Americký ministr zahraničí John Kerry a šéfka unijní diplomacie Catherine

Americký ministr zahraničí John Kerry a šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová na tiskové konferenci po jednání v Ženevě, kterého se účastnili zástupci USA, EU, Ruska a Ukrajiny (17. dubna) | foto: Reuters

Všechny milice na Ukrajině musí odevzdat zbraně, dohodly se velmoci

  • 788
Účastníci ženevské schůzky o Ukrajině se shodli na nezbytnosti mírového řešení ukrajinské krize. Po skončení jednání to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj v zemi musí začít široký národní dialog. Všichni jednající se také shodli na nutnosti odzbrojení separatistů na východě Ukrajiny.

Na čtyřstranná jednání do Švýcarska přijeli šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová a ministři zahraničí Ruska, USA a Ukrajiny Lavrov, John Kerry a Andrij Deščycja.

Lavrov na tiskové konferenci novinářům sdělil, že účastníci schůzky se shodli na tom, aby "všechny nelegálně ozbrojené skupiny na Ukrajině složily zbraně, aby se budovy obsazené ozbrojenci vrátily svým původním vlastníkům a aby skončila okupace nejrůznějších prostranství".

Situaci na východě Ukrajiny jsme sledovali v on-line reportáži

Všechny jednající strany zároveň vyzvaly k vyhlášení amnestie pro všechny účastníky protestních akcí. Výjimku tvoří pouze ti zadržení, kteří mají na svědomí závažné trestné činy. Ruský ministr zahraničí zdůraznil, že výzva k odevzdání zbraní a ukončení okupačních akcí se týká obou stran konfliktu, tedy proruských separatistů i pravicových radikálů podporujících vládu v Kyjevě. "Zbraněmi mohou disponovat jen vojáci a policisté," dodal.

Povzbudivé zprávy z ženevské konference vzápětí zchladila reakce proruských ozbrojenců z východoukrajinského Doněcka. Alexandr Zacharčenko, jeden z vůdců místních separatistů, který stál za obsazením sídla lokální vlády, v reakci uvedl, že nejdříve je třeba vyklidit i kyjevské náměstí Nezávislosti. "Jestliže to znamená, že všechna náměstí a všechny veřejné budovy, myslím, že by se mělo začít s Majdanem v Kyjevě. Uvidíme, co tam udělají, a poté se rozhodneme, jaká bude naše reakce," řekl Zacharčenko.

Revize ústavy a nezávislost regionů

Lavrov po konferenci také řekl, že hlavní role ve zprostředkovatelském úsilí na Ukrajině se ujme Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Předpokládá přitom rozšíření její současné mise, která na Ukrajině již působí.

Krize na Ukrajině

Velmoci se dále shodly, že je nutné provést transparentní revizi ukrajinské ústavy, která by měla odrážet celonárodní dialog. Termín plánovaných prezidentských voleb, které se chystají na 25. května, ale ženevská dohoda nezmiňuje.

Americký ministr zahraničí John Kerry po jednání uvedl, že výsledky diskuze jsou zatím jen na papíře. Spojené státy však podle Kerryho očekávají, že Rusko dodrží své závazky. Pokud tak neučiní, chystají prý Spojené státy další sankce.

Kerry po jednání také ocenil plány na větší nezávislost jednotlivých ukrajinských regionů, které připravuje premiér Arsenij Jaceňuk, píše server theguardian.com. "Udělalo to na nás dojem. Plánuje svoji vizi autonomie. Upřímně se jedná o mnohem rozsáhlejší podobu autonomie, než existuje v jakékoli oblasti Ruska," uvedl Kerry.

Podobná slova volila i šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. "Určitým způsobem se jedná o velmi vzrušující moment. Je to snaha řešit problém tím správným způsobem. Chceme to podpořit všemi možnými způsoby," uvedla Ashtonová před novináři.

Mezi tématy ženevské schůzky byl i jihoukrajinský Krym, který Moskva v březnu začlenila do Ruské federeace (více o anexi Krymu se dočtete zde). Kerry na tiskové konferenci řekl, že názory Západu a Ruska jsou v této věci nadále zcela odlišné a že Lavrovovi opět sdělil, že Washington považuje anexi autonomního poloostrova za nelegální, neboť odporuje ukrajinské ústavě i mezinárodnímu právu.

Zavření hranic pro Rusy je diskriminující, míní Lavrov

K situaci na ukrajině se ve čtvrtek po delší době vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. Odmítl, že by na východě Ukrajiny působily ruské jednotky.

"Všechno jsou to místní občané," řekl v televizním vystoupení ruské státní televize, kde odpovídá na dotazy diváků. Vrátil se také k otázce anexe Krymu (více o vystoupení putina zde).

Ukrajinské úřady pak ve čtvrtek radikálně zpřísnily kontroly na hranicích s Ruskem. Ruským aerolinkám Aeroflot sdělily, že do země nevpustí ruské muže ve věku od 16 do 60 let. Kyjev se obává přílivu diverzantů, kteří podle něj na neklidném východě země rozdmýchávají separatistické nepokoje (více o uzavření hranic pro Rusy se dočtete zde). Lavrov po ženevském jednání prohlásil, že  tento krok je ze strany Ukrajiny "diskriminující a nepřátelský".

Na východě Ukrajiny nejsou žádné ruské jednotky, prohlásil Putin:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue