Pražské arcibiskupství si nárokuje i rozsáhlé pozemky v brdských lesích. (Ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Církev chce tisíce hektarů ve vojenském újezdu Brdy. Může dojít na soud

  • 94
Rozsáhlé pozemky v brdských lesích si nárokuje jako součást církevních restitucí Arcibiskupství pražské. Část požadované plochy leží ve vojenském újezdu Brdy, kde skoro denně cvičí vojáci. Armáda odmítá tisíce hektarů vydat.

"S Lesy ČR jsme podepsali zhruba desítku dohod o vydání lesních pozemků. A dalších, připravených k podpisu, začíná přibývat. Nelze ale ještě mluvit o vydaných pozemcích, k přechodu vlastnických práv je nutný i souhlas pozemkového úřadu ve správním řízení," potvrdil mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Restituce v kraji

Na konci loňského roku evidovaly Lesy ČR v rámci církevních restitucí 292 výzev. Týkaly se pozemků o rozloze přes 16 000 hektarů. Konečná výměra se po prověření úředníky ještě může změnit.

Arcibiskupství pražské s Lesy ČR podepsalo zatím jen kolem desítky dohod o vydání pozemků. V kraji žádá církev převážně zemědělské pozemky a některé přilehlé budovy. Na vyjádření úřadů čeká také s žádostí o navrácení roželovského zámku nebo části Sázavského kláštera

Na Příbramsku chce církev podle starosty Rožmitálu pod Třemšínem Josefa Vondráška například celé polesí Roželov a Hutě pod Třemšínem.

S potenciálním novým správcem tamních lesů sám doufá v určité výhody.

"Negativní dopad to bude mít určitě pro stát, ale pro region snad ne. Myslím, že by tu církev mohla hospodařit o něco šetrněji než Lesy České republiky, a že by mohla i trochu narůst zaměstnanost. Záleží, jaký systém hospodaření zvolí," míní Vondrášek.

Ovšem s pozemky na území Vojenského újezdu to církev bude mít podstatně složitější.

"V době podání výzvy se žádané pozemky prokazatelně nacházely na území vojenského újezdu, proto nemohou být vydány. A to ani v případě, kdy by vláda vojenský újezd za několik let zrušila," vyjádřilo se k záležitosti vedení Vojenských lesů a statků, které nyní pozemky v brdském újezdu spravuje.

V případě, že s jeho odmítavými stanovisky církev nebude souhlasit, může se ještě obrátit s žalobou na soud.

Jak velká je celková rozloha požadovaných lesů, arcibiskupství nedokázalo uvést. "To by bylo zavádějící, protože není možné předjímat skutečnou plochu, kterou stát přizná ve správních řízeních," uvedl mluvčí Pištora.

Arcibiskupství pražské podalo ve středních Čechách zhruba pět set výzev o navrácení majetku. Většinou žádá o zemědělskou půdu a několik přilehlých budov, ale na svém seznamu má i významné objekty.

Patří mezi ně zámeček v Roželově, který dříve sloužil jako letní sídlo biskupů, a část jedné z nejvýznamnějších středočeských památek - Sázavského kláštera. Na rozhodnutí, zda jim stát budovy navrátí, církev stále čeká.

Restituce zasáhly i muzeum stříbra

Nejen stát však přichází o "poklady", jejichž správu měl až dosud na starosti.

Když se začátkem měsíce ukázalo, že si Českomoravská provincie Římské unie řádu sv. Voršily nárokuje zhruba dva tisíce vzácných předmětů z Českého muzea stříbra v Kutné Hoře, Středočeský kraj, jenž muzeum provozuje, se proti tomu ohradil.

"O předměty se budeme soudit," prohlásil radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek. Tato zpráva překvapila také ředitelku Českého muzea stříbra Světlanu Hrabánkovou. "To, že jde o takové množství, jsem netušila. Pokud bychom předměty museli skutečně vydat, nedáme je už nikdy dohromady," reagovala.

Sbírku, jejíž hodnota není vyčíslena, tvoří například obrazy, sochy, oltáře, stoly či nádobí. Kraj ji spravuje od roku 2003.

"Historicky jsme ji převzali, od té doby se o ni starali s péčí řádného hospodáře, investovali do údržby a samozřejmě jsme ji zpřístupnili občanům, což je důležité. Není to tak, že bychom se za každou cenu snažili urvat, co můžeme. Ale myslím si, že by tyto exponáty muzeum ve sbírce mít mělo," doplnil radní Štefek.

Kdyby podle něj soud vzácné předměty skutečně přiřknul Voršilkám, zasadil by se o to, aby byla možnost zejména ty nejvzácnější nárokované předměty i nadále vystavovat v kutnohorském muzeu stříbra.

Podle něj to nebyl první případ, kdy se církev ohledně restitucí s žádostí o vydání předmětů či pátrání ve sbírkách obrátila přímo na muzeum nebo galerii.

Biskupství litoměřické tak například chtělo bádat v depozitářích mělnických příspěvkových organizací, další žádosti pak směřovaly třeba také na Muzeum Podblanicka. Zatím byly neúspěšné.

Kdy se v těchto věcech uskuteční první stání u soudu, se zatím neví.

Podívejte se na záběry z újezdu v Brdech:

11. srpna 2011