Do východoukrajinského Slavjansku vjely transportéry s ruskou vlajkou

  • 2702
Ve východoukrajinském Slavjansku se objevilo šest obrněných transportérů s ruskou vlajkou. Kyjev odpoledne potvrdil, že vozidla patří ukrajinské armádě. Transportéry údajně zcizily ruské diverzní skupiny. Už předtím ukrajinský vicepremiér Vitalij Jarema řekl, že ve Slavjansku a Kramatorsku působí ruští výsadkáři.

"Proruští separatisté ve středu s pomocí ruských agentů ukořistili šest ozbrojených transportérů ukrajinské armády," oznámilo ve středu odpoledne ukrajinské ministerstvo obrany k původu vojenských vozidel, které se ráno objevily u východoukrajinského Slavjansku.

Dosud není zřejmé, zda stroje vskutku ukradli proruští vzbouřenci, či s nimi přijely dezertující ukrajinské jednotky, nebo šlo o kořist ruských vojáků z ukrajinských základen. Kyjev naprosto popřel zprávu o možné dezerci ukrajinských vojáků, je si jistý tou první možností.

"Kolona byla zablokována v Kramatorsku zástupem místních lidí, mezi nimiž byli i členové ruské diverzní teroristické skupiny," citovala agentura Reuters z prohlášení. "Výsledkem zablokování bylo zabavené zařízení," píše se dál v textu s tím, že transportéry nyní mají "lidé v uniformách, kteří nemají žádnou spojitost s ukrajinskými ozbrojenými složkami".

"Nebudeme střílet na vlastní lidi"

O transportérech ve Slavjansku ve středu ráno informovaly agentury na základě svědeckých výpovědí. Jeden z vojáků řekl reportérovi agentury AP, že jeho jednotka byla součástí 25. brigády ukrajinských vzdušně-výsadkových sil a že přešla na stranu proruských separatistů.

"Jsou tu všichni vojáci a důstojníci. Nebudeme střílet na vlastní lidi," řekl agentuře Reuters voják, který ovšem neměl označení ukrajinské ani žádné jiné armády. "Na základně nám už tři dny nedali najíst. Tady nám jídlo dávají. Za koho myslíte, že bojujeme?"

Kolonu s desítkami ozbrojenců popsal reportér britského Guardianu Alec Luhn na svém twitterovém účtu. Nejprve psal o čtyřech transportérech a dvou nákladních vozech v Kramatorsku, tedy v místě, kde se v úterý strhla přestřelka o letiště (více jsme o ní psali zde). Kolona podle něj pak vyrazila do Slavjansku, doprovázela ji rušička radiového spojení. Luhn dojel s kolonou do Slavjansku, kde mu ozbrojenci řekli, že "čekají na rozkaz" a že se brzy dozví, jaký bude.

Obsazení radnice v Doněcku

Ozbrojení proruští separatisté také podle agentury Reuters obsadili radnici v Doněcku. Podle mluvčího radnice Maxima Rovinského se na obsazení objektu podílelo nejméně třicet mužů v neoznačených vojenských uniformách, kteří u sebe měli lovecké pušky, pistole a nože.

Požadují, aby se ve městě konalo referendum, které oblasti zajistí větší autonomii. "Policie nijak nezasáhla. Popsal bych tu situaci jako bizarní... Požadují, aby ukrajinský parlament přijal zákon o místních referendech," dodal mluvčí. 

Kolem budovy prý ozbrojenci začali budovat barikády, pouštějí ale zaměstnance radnice dovnitř i ven a souhlasili s tím, že nebudou narušovat jejich práci.

Hnutí Antimajdan v Oděse údajně vyhlásilo kolem tohoto jihoukrajinského města Oděskou lidovou republiku a vyzvalo místní k protestům. "Oděsa je demokratické multietnické tolerantní město, kde by o všem měli rozhodovat místní obyvatelé a nikoli agenti CIA, tajných služeb, FSB, gubernátoři a další politici," stojí ve výzvě.

Podle ukrajinské agentury Unian se jedná o falešný manifest, kterou záměrně šíří ruská média. Zpráva o vytvoření Oděské lidové republiky udivila i představitele hnutí Antimajdan v Oděse. "Netušíme co je to za lidi a nehodláme se zítra jejich akce účastnit," řekl agentuře Unian Arťom Davidčenko.

Ukrajinci: Jsou to ruští parašutisté

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk obvinil Rusko z  "vyvážení terorismu". "Ruská vláda musí okamžitě odvolat své diverzní skupiny, odsoudit teroristy a trvat na tom, aby uvolnili budovy," řekl Jaceňuk na jednání ukrajinské vlády. 

"Tedy pokud má Ruská federace zájem na stabilizování situace, o čemž mám vážné pochybnosti," citovala premiéra agentura Reuters.

Krize na Ukrajině

Ukrajinský vicepremiér Vitalij Jarema ještě předtím uvedl, že na území Ukrajiny působí ruští parašutisté. 

"Identifikovali jsme ty muže ve Slavjansku a Kramatorsku a jde o příslušníky ruské výsadkové jednotky Kupjanka-1, která pochází z Moskvy. Nyní operují na území Ukrajiny," uvedl Jarema. 

"To, co říkají Putin a Lavrov, že tu nejsou žádní ruští vojáci, jsou všechno lži," dodal vicepremiér na adresu ruského prezidenta a ministra zahraničí.

Generální tajemní NATO Anders Fogh Rasmussen oznámil v reakci na ukrajinskou krizi okamžité posílení obrany aliančních zemí. Slíbil mimo jiné více letadel ve vzduchu, například při intenzivnějším hlídkování v Pobaltí, a lodě v Baltickém moři, východním Středomoří i jinde podle potřeby.

NATO ve středu také uvedlo, že počet ruských vojáků u hranic s Ukrajinou se nijak výrazně nezměnil. Dosud aliance udávala, že Moskva rozmístila v pohraničí až 40 tisíc mužů ve zbrani.

Na východě země začala v úterý ukrajinská vojenská operace, jež má za cíl zastavit proruské ozbrojence, kteří v některých městech obsadili radnice a policejní stanice.

Proruští separatisté od víkendu obsazují vládní a policejní budovy v některých městech na východě Ukrajiny. Na akcích se podílejí vyzbrojení muži v uniformách bez identifikačních znaků. 

Připomínají tak neoznačené ruské vojáky, jejichž akce před několika týdny předcházely rychlé a Západem neuznané ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

V úterý večer armáda opět získala kontrolu nad letištěm v Kramatorsku, odkud vypudila proruské separatisty. Město však zůstává v jejich rukou, stejně tak i úřady v dalších nejméně osmi východoukrajinských městech.

MAPA: Situace na východě Ukrajiny

Ukrajina je na prahu občanské války, říká ruský premiér Medveděv:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video