John Smith je 36letý Michal P., původem z Havířova | foto: politi.no

Tajemný Michal z Norska má v Česku dluhy, soudním znalcem už není

  • 211
Více než jeden milion korun dluží v Česku Michal P., kterého našel náhodný kolemjdoucí v Norsku a který tvrdí, že trpí ztrátou paměti. Kvůli dluhům čelí čtyřem exekucím a insolvenčnímu návrhu. České úřady potvrdily, že na vnitru pracoval jako správce sítě a více než rok byl veden jako soudní znalec v oboru kybernetika.

Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že bance nesplatil 934 tisíc z hypotéky a dalším třem věřitelům dluží přes 268 tisíc. Krajský soud v Praze na konci loňského roku zahájil insolvenční řízení. To nyní stále běží.

Nejde ale o jediné dluhy, které Michal P. má. V rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že větší obnos dluží také svému otci. Tak vysvětluje, proč jej nikdo nenahlásil jako pohřešovaného, i když rodině chyběl nejméně tři měsíce. "Považuji za vhodné přiznat, že vztahy nejsou růžové, v pozadí je určitá negativita dluhu. Oni (rodina) na mě nečekají s otevřenou náručí, jsou tam určité výčitky," řekl Michal P.

Dluhy splácet nebudu

Rozhovor s mužem, kterého našli v Norsku

Před zahájením insolvenčního řízení muž čelil také nejméně čtyřem exekucím. "Z centrální evidence exekucí vyplývá, že na něj byly nařízeny čtyři exekuce na celkovou dlužnou částku 400 tisíc korun bez úroků a dalších poplatků," řekla iDNES.cz mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

Z evidence již nelze vyčíst, za co muž peníze dluží, ani komu. Toto neupřesnil ani okresní soud. Exekuce nařídil Okresní soud v Kolíně. Dvě byly zahájeny v roce 2012, další dvě loni. "Tyto exekuce jsou nyní přerušené z důvodu insolvenčního řízení," podotkla Báčová.

Na otázku, zda právě dluhy nesouvisí s tím, proč se ocitl v zahraničí, Michal P. odpověděl, že nikoliv. "Není to výsledek dluhů. Měl jsem spotřebitelské úvěry, hypotéku, ale roky jsem to všechno splácel," dodal s tím, že měl práci u policie.

Jako znalec na kybernetiku u soudu po roce skončil

Podle svých slov pracoval od roku 2005 pro kriminálku pražského ředitelství. Nejprve jí dva roky dodával odborná vyjádření, od roku 2007 jej policie ustanovila znalcem v konkrétním trestním řízení. Od roku 2010 pak působil jako soudní znalec při středočeském krajském soudu.

"Údaj o zaměstnání je osobním údajem, který nejsme oprávněni zveřejnit. V tuto chvíli již nebudeme k osobě tohoto muže sdělovat žádné další informace, a to z toho důvodu, abychom nenarušili vyšetřování, které vede norská policie," uvedla policie.

"Muže dotyčného jména a ročníku 1978 jsme v evidenci soudních znalců měli, a to v oboru kybernetika a výpočetní technika. Zapsán byl do evidence v roce 2010, vyřazen z ní byl 2. ledna 2012," řekla iDNES.cz mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová.

Podle Steinerové ale není jasné, zda vůbec nějakou znaleckou činnost v této době prováděl. "Je dost možné, že ne, ale s jistotou to nevíme, protože když měl poprvé předložit ke kontrole znalecký deník, tak to neudělal," dodala Steinerová.

Deník, který si musí vést každý soudní znalec, měl Michal P. poprvé předložit na podzim roku 2011. "Jenže na výzvu a další komunikaci nijak nereagoval, proto byla ve správním řízení ukončena jeho činnosti a byl vyřazen z evidence," vysvětlila mluvčí. Jméno Michala P. nyní v on-line databázi soudních znalců ministerstva spravedlnosti najít nelze.

"Pracoval jsem čtyři roky na jednom velkém případu, průběžně jsem dával výsledky. Pak jsem měl na konci roku 2011 odevzdat znalecký posudek, ale k tomu nedošlo, i když na mě čekala poslední platba - peníze, které nebyly zanedbatelné," řekl iDNES.cz Michal P. s tím, že si stále nevybavuje, co se dělo mezi koncem roku 2011 a prosincem roku 2013.

Právě na konci roku 2011 přišla poslední platba při splácení hypotéky na byt v pražské Krči, kterou měl Michal P. sjednanou do roku 2037.

Pro vnitro pracoval čtyři roky jako správce sítě

Mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka uvedl, že Michal P. nikdy "nebyl zaměstnancem ani příslušníkem policie". Zároveň ale dodal, že čtyři roky pracoval pro ministerstvo vnitra.

"V letech 1998 až 2002 byl řadovým zaměstnancem odboru komunikačních a informačních služeb," řekl iDNES.cz Řepka. "Dělal správce softwaru a sítě," dodal s tím, že zaměstnanec na této pozici například propojoval počítače a tiskárny do společných sítí.

Podle Řepky na této pozici neměl přístup ke klíčovým informacím resortu. "Nemyslím si, že se mohl dostat k nějakým citlivým datům. V té době komunikace na ministerstvu probíhala papírovou formou a citlivé údaje se neposílaly počítačem, protože síť se teprve vyvíjela," poznamenal Řepka.

Michal P. ale tvrdí, že pro vnitro pravoal už od roku 1996. "V tomto roce jsem současně zahájil studium na Policejní akademii, při kterém jsem se zavázal, že po jeho skončení na vnitru budu ještě pět let," tvrdí.

Michala P. našel náhodný kolemjdoucí v prosinci v závěji v norském Oslu (více čtěte zde). Tamější policii neuvedl nic o své minulosti s tím, že si ji nepamatuje, identifikovat se ho podařilo až v dubnu. Na fotce v médiích ho poznala rodina z Havířova na Karvinsku.

Norská reakce na muže bez paměti z 10. dubna 2014:

10. dubna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue