Chris Porter (vpravo) a Vladimir Tarasenko se radují z gólu St. Louis.

Chris Porter (vpravo) a Vladimir Tarasenko se radují z gólu St. Louis. | foto: AP

Gól Rozsívala Chicagu nepomohl, druhou výhru brali Sobotka s Polákem

• 13
Hokejisté St. Louis dokázali zopakovat výsledek 4:3 po prodloužení a nad obhájci Stanley Cupu z Chicaga tak v 1. kole play-off vedou již 2:0 na zápasy. Hostům nepomohl ani gól obránce Michala Rozsívala, v dresu vítězných Blues si připsali asistence u rozhodující trefy Vladimír Sobotka s Romanem Polákem. V dalším utkání Colorado podruhé zdolalo Minnesotu a Columbus srovnal sérii s Pittsburghem.

Druhý domácí zápas St. Louis s Chicagem v sérii 1. kola play-off měl s úvodní partií hodně společného. Domácí Blues znova zvítězili výsledkem 4:3 po prodloužení, přestože obhájci Stanley Cupu průběžně v řádné hrací době vedli 3:2. V obou případech se Bluesmani vrátili do hry vyrovnáním až ze samotného závěru úvodní šedesátiminutovky.

V prvním duelu trefil důležitý gól na 3:3 Jaden Schwartz v čase 58:15 a až v úvodu třetího prodloužení v běžící 101. minutě rozhodl kanonýr Alexander Steen. Odvetu poslal do natavení pro změnu v čase 59:53 Vladimir Tarasenko a vítěznou akci tentokrát zařídil už v šesté minutě nad rámec řádné hrací doby obránce Barret Jackman, kterému asistovali oba Češi v dresu St. Louis - Vladimír Sobotka s Romanem Polákem.

Prvně jmenovaný útočník si navíc připsal ještě jednu asistenci u trefy Kevina Shattenkirka na průběžných 2:0 ze zahajovací třetiny. Bodoval rovněž jediný český zástupce na straně Blackhawks poté, co Michal Rozsíval završil obrat skóre z 2:0 na 2:3 pro hosty. Zkušený zadák se své první trefy v play-off dočkal v 47. minutě.

Zlomovým okamžikem sobotního souboje byl faul hostujícího Brenta Seabrooka na kapitána St. Louis Davida Backese, který se zraněním musel předčasně do kabin. Seabrook pak v 56. minutě vyfasoval trest na pět minut a do konce zápasu, což Blues využili k vstřelení vyrovnávací branky. Tarasenko se prosadil sedm vteřin před koncem za hry 6 proti 4, kdy klasickou přesilovku ještě umocnilo odvolání brankáře Ryana Millera.

Columbus srovnal krok s Pittsburghem

Hokejisté Columbusu v sérii s favorizovaným Pittsburghem sahali po výhře už v úvodním střetnutí. To sice Penguins nakonec ovládli výsledkem 4:3, v jednu chvíli však svítil na ukazateli skóre stav 1:3 pro hostující Blue Jackets.

Odveta měla pro změnu opačný průběh, když nejprve odskočili do vedení Tučňáci. Kapitán Sidney Crosby posbíral dvě asistence a jeho parta vedla po úvodní třetině 3:1. Dvakrát se zapsal mezi střelce málo známý útočník Brian Gibbons, jenž v základní hrací části po povolání z farmy stihl odehrát jen poloviční porci 41 zápasů.

Columbus se vrátil do zápasu díky speciálním formacím. Ve druhé třetině dal kontaktní trefu při hře ve vlastním oslabení Matt Calvert a v třetí dvacetiminutovce srovnal na 3:3 naopak za přesilovky Jack Johnson. Vítěznou akci pak předvedl na startu druhého prodloužení svou druhou brankou večera Calvert.

Stastny znova řádil proti Minnesotě

Hrdinou úvodního souboje mezi Coloradem a Minnesotou byl domácí americký útočník se slovneskými kořeny Paul Stastny. Výhru 5:4 po prodloužení obstaral vyrovnáním z času 59:46 a rozhodující trefou z 8. minuty nastavení. V odvetě si Stastny připsal pro změnu čtyři kanadské body (1+3) a společně s produktivním mladíkem Nathanem MacKinnonem (rovněž 1+3) stáli za výhrou 4:2.

Rohodující fází duelu byla prostřední dvacetiminutovka, kdy Avalanche díky dvěma trefám kapitána Gabriela Landeskoga odskočili do trháku 3:1. Po kontaktní brance Marco Scandelly z 59. minuty pak ještě přidal pojistku do prázdné branky na finálních 4:2 zmiňovaný Stastny.

Výsledky 1. kola play-off:

Východní konference - 2. zápas:

Pittsburgh - Columbus 3:4 ve druhém prodl. (3:1, 0:1, 0:1 - 0:1)
4. a 5. Gibbons, 18. Niskanen - 28. a 82. Calvert, 6. Johansen, 54. Johnson. Střely na branku: 42:45. Diváci: 18 619. Stav série: 1:1.

Západní konference - 2. zápasy:

St. Louis - Chicago 4:3 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
8. Porter, 20. Shattenkirk (Sobotka), 60. Tarasenko, 66. Jackman (Polák, Sobotka) - 38. Keith, 45. Seabrook, 47. Rozsíval. Střely na branku: 31:28. Diváci: 19 639. Stav série: 2:0.

Colorado - Minnesota 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
23. a 32. Landeskog, 7. MacKinnon, 60. Stastny - 5. Coyle, 59. Scandella. Střely na branku: 29:32. Diváci: 18 402. Stav série: 2:0.