Ukrajinci na východě země obsadili vysílač a vypnuli ruské vysílání

  • 681
Na východě Ukrajiny i přes dohody uzavřené v Ženevě nadále panuje napětí. Separatisté odmítají vyklidit obsazené budovy a žádají demisi vlády v Kyjevě. Komando ukrajinské tajné služby v Kramatorsku obsadilo telekomunikační věž a vypnulo ruské vysílání.

Poměrně klidnou noc ze čtvrtka na pátek narušil ozbrojený incident nedaleko Kramatorska na severu Doněcké oblasti. Ukrajinské jednotky se tam pokusily zlikvidovat kontrolní silniční post povstalců, aby zajistily průjezd vojenské techniky na nedaleký Slavjansk. Z místa bojů se podle agentury Unian ozývaly výstřely a výbuchy granátů, nad Kramatorskem kroužily bojové vrtulníky. Incident si údajně vyžádal jednu oběť.

Krize na Ukrajině

Komando ukrajinské tajné služby SBU v pátek ráno v Kramatorsku vytlačilo z místního radiotelekomunikačního centra separatisty a obsadilo televizní vysílací věž. Vzbouřenci se vysílacího zařízení zmocnili ve čtvrtek a zprovoznili dříve vypnutý příjem ruských televizních kanálů. Po pátečním zásahu SBU bylo ruské vysílání znovu vypnuto, oznámil list Ukrajinska pravda.

Boj o televizní signál se v pátek rozpoutal i v Charkově, kde na televizní věž zaútočila skupina neznámých ozbrojenců. Podle mluvčí SBU Maryny Ostapenkové se situace v Charkově rychle mění, útočníci odpojili vysílač od elektrické rozvodny a opakovaně se pokoušejí ho obsadit.

Ukrajinská tajná služba SBU rovněž oznámila, že ve vlaku vypraveném z krymského Simferopolu byla při celní prohlídce v ukrajinském Melitopolu objevena zásilka munice. Pohraničníci našli v jednom z vagónu několik stovek nábojů, střelný prach a roznětky. Munici se na Ukrajinu podle SBU pokoušeli propašovat dva ukrajinští průvodčí. V obci Slovjanoserbka v Oděské oblasti byly v noci v jiném vlaku nalezeny trhaviny, dělobuchy a granáty.

Do rukou povstalců v pátek padlo desetitisícové město Siversk, které leží asi 120 kilometrů severně od Doněcka. Do města přijeli zástupci "Doněcké lidové republiky" a po delším vyjednávání bez boje převzali moc, oznámila ruská agentura ITAR-TASS. Policie prý přešla na stranu vzbouřenců.

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že po dobu velikonočních svátků "aktivní fázi protiteroristické operace" na východě Ukrajiny pozastavuje.

Separatisté odmítají uznat mírovou cestu a kladou si podmínky

Proruští radikálové drží administrativní objekty ve víc než deseti městech na východě země. Přestože závěrečný dokument ze čtvrteční ženevské konference o Ukrajině hovoří o nezbytnosti mírového řešení krize a vyklizení okupovaných budov, agresivně naladěné skupiny ozbrojenců se svých pozic nevzdávají.

Ve snaze realizovat ženevské úmluvy v pátek ukrajinská vláda vypracovala návrh zákona o amnestii. Vztahovala by se na osoby, které dobrovolně odevzdají nezákonně získané zbraně a vyklidí okupované objekty.

Separatisté na východě Ukrajiny ženevská ujednání ale fakticky odmítli. Představitel hlavní bašty proruských vzbouřenců, samozvané Doněcké lidové republiky, v pátek prohlásil, že okupované objekty povstalci vyklidí až po demisi kyjevské vlády.

"Obsazené objekty by měl vyklidit každý, tedy i (premiér Arsenij) Jaceňuk a (úřadující prezident Oleksandr) Turčynov," řekl novinářům "lidový gubernátor" Doněcké oblasti Denis Pušilin. Novou ukrajinskou vládu podle něj ruskojazyčné regiony neuznávají a žádají referendum o sebeurčení.

"Ženevské dohody podepsal ministr zahraničí Sergej Lavrov za Rusko, my budeme bojovat dál až do konce," řekl Pušilin na improvizované tiskové konferenci v obsazené budově doněcké oblastní správy, kde mu stáli po boku dva maskovaní ozbrojenci.

Kyjev Janukovyče obvinil z terorismu, na syna vydal zatykač

Mezitím ukrajinská generální prokuratura obvinila z terorismu svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Spolu s bývalým šéfem tajné služby SBU Oleksandrem Jakymenkem a exministrem vnitra Vitalijem Zacharčenkem měl Janukovyč vytvořit "teroristickou organizaci", která je odpovědná za únorovou střelbu do demonstrantů v Kyjevě. Všichni tři politici jsou mimo dosah ukrajinské spravedlnosti. Janukovyč se uchýlil do Ruska, žije pravděpodobně v Rostově na Donu.

V pátek Kyjev podnětu SBU vydal zatykač také na Janovyčova syna, Alexandra. Muž, jehož jmění se odhaduje na půl miliardy dolarů, je od února stíhán za padělání dokumentů a podvody. Hrozí mu až pět let vězení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue