Kolumbijský spisovatel a nositel Nobelovy ceny Gabriel García Márquez v sedmdesátých letech | foto: Profimedia.cz

Po Márquezovi zbyl nevydaný rukopis. O jeho zveřejnění rozhodne rodina

  • 0
Román Na paměť mým smutným courám, který vyšel v roce 2004, zřejmě nezůstane posledním vydaným dílem nedávno zesnulého spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze. Jeho nakladatel má v ruce hotový rukopis románu Uvidíme se v srpnu.

Zesnulý kolumbijský mistr magického realismu Gabriel García Márquez by mohl posmrtně ještě jednou potěšit své čtenáře novou knihou. Nakladatelství Random House by rádo posmrtně vydalo román s pracovním názvem En agosto nos vemos (Uvidíme se v srpnu), který by mohl vyjít, pokud tak rozhodne rodina autora. Kolumbijské rozhlasové stanici RCN to řekl zástupce nakladatelství Cristóbal Pera.

García Márquez zemřel ve čtvrtek 17. dubna ve věku 87 let v Mexiku, kde se  také koná veřejná pieta za nositele Nobelovy ceny za literaturu.

Spisovatel dlouho pracoval na nové knize. Rukopis je prý hotov a mohlo by se z něj stát posmrtně vydané dílo, řekl Pera, který stál i za vydáním zatím poslední Márquezovy knihy z roku 2004, románu Na paměť mým smutným courám.

Veřejná pietní ceremonie v Mexiku se uskuteční v neděli v Paláci krásného umění a zúčastní se jí také mexický prezident Enrique Peňa Nieto a kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Márquezovy ostatky byly zpopelněny ještě v den jeho smrti během soukromého obřadu. Zatím není jasné, kde bude urna s popelem uložena. Kolumbijský velvyslanec v Mexiku José Gabriel Ortiz však naznačil, že by popel mohl být rozdělen mezi Kolumbii a Mexiko. V Mexiku žil Kolumbijec s přestávkami od počátku 60. let.

Nyní má být urna s popelem vystavena v mexickém Paláci krásného umění, aby se s Garcíou Márquezem mohla rozloučit veřejnost.

V úterý se uskuteční smuteční mše v katedrále v kolumbijské metropoli Bogotě.

García Márquez se narodil 6. března 1927 a první velký literární úspěch mu v roce 1967 přinesl román Sto roků samoty. Slavné jsou i jeho další knihy Láska za časů cholery, Kronika ohlášené smrti, Podzim patriarchy či Generál ve svém labyrintu. Nobelovu cenu obdržel v roce 1982.

,