Hokejisté Montrealu Brendan Gallagher (vpravo), Tomáš Plekanec a Michael Bournival (49) se radují z gólu proti Tampě. | foto: AP

Plekanec asistoval u postupu Montrealu, Palát s Hertlem vstřelili gól

• 39
Prvním postupujícím celkem do druhého kola play-off hokejové NHL je jediný kanadský zástupce v letošním boji o Stanley Cup. Slavný Montreal uspěl nad Tampou hladce 4:0 na zápasy, když v úterý i díky asistenci Tomáše Plekance zvítězil 4:3. V dresu poražených si připsal dva body (1+1) nováček Ondřej Palát. Mezi střelce se zapsal i další mladík Tomáš Hertl, jenž trefil San Jose vyrovnání na 3:3 na ledě Los Angeles.

Montreal, jenž v play-off navázal na skvělý závěr základní části s jedenácti výhrami z posledních patnácti startů, suverénně vyřadil Tampu Bay po výsledcích 5:4PP, 4:1, 3:2 a 4:3.

V rozhodujícím duelu Canadiens postupně vedli 2:0 a 3:1. V první třetině kanadský tým poslali do trháku Daniel Briere a Lars Eller. V prostředním dějství pak za asistence Tomáše Plekance upravoval stav třetím gólem domácích Brendan Gallagher.

I díky produktivitě skvělého nováčka Ondřeje Paláta, jenž byl s bilancí (1+1) zvolen třetí hvězdou zápasu, se však Lightning postupně podařilo srovnat na 3:3. V čase 57:49 byl ale za podražení vyloučen hostující Cedric Paquette a Montreal početní výhody v závěru řádné hrací doby využil k vstřelení vítězné branky. Dorážkou z brankoviště se prosadil kanonýr Max Pacioretty.

Za Tampu tentokrát nenastoupil řízný obránce Radko Gudas, jehož stejně jako Paláta v utkání číslo dvě vyřadily zdravotní potíže.

"Byl to pro nás úspěšný rok plný velkých změn. Hned dvanáct hráčů si odbylo premiéru v play-off. To jsem jen tak neslyšel," řekl novinářům trenér Tampy Jon Cooper, jenž se v průběhu základní části dokázal s týmem vypořádat s dlouhou absencí kanonýra Stevena Stamkose a nakonec i s výměnou dlouholetého kapitána Martina St. Louise.

Hráče Montrealu teď čeká týden regenerace a přípravy na vítěze série mezi Bostonem a Detroitem. "Budeme připraveni, to vám říkám. Vyhráli jsme sérii, ale ještě nejsme v cíli. Je to jen první krok, další je teď před námi," dodal kouč vítězů Michel Therrien.

Hertl trefil San Jose vyrovnání, vítězný obrat završil Marleau

Hokejisté San Jose se výrazně přiblížili postupu do druhého kola play-off, když v úterý navázali na domácí triumfy 6:3 a 7:2 vítězstvím 4:3 z prodloužení na ledě Los Angeles.

Kings před svými fanoušky průběžně vedli 2:1 a na startu třetí třetiny pro změnu 3:2. Střelecky aktivnější Sharks, kteří svého soupeře přestříleli 40:31, vrátil do hry vyrovnáním na 3:3 až v čase 49:17 Tomáš Hertl. Český mladík, jenž v zápase celkově šestkrát vypálil na branku Jonathana Quicka, své druhé trefy v play-off docílil dorážkou z brankoviště po předchozím pokusu obránce Marc-Edouarda Vlasice.

Z prodloužení následně uběhlo jen necelých sedm minut hry. San Jose udeřilo hned z první šance, když se ujala bekhendová střela Patricka Marleaua z levého kruhu pro vhazování.

Rask vychytal Bostonu vedení v sérii

Porážka 0:1 ze zahajovacího střetnutí je již zapomenuta. Favorizovaní hokejisté Bostonu totiž po následné výhře 4:1 uspěli i ve třetím díle série na ledě Detroitu jasným výsledkem 3:0 a ujali se vedení 2:1 na zápasy.

Hlavní postavou úterního klání byl finský gólman Bostonu Tuukka Rask, jenž pochytal všech 23 střel Red Wings. V ofenzivě se za vítěze základní části činili Dougie Hamilton, Jordan Caron a Patrice Bergeron. Prvně jmenovaný obránce otevřel skóre v 9. minutě po pěkné individuální akci za početní převahy. Caron v 16. minutě trestal chybné střídání domácích a Bergeron přidal pojistku v 59. minutě trefou do prázdné branky Detroitu.

Nejproduktivnější Čech z dlouhodobé fáze sezony, centr David Krejčí, vypálil na branku Jimmy Howarda celkově pět puků. Na svůj první bod v letošním play-off však stále čeká.

Voráček asistoval u jediné branky Philadelphie

Přestože hokejisté Rangers vyslali na brankáře soupeře jen 23 puků, dokázali se čtyřikrát prosadit a po výsledku 4:1 vedou v sérii úvodního kola play-off nad Philadelphií 2:1 na zápasy.

Newyorský celek nakročil za triumfem už úvodních minutách třetího duelu. Ve 4. minutě otevřel brankový výčet Derek Stepan a v 11. minutě zvyšoval veterán Martin St.Louis. Před prvním odchodem do kabin domácí snížili zásluhou Marka Streita, kterému asistovali Jakub Voráček s Claude Girouxem. To bylo všem ze strany Flyers v celém zápase vše.

Rangers si vedení pohlídali a navíc přidali v každé třetině pojistku. Na 3:1 zvyšoval v 26. minutě obránce Dan Girardi a poslední slovo si vzal v 51. minutě sváteční střelec Daniel Carcillo.

"Musíte ovládnout i střední pásmo. To bylo součástí naší defenzivní hry a pomohlo nám to k dobrému výkonu. Je důležité pracovat na celém kluzišti," poodkryl úspěšnou taktiku gólman vítězů Henrik Lundqvist, autor 31 úspěšných zákroků.

Výsledky 1. kola play-off:

Východní konference:

Detroit - Boston 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
9. Hamilton, 16. Caron, 59. Bergeron. Střely na branku: 23:34. Diváci: 20.066. Stav série: 1:2.

Philadelphia - NY Rangers 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
18. Streit (Voráček) - 4. Stepan, 11. St. Louis, 26. Girardi, 51. Carcillo. Střely na branku: 32:23. Diváci: 20.096. Stav série: 1:2.

Montreal - Tampa Bay 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)
3. Briere, 16. Eller, 26. Gallagher (Plekanec), 60. Pacioretty - 25. Palát, 44. Hedman (Palát), 47. Johnson. Střely na branku: 37:23. Diváci: 21.273. Konečný stav série: 4:0.

Západní konference - 3. zápas:
Los Angeles - San Jose 3:4 v prodl. (0:1, 2:1, 1:1 - 0:1)
25. Stoll, 28. Gáborík, 41. Carter - 4. Burns, 30. Nieto, 50. Hertl, 67. Marleau. Střely na branku: 31:40. Diváci: 18.390. Stav série: 0:3.