Když natočíme nejdelší osten ježka... Na výstavě Matematika na dotek ježka a...

Když natočíme nejdelší osten ježka... Na výstavě Matematika na dotek ježka a klec nahradila geometrická tělesa a plastová krychle (22. dubna 2014). | foto:  Milan Bureš, MAFRA

Žáci se dotkli matematiky. Mýdlová voda a světýlka nahradily kružítka

  • 15
Učitelka zlehka ťukne svého žáka prstem do čela. "Musíš rozumem, ne silou," radí druhákovi, který se snaží do plastové krabice vecpat podivné geometrické těleso. Jeho spolužáci zatím zkoušejí kuriózní bublifuky či zrcadlové skříňky. Místo běžného vyučování vyrazili na výstavu Matematika na dotek.

Děti ze Základní školy da Vinci z Dolních Břežan chvilku připomínají Rychlé šípy s ježkem v kleci. Jen s tím rozdílem, že místo Tleskačova hlavolamu zápolí s jehlanem či hvězdicí. Jako poslední uspěje dredatý Bárny a ostatní jej odmění potleskem.

Druháky asi nejvíc zaujme mýdlová voda, ze které dělají geometrické obrazce. A také stůl s tlačítky, které je nutné zmáčknout v takové kombinaci, aby svítilo všech sedm žároviček. To Natálka, kterou spíše než počty baví psaní, se usadila u Pythagorovy skládačky. 

"Mě matematika baví, zrovna bereme násobilku," říká Ilja a přitakává, že se mu tady líbí víc než ve škole. Obzvlášť když se po výstavě jde na pizzu. 

Dvacet exponátů výstavy, kterou pořádá Goethe-Institut, ukazuje různá témata. Skládání modrých desek má přiblížit, co je to těžiště. Pouštění kuliček v různě nakloněných skluzavkách zase rychlost. Řada "hraček" rozvíjí logiku. 

"Já to vím, Já to vím!" překřikují se děti při otázkách průvodkyně. Jejich hemžení s úsměvem pozoruje učitelka Magdalena Brončková. Tu někoho pochválí, tu poradí. Pomůže například s ošemetným úkolem, kdy školáci musí na vyznačené dráze chodit tak rychle, aby kopírovali křivku na monitoru.

"Je to tady perfektní. Hlavní je zkoušet to, hledat řešení a poučit se z chyb. Podobné věci občas děláme i ve výuce, protože se učíme metodou profesora Hejného," uvádí Brončková (více o zmíněné metodě čtěte zde).

Exponáty v Německu vytvořili budoucí učitelé

Podle Štěpánky Laňové z české pobočky Goethe-Institutu má výstava hlavně nabídnout jiný pohled na matematiku, než je na školách běžné. "Tady jsou objekty, kde matematika na první pohled není. Ale tím, že si to děti vyzkouší, tak třeba přijdou na něco, co s matematikou souvisí," říká Laňová. 

"Samozřejmě nepochopí hned, že se tady jedná třeba o Pythagorovu větu. Slouží to ale tomu, že až opět budou ve škole něco probírat, tak aby si na to vzpomněli. Ideální je, když je tady s nimi učitel matematiky a hned jim to dokáže vysvětlit," doplňuje.

Atraktivní obrazce vytvořili studenti pedagogiky v Německu, posléze se staly součástí muzea Mathematikum v Giessenu. Celkem je v něm kolem 160 exponátů. Malá část z nich nyní na popud Goethe-Institutu putuje po světě.

V Praze bude výstava k vidění do 9. května v Galerii umění pro děti (GUD) na Starém Městě. Dopoledne ve všední dny je expozice otevřená pouze pro objednané školy, odpoledne a o víkendu pro ostatní zájemce.

Čeští vysokoškoláci se snaží dětem přiblížit fyziku. Do škol vyrážejí s vědeckou show:

3. prosince 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video