O puk bojují Kyle Quincey z Detroitu a David Krejčí z Bostonu (vlevo). | foto: Reuters

Krejčí v prodloužení asistoval u gólu Bostonu, přihrávku měl i Hertl

• 16
Hokejový útočník David Krejčí, nejproduktivnější Čech v letošní základní části NHL, ve čtvrtek prolomil své čekání na první bodový zápis v play-off. Ve čtvrtém duelu série asistoval v prodloužení u vítězné branky Bostonu na 3:2. Favorizovaní Bruins tak vedou nad Detroitem již 3:1 na zápasy. Do statistik se díky přihrávce zapsal i mladík Tomáš Hertl ze San Jose.

Po překvapivé porážce 0:1 ze zahajovacího duelu série hokejisté Bostonu zabrali a výhrami 4:1, 3:0 a naposledy 3:2 po prodloužení naplňují role největších favoritů play-off. Detroitu ve čtvrtek nepomohl k lepšímu výsledku ani návrat kapitána Henrika Zetterberga, jenž se vrátil do sestavy z marodky po vynechání 27 zápasů (švédský reprezentant kvůli bolavým zádům nenastupoval od 21. února).

Úvod utkání vyšel lépe domácím Red Wings, které v první třetině poslal do vedení využitou přesilovkou obránce Niklas Kronwall. Asistenci si připsal Pavel Dacjuk. V 25. minutě si pak oba hráči prohodili role a pro změnu za přispění Kronwalla zvyšoval už na 2:0 ruský reprezentant v útoku Detroitu.

Dané skóre ale vydrželo jen do 31. minuty. Za pomoci teče bránícího hráče domácích v početní převaze snížil ofenzivně laděný zadák Bostonu Torey Krug. Vyrovnání na 2:2 se zrodilo na startu třetí dvacetiminutovky poté, co Carl Söderberg zpoza branky našel před Jimmy Howardem trestuhodně nekrytého Milana Lucice.

Z prodloužení následně uběhlo dalších čtrnáct minut hry a Boston dokonal velký obrat z 0:2 na 3:2. David Krejčí našel na modré čáře volného beka Dougie Hamiltona, jehož nahození na branku tečoval Jarome Iginla a naposledy se puku dotkl ještě bránící Danny DeKeyser. V klíčový okamžik se puk odrazil do sítě Red Wings od jeho nohy. "Ještě není konec. Musíme dál tvrdě pracovat," neztrácí naději za stavu 1:3 na zápasy nešťastník DeKeyser.

Naopak samá pozitiva počítal kouč Bruins Claude Julien, jenž oslavil výhru den po svých 54. narozeninách a navíc v rámci jubilejního 100. zápasu v play-off NHL.

Minnesota srovnala s Coloradem krok

Po dvou na play-off gólově bohatých zápasech z ledu Colorada, které své fanoušky potěšilo triumfy 5:4 z prodloužení a 4:2, se série přesunula na led Minnesoty. Defenzivně laděný tým změnil obraz hry a po výsledcích 1:0 z prodloužení a 2:1 srovnal stav na 2:2 na zápasy.

Wild ve čtvrtek dovolili hostujícím Avalanche jen 12 střel a celkově svého soupeře předčili v dané aktivitě 32:12. Bezgólový stav ukončil už ve 4. minutě obránce Jared Spurgeon, jenž Semjonu Varlamovi nedal šanci bombou z prostoru mezi kruhy.

Na 2:0 se skóre měnilo v 33. minutě. Běžela přesilová hra domácích, když odražený puk doskákal před branku k volnému Charlie Coyleovi. Záhy na to sice snížil Ryan O'Reilly, to bylo ovšem v ofenzivě ze strany Colorada vše. Svěřencům trenéra Patricka Roye tentokrát nepomohlo ani závěrečné odvolání Varlamova a hra s šesti hráči v poli.

První hvězdou duelu byl zvolen Mikael Granlund. Autor vítězné trefy z prodloužení zápasu číslo tři asistoval u otevírací branky Spurgeona.

Los Angeles si udrželo naději na postup

Hokejisté San Jose se ve čtvrtek po Montrealu, jenž vyřadil hladce 4:0 Tampu Bay, mohli stát druhým účastníkem druhého kola play-off. Na výsledky 6:3, 7:2 a 4:3 po prodloužení ale napočtvrté navázat nedokázali. Los Angeles zvládlo první zápas o všechno a domácím triumfem 6:3 si udrželo naději na zvrat.

Na úvodní dva trháky Kings ještě Sharks pokaždé našli odpověď. U prvního vyrovnání na 1:1 se na tom asistencí podílel i český mladík Tomáš Hertl. Góly ze závěru druhé třetiny ale domácí definitivně odskočili do vedení, o které již po zbytek duelu nepřišli.

Za hlavní hvězdy úspěchu Los Angeles byli dvougóloví útočníci Justin Williams a Marián Gáborík.

Výsledky 1. kola play-off:

Východní konference - 4. zápas:

Detroit - Boston 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
11. Kronwall, 25. Dacjuk - 31. Krug, 42. Lucic, 74. Iginla (Krejčí). Střely na branku: 37:40. Diváci: 20.066. Stav série: 1:3.

Západní konference - 4. zápasy:

Minnesota - Colorado 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
4. Spurgeon, 33. Coyle - 34. O´Reilly. Střely na branku: 32:12. Diváci: 19.396. Stav série: 2:2.

Los Angeles - San Jose 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)
5. a 41. Gáborík, 24. a 37. Williams, 40. Toffoli, 59. Brown - 20. Shepard (Hertl), 29. Nieto, 52. Pavelski. Střely na branku: 31:39. Diváci: 18.376. Stav série: 1:3.