Voráček trefil Flyers důležitou výhru, Chicago je krok od postupu

• 5
Hokejový útočník Jakub Voráček byl vyhlášen druhou hvězdou pátečního zápasu play-off NHL mezi Philadelphií a Rangers. Kladenský odchovanec v 28. minutě zařídil rozdílovou branku domácích Flyers na 2:1, díky čemuž srovnali stav série na 2:2 na zápasy. Výhru slavili i obhájci Stanley Cupu z Chicaga. Po zatím posledním výsledku 3:2 z prodloužení již otočili stav série proti St. Louis z 0:2 na 3:2 na zápasy.

Zranění nepustilo brankáře Steva Masona do akce v úvodu play-off, které tak za Philadelphii odchytal Ray Emery. Do utkání číslo čtyři, do kterého se za vedení v sérii 2:1 nastupovalo lépe hostujícím Rangers, již ale jednička Flyers nastoupila od úvodní minuty a hned byla největší hvězdou.

Češi v play-off:

1. Tomáš Hertl (SJS), 4z. - 4b. (2+2)
2. Tomáš Plekanec (MTL), 4z. - 3b. (2+1)
3. Jakub Voráček (PHI), 4z. - 3b. (2+1)
4. Ondřej Palát (TBL), 3z. - 3b. (2+1)
5. Vladimír Sobotka (STL), 5z. - 3b. (0+3)
6. Michal Rozsíval (CHI), 5z. - 2b. (1+1)
7. Roman Polák (STL), 5z. - 1b. (0+1)
8. David Krejčí (BOS), 4z. - 1b. (0+1)
9. Radko Gudas (TBL), 3z. - 1b. (0+1)
10. Jan Hejda (COL), 4z. - 0b.
11. Jakub Kindl (DET), 4z. - 0b.
12. Andrej Šustr (TBL), 3z. - 0b.

Mason předvedl 37 zákroků. Inkasoval pouze v jednom případě a byl základním stavebním kamenem výhry 2:1 zaručující vyrovnání na 2:2 na zápasy. Bylo to jeho premiérové vychytané vítězství kariéry v play-off NHL. "Publikum bylo opravdu neuvěřitelné. Někdy pro brankáře až příliš hlučné. Nejde ani slyšet, když někdo vypálí puk na bránu," řekl po zápase spokojený gólman.

V úvodu duelu to ovšem s Philadelphií nevypadalo dobře. Už v 5. minutě totiž zaúřadoval newyorský Dominic Moore. Po návratu z trestné lavice se zmocnil puku a zatáhl jej do útočného pásma. První střelu ještě Mason zlikvidoval, Moore ovšem obkroužil branku a odražený puk dorazil do sítě.

Vedení Rangers ale trvalo jen do 9. minuty, kdy odrazu puku od zadního mantinelu zužitkoval pohotovou dorážkou pro změnu Matt Read. Podruhé Henrika Lundqvista překonal v 28. minutě český reprezentant Jakub Voráček. Své druhé branky v letošním play-off docílil tečí střeleckého pokusu Braydena Schenna. Za svůj výkon byl kladenský odchovanec zvolen druhou hvězdou po zmiňovaném Masonovi.

Chicago otočilo sérii proti St. Louis a je krok od postupu

Po úvodních dvou porážkách 3:4 z prodloužení to za stavu série 0:2 na zápasy s Chicagem nevypadlo dobře. V následujících třech partiích ovšem obhájci Stanley Cupu dokázali ambiciózní St. Louis pokaždé porazit a od postupu do druhého kola je tak dělí jediný krok.

Naposledy o tom rozhodla výhra 3:2 z prodloužení na ledě Bluesmanů. Nastavení určilo vítěze už ve čtvrtém z dosavadních pěti dílů série.

St. Louis v sestavě přivítalo uzdraveného kapitána Davida Backese, jenž byl mimo hru od druhého zápasu po tvrdém bodyčeku Brenta Seabrooka (tomu vypršel třízápasový disciplinární trest právě pátečním soubojem). Hlavní postavou zápasu byl ale nakonec hostující kapitán Jonathan Toews. Tahoun ofenzivy Chicaga se v 68. minutě dostal do brejku a rychlou kličkou nedal Ryanu Millerovi šanci.

Rozhodující akci předcházel útok Blues. Střelu Backese však brankář Corey Crawford vyrazil a obránce Duncan Keith pohotově vyslal do úniku zmiňovaného Toewse, jemuž otevřel prostor střídající Roman Polák. "Měli prostě štěstí na ideální odraz puku," komentoval český bek celou situaci.

Chicago bylo blíže úspěchu i v řadné hrací době, kdy dvakrát odskočilo do vedení. Otevírací branku Mariána Hossy však efektivně zakončením v pádu umazal T.J. Oshie a následnou trefu Bena Smitha pro změnu korigoval obránce Alex Pietrangelo.

Getzlaf se vrátil do sestavy a režíroval výhru

I v pátém zápase série mezi Anaheimem a Dallasem slavil domácí tým. Ducks po dvou venkovních porážkách uspěli vysoko 6:2 a za stavu 3:2 na zápasy je od postupu dělí jediná výhra.

Velkou zásluhu na tom měli zejména útočníci Ryan Getzlaf a Corey Perry. Oba si do statistik připsali tři body za bilanci (1+2). Prvně jmenovaný kapitán Anaheimu se vrátil po vynechaném čtvrtém duelu kvůli zdravotním potížím a z listiny nehrajících náhradníků byl pro změnu zařazen zpátky do sestavy  také veterán Teemu Selänne.

Getzlaf byl nakonec jmenován první hvězdou, přestože si v zápase vybral i slabší chvilku. V 10. minutě při zakládání přesilovkového útoku tristně ztratil kontrolu nad pukem a umožnil tak napadajícímu Jamie Bennovi snadno srovnat průběžné skóre na 1:1. O pouhých 26 vteřin později však Ducks vrátil vedení Rickard Rakell a po zbytek duelu již o náskok domácí nepřišli.

Výsledky 1. kola play-off:

Východní konference - 4. zápas:

Philadelphia - New York Rangers 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
9. Read, 28. Voráček - 5. Moore. Střely na branku: 25:38. Diváci: 20.132. Stav série: 2:2.

Západní konference - 5. zápasy:

St. Louis - Chicago 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
32. Oshie, 42. Pietrangelo - 17. Hossa, 38. B. Smith, 68. Toews. Střely na branku: 29:30. Diváci: 19.796. Stav série: 2:3.

Anaheim - Dallas 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)
6. Bonino, 11. Rakell, 22. Perreault, 42. Silfverberg, 45. Getzlaf, 47. Perry - 11. Jamie Benn, 29. Horcoff. Střely na branku: 23:36. Diváci: 17.334. Stav série: 3:2.