Anna Siváková s Natálkou. Dívenka si ráda maluje.

Anna Siváková s Natálkou. Dívenka si ráda maluje. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Pět let od žhářského útoku. Natálku čeká škola i další operace

Od žhářského útoku ve Vítkově uplynulo pět let. Z těžce popálené Natálky už bude školačka. Lidí se však straní a má velké problémy se spaním. A dva z útočníků čekají na vyřízení ústavní stížnosti.

Na hrůznou noc před pěti lety nelze zapomenout. Stačí, když se Anna Siváková podívá na svou dcerku Natálku.

Co se stalo

V noci z 18. na 19. dubna 2009 přijela čtveřice mladíků k domu ve Vítkově, kde žila romská rodina. Tři hodili do oken zápalné lahve, čtvrtý čekal v autě.

Několik lidí bylo popáleno, jen díky lékařům byla zachráněna dvouletá Natálka s popáleninami na osmdesáti procentech těla. Viníci dostali za pokus vraždy s rasovým podtextem mimořádné tresty.

A zároveň si uvědomí, jak rychle ubíhá čas. Z tehdejší malé holčičky už je takřka školačka. Následky žhářského útoku si však nese dodnes.

"Lidí se straní, lékařů se bojí. Do školky v poslední době moc nechodila, protože měla velké problémy se spaním," líčí Siváková. Ačkoliv začátky byly hodně těžké, s dětským kolektivem se už dívka sžila.

Matka však počítá s tím, že až Natálka začne chodit do školy, po celou dobu vyučování bude s ní. "Nevím, jak dlouho. Prostě až si zvykne, je na mě hodně vázaná."

Jenže první třídy si zpočátku dívenka příliš neužije. Právě na podzim ji čeká další z mnoha operací. "Když Natálka otočí krkem, tak se současně natahuje i kůže u úst. Jak Natálka roste, tak se umělá kůže natahuje," vysvětluje Siváková a dodává, že Natálka podstoupila už desítky narkóz.

Viníci dívčina utrpení jsou za mřížemi. A pykat za svůj čin budou ještě dlouho.

David Vaculík s Jaromírem Lukešem rok a půl od vhození zápalných lahví do domu dostali mimořádný trest 22 let. Ivo Müller a Václav Cojocaru obdrželi o dva roky méně.

Soudci neuvěřili jejich obhajobě, že zápalné lahve vhazovali do starého domu, ve kterém mělo být skladiště kradených věcí, a o rodině uvnitř nic netušili.

David Vaculík s Jaromírem Lukešem si proti trestu podali ústavní stížnosti. "Tresty byly ukládány jako exemplární, což je ze zákona a Listiny základních práv a svobod nepřípustné. Stěžujeme si také na procesní vady," uvedl právník Petr Kausta, obhájce Davida Vaculíka.

Jak šel čas...

Natálka Siváková - Těsně před prvními narozeninami (11 měsíců)
Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)
Tříletá Natálka rok po žhářském útoku ve Vítkově. (10. května 2010)
Natálku ještě čeká mnoho operací.

Stále je přesvědčen, že rozhodování soudce bylo ovlivněno médii a zejména prohlášeními některých politiků.

Pokud by Ústavní soud uznal námitky dvou odsouzených za oprávněné, vrátil by se případ ke Krajskému soudu v Ostravě. "Jestli se tak stane, v což pevně věřím, muselo by být celé řízení v prvním stupni znovu opakováno, neboť předseda senátu v mezidobí zemřel," připomenul obhájce.

Zbylí dva odsouzení si podali žádosti o milost, které však tehdejší prezident Václav Klaus zamítl.

Milost ale z humanitárních důvodů udělil Pavlu Kudrikovi, otci Natálky, potrestaném za krádež a řízení bez řidičského oprávnění. Kudrik už s rodinou není. "Ale velmi nám pomáhá, třeba mě s Natálkou vozí k lékařům," dodala Siváková.

Ústavní stížnosti dvou útočníků Siváková nechápe a považuje je za nemorální. "Chtějí, aby dostali pět let?" ptá se a podívá se na Natálku: "Víte, málokdo si uvědomuje, že ty pachatele můžou za pár let na podmínku pustit. Vrátí se domů a dále budou v klidu žít. Jenže Natálka dostala doživotí. Až do konce života bude mít následky."

2. prosince 2009. Záběry popálené Natálky po osmiměsíčním pobytu v nemocnici:

2. prosince 2009