Expert nad snímky obrněnců ve Slavjansku: Verze o dezerci je věrohodná

  • 1096
Odkud se ve Slavjansku na východě Ukrajiny vzaly transportéry s ruskou vlajkou? Vojenský publicista Lukáš Visingr pro iDNES.cz identifikoval typy obrněnců. Teorie o dezerci zní podle něj "docela věrohodně". Později ji podpořilo i ukrajinské ministerstvo obrany, které přiznalo, že vozidla patřila ukrajinské armádě.

Stroje, které zaznamenali fotografové ve Slavjansku, jsou podle publicisty Lukáše Visingra výsadková bojová vozidla BMD, obrněné transportéry BTR-D a nejméně jeden samohybný minomet 2S9 Nona-S.

"Všechno jsou to vozidla stavěná na stejném podvozku a vyvinutá pro vzdušné výsadkové síly, užívají je samozřejmě také ukrajinští výsadkáři. Ty kruhové znaky na obrněncích a styl psaní útvarových číslic také odpovídá standardu Ukrajiny, Rusové značí svá vozidla odlišně," poznamenal Visingr.

(V době, kdy Visingr identifikoval typy obrněnců na snímcích ze Slavjansku, ještě ukrajinské úřady oficiálně nepřiznávaly, že by šlo o jejich techniku. Později odpoledne označilo ministerstvo obrany vozidla za své, v rukou proruských sil.)

Připomněl slova jednoho z ozbrojenců, podle něhož on i jeho druhové, kteří se přidali k proruským aktivistům, jsou příslušníky 25. výsadkové brigády. "Ta brigáda sídlí v Gvardějsku, který se nachází nedaleko od Slavjansku, takže to zní docela věrohodně," míní Visingr.

Ukrajinská vláda dezerci vlastních jednotek popírala (nakonec přiznala ztrátu vozidel, nikoliv však dezerci vojáků samotnou). Nyní vše nasvědčuje tomu, že na stranu separatistů na východě Ukrajiny dezertovalo několik desítek vojáků s pěti či šesti vozidly. Pro morálku i vojenskou propagandu ukrajinské vlády to neznamená nic dobrého, po taktické vojenské stránce to pro ni - přinejmenším prozatím - není žádná katastrofa. Je však pravdou, že na Krymu na ruskou stranu dezertovali i důstojníci.

Muž střežící jeden z obrněných transportérů řekl zpravodaji agentury Reuters, že byl příslušníkem 25. výsadkové brigády. Agentura cituje jeho větu, že "jsou zde všichni vojáci a důstojníci". To se zdá být zkreslené - tisíce vojáků brigády se do šesti vozidel nevejdou.

"Jsme ti, kteří nebudou střílet na naše vlastní lidi," citovala dále Reuters muže, jehož ukrajinská uniforma nenesla žádné identifikační znaky. Což rovněž nic nedokazuje ani nevyvrací: ani to, že si je voják odstranil na znamení přeběhnutí k separatistům, ani to, že by ve skutečnosti jen hrál "divadlo" pro média v rámci psychologické vojenské operace.

"Na základně nám nedali tři dny najíst. Tady nás nasytí. Za koho si myslíte, že budeme bojovat?" položil ještě muž v ukrajinské uniformě otázku. Zpravodaj agentury Reuters ještě uvedl, že mu "ukrajinští vojáci přišli zašpinění a unavení a říkali, že byli na čtyřdenním cvičení".

"Tak dobře jako na Krymu ozbrojenci vyzbrojeni nejsou"

Publicista Visingr ještě dodal, že při pohledu na výzbroj proruských ozbrojenců na východě Ukrajiny je třeba konstatovat, že není tak vysoké kvality jako na Krymu.

Krize na Ukrajině

"Tam ty tajemné jednotky, a asi nikdo nepochybuje, že se jednalo o jednotky z Ruska, měly opravdu nejmodernější zbraně, mezi nimi i takové, jaké se přidělují jen zvláštním silám, např. tiché odstřelovačské pušky VSS Vintorez. Jako základní zbraň měli vojáci na Krymu útočné pušky nové řady AK-100 s plastovými pažbami, optickými zaměřovači, granátomety a podobně," vypočítává Visingr.

Na východě Ukrajiny jsou podle něj pušky této řady vidět také, ale většinou bez špičkových doplňků. A kromě nich není vzácné spatřit ani starší zbraně z řady AK-74 s dřevěnými pažbami.

"Je vysoce pravděpodobné, že ti proruští ukrajinští aktivisté mají výzbroj a další podporu z Ruska. Lze také usoudit, že tam nějaké ruské síly operují, ale rozhodně to zatím nemá ty rozměry z Krymu, kde se takříkajíc najednou objevily celé velké jednotky špičkově vyzbrojených elitních vojáků," uzavírá Visingr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue