Jihlavský trenér Petr Rada.

Jihlavský trenér Petr Rada. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavský trenér Rada: Zpátky na zem! Musíme poctivě pracovat

• 0
V tuto chvíli už mohli mít jihlavští fotbalisté definitivní jistotu záchrany. Jenže... Páteční domácí utkání proti Bohemians Praha 1905 nezvládli. Přestože tým kouče Petra Rady nad klokany v 15. minutě vedl zásluhou Lukáše Masopusta 1:0, nedotáhl duel do vítězného konce.

"Mrzí nás to hodně, utkání jsme měli dobře rozehrané," uvedl Rada. "Šli jsme do vedení, měli jsme hru pod kontrolou. Pak nás ale soupeř zaskočil vyrovnávací brankou," zmiňuje 39. minutu, kdy srovnal Ivan Lietava.

Ve druhém poločase pak Vysočina předvedla zřejmě nejhorší výkon z celé jarní části soutěže. "Druhý poločas byl z naší strany hodně špatný, ustrašený. Od šedesáté minuty jsme se jenom bránili," všímal si Rada.

Shodneme se, že bod za remízu 1:1 s do té doby předposledním týmem tabulky je ztráta? Zvlášť v domácím prostředí.
Hráče jsem upozorňoval, že to bude hodně těžké utkání. Což se potvrdilo. Hráli jsme proti agresivnímu týmu, který potřebuje body. Stejně jako my. Nám se navíc bohužel nepodařil druhý poločas a po našem výkonu v něm je remíza asi zasloužená.

Předtím jste ale dokázali porazit soupeře jiného kalibru: v lize Mladou Boleslav, v poháru Plzeň...
Právě. Asi jsme potřebovali spadnout zase na zem. Už jsme si mysleli, že najednou můžeme hrát i Ligu mistrů. Jenže my musíme pracovat dál. Máme 31 bodů, což je málo. Že by vše šlo tak růžově, jak bychom si přáli? To nejde a nepůjde. Pokud budeme ustrašení a budeme se bát, tak to bychom se vraceli někam, kam nechceme. Věřím, že tento druhý poločas byla výjimka a že se vrátíme znovu k poctivé práci, kterou jsme nastolili.

Na druhou stranu, na sestupem přímo ohrožené týmy máte s 31 body náskok osmi, devíti bodů. To asi trochu klidu dává...
Ne, ještě ne. Dokud nebudeme mít alespoň 32 bodů, nemůžeme hýřit jistotou. I když je fakt, že nějaký náskok máme.

Takže primární úkol zní: Ve zbývajících pěti zápasech co nejdříve urvat alespoň ten jeden kýžený bod?
Bylo by špatné, kdybychom takhle přemýšleli a chtěli v pěti zápasech jeden bod. Prostě nás v neděli v Jablonci čeká další utkání a v něm budeme chtít vyhrát. A po něm máme další čtyři zápasy. Určitě to nebude tak, že bychom chtěli bod a byli spokojeni se záchranou. Budeme chtít co nejvíce bodů.

V poslední době se v médiích stále spekuluje o nějakých odchodech. Tu Harba s Masopustem míří do Sparty, pak do Jablonce. Je to pro vás hodně nepříjemné?
Jednoznačně je. Ale tyhle spekulace médií se zkrátka vyskytují. A vždy je to o tom, aby se s tím hráči srovnali, zůstali na zemi a soustředili se na svou práci. Zrovna Masopust není ten typ, který by lítal v oblacích. A kdyby ano, měl by smůlu.

Musel byste takového hráče umravnit?
Samozřejmě. Ale myslím, že tohle nehrozí. Hráči vědí, o co jde a jak to je.

Na druhou stranu není to svým způsobem ocenění práce klubu?
Vždycky je to ocenění hráčů. Ale není to otázka dvou, tří nebo pěti zápasů. Musíte to prokazovat déle. Já si myslím, že nejdřív by měli nějaký základ položit tady. A až dlouhodobá kvalitní výkonnost by měla přinést nějaké šance na přestup. Jihlava