Dva papežové vešli mezi svaté, přenos z Vatikánu viděly miliardy lidí

  • 1025
Statisíce poutníků zaplnily Svatopetrské náměstí a jeho okolí ve Vatikánu, kde papež František prohlásil za svaté své dva předchůdce v čele katolické církve: Jana Pavla II. a Jana XXIII. Jednu z nejvýznamnějších katolických událostí za poslední léta si vedle poutníků nenechaly ujít desítky předních světových politiků.

"Ustanovujeme a vyhlašujeme blahoslavené, Jana Pavla II. a Jana XXIII., svatými a zapisujeme je do seznamu svatých a ustanovujeme, aby byli v celé církvi se svatými zbožně uctíváni," zaznělo Svatopetrským náměstím krátce po 10. hodině z úst úřadující hlavy Svatého stolce, papeže Františka.

Stalo se tak poté, co prefekt vatikánské kongregace Angelo Amato třikrát papeže požádal o svatořečení jeho dvou předchůdců. Podle tradice stačí jedna žádost. Trojí opakování ovšem podle Vatikánu podtrhuje důležitost slavnostní chvíle.

Během ceremoniálu byly posléze přineseny ostatky nových světců: v případě Jana XXIII. je to kousek kůže odebraný při vyzvednutí jeho těla, u Jana Pavla II. jde o ampulku s krví.

Kromě toho, že byly svatořečeny hned dvě bývalé hlavy katolické církve najednou, byl ceremoniál výjimečný ještě z jednoho důvodu: mši vedl papež František i před zraky svého předchůdce a emeritního papeže Benedikta XVI., který se svého úřadu loni ze zdravotních důvodů vzdal.

Benedikt XVI. spolu se 150 kardinály a 700 arcibiskupy a biskupy z celého světa koncelebroval mši.

Emeritní papež během ceremoniálu seděl vlevo od oltáře, aby byl jasně odlišen od úřadujícího nejvyššího pontifika. Jako přítel polského papeže Jana Pavla II. byl nadšeně uvítán hlavně polskými poutníky, jichž byla na prostranství před bazilikou převaha.

Kromě nich přijelo do Vatikánu také hodně věřících ze Španělska, Francie či zemí Latinské Ameriky, popsala přímo z místa zvláštní zpravodajka iDNES.cz Leona Šlajchrtová. Mezi poutníky bylo podle ní velké množství mladých lidí.

Na svatořečení bývalých hlav katolické církve zamířilo do Vatikánu celkem kolem milionu poutníků. Podle komentářů evropského tisku katolická církev zažila celosvětový happening víry: na místě a zároveň pomocí televizních přenosů po celém světě dvojitou kanonizaci odhadem sledovaly na dvě miliardy obyvatel planety.

Tomu se může rovnat jen pohřeb princezny Diany v Londýně v září 1997, který v televizi sledovalo na 2,5 miliardy lidí.

Na Svatopetrské náměstí se shromáždilo na 180 tisíc lidí. Řada z poutníků přitom čekala dlouhé hodiny. "Náměstí se zaplnilo tisícovkami lidí ještě v noci, takže ráno byla na řadě z nich už vidět únava. Občas i někdo omdlel," vysvětlovala Šlajchrtová. Dodala ale, že pro poutníky bylo dobře zajištěné zázemí a pomocný personál všem zdarma po celou dobu rozdával vodu.

Pro ostatní poutníky a zájemce, kteří se na hlavní vatikánské náměstí nevešli, bylo pro sledování obřadu na různých místech Říma instalováno 17 obřích obrazovek.

Ceremonie skončila po poledni závěrečnou modlitbou. Papež František se posléze vydal na setkání s představiteli zahraničních delegací, kteří na obřad do Vatikánu přijeli.

U Jana XXIII. papež František netrval na prokázání zázraku

Oba zesnulí papežové jsou považováni za nejoblíbenější a nejvlivnější hlavy katolické církve v novodobých dějinách. Jan Pavel II. stál v čele církve od roku 1978 do své smrti v roce 2005 a přispěl k pádu komunistických režimů ve východní a střední Evropě. Jan XXIII., který byl papežem v letech 1958 až 1963, svolal historický druhý vatikánský koncil, jehož úkolem bylo reagovat na potřeby moderní doby.

K přijetí mezi svaté je třeba prokázat vykonání druhého zázraku. V případě Jana Pavla II. tak Vatikán učinil bez výhrad, u Jana XXIII. však papež František nařídil příslušné kongregaci, aby na prokázání druhého zázraku netrvala. Patří totiž mezi jednu z pravomocí úřadující hlavy katolické církve prominout požadavek na prokázání druhého zázraku.

Kanonizace dvou bývalých papežů byla také výjimečná tím, že svatořečení se odehrálo na poměry Svatého stolce relativně krátce po jejich smrti. Jejich předchůdci na uvedení mezi svaté čekali povětšinou několikanásobně déle. V případě Jana Pavla II. se snahy o jeho svatořečení rozběhly pouhých několik týdnů po jeho smrti.

Sám Jan Pavell II. za dobu, kdy stál v čele Svatého stolce, svatořečil na 482 lidí, přičemž oficiálně byla kanonizace u velké části z nich vztažena i na jejich druhy, takže celková bilance přesahuje tisícovku.

Připomeňte si život Jana Pavla II.

Českou delegaci vede šéf sněmovny

Slavnostního obřadu se zúčastnila také celá řada oficiálních delegací včetně čtyřicítky šéfů států a vlád, například Slovenska, Maďarska či Polska.

Českou delegaci vedl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Vládu pak zastupoval ministr kultury Daniel Herman a ministryně spravedlnosti Helena Válková. Do Vatikánu nepřiletěl premiér Bohuslav Sobotka ani prezident Miloš Zeman.

Podle Rádia Vatikán na kanonizaci do Vatikánu zamířil z Česka mimo jiné kardinál Dominik Duka, emeritní pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, královéhradecký biskup Jan Vokál a desítky kněží.

Na bezpečnost během ceremonie dohlížely tisíce policistů za asistence armády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue