly poskytnout další sonarová mapovací zařízení, která by bylo možné vléct za loděmi a rozšířit oblast pátrání.

Náklady jsou odhadované na 60 milionů amerických dolarů, upřesnil Abbott. Zatím každá ze zemí zapojených do pátrání pokrývala vlastní náklady. Austrálie však nyní podle premiéra chce oslovit ostatní země, zda by na zvýšené náklady za pronájem dalšího pátracího vybavení nepřispěly.

Po troskách letu MH370 pátrá i ponorka bez posádky:

14. dubna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video