Na centr Ladislava Krejčího (není na snímku) si naběhl David Lafata, poslal míč...

Na centr Ladislava Krejčího (není na snímku) si naběhl David Lafata, poslal míč do brány a Sparta vedla 1:0. Slávistický gólman Radek Černý se pak mohl jen smutně ohlédnout. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Díval jsem se na slávistickou marnost, komentuje derby Vízek

• 34
Jednoznačná záležitost, která se v derby Sparty se Slavií dala čekat. V tom se po tříbrankovém vítězství lídra prvoligové tabulky shodují oslovení bývalí fotbaloví reprezentanti. "Já bych řekl, že na to, co předváděla, je prohra 0:3 pro Slavii ještě milosrdná," říká jihlavský gólman Jaromír Blažek, který v minulosti chytal za Spartu i za Slavii.

Jaký dojem derby na internacionály udělalo? Změnilo by se v zápase něco, kdyby sudí Jílek v 74. minutě za stavu 2:0 pro Spartu odpískal pro slávisty penaltu?

Jaromír Blažek (14x reprezentoval)

Viděl jsem to jako zápas, ve kterém Sparta neměla soupeře. Ale to jsem podle postavení mužstev v tabulce čekal. Výhra Sparty byla jednoznačná a slávisté můžou být rádi, že neprohráli vyšším rozdílem, protože za to, co ukázali, si zasloužili mnohem větší příděl.

A ta neodpískaná penalta? I kdyby ji rozhodčí foukl a i kdyby ji Slavia proměnila, nic by to na výhře Sparty nezměnilo. Sparťani měli zápas tak pevně v rukou, že by je kontaktní soupeřova branka ani v nejmenším nerozházela.

Jan Fiala (58x)

Jen pár minut to vypadalo, že by Slavia mohla vzdorovat. Ale Sparta dostala hru brzo pod kontrolu a když dal Lafata gól, tak se slávisti vlastně zhroutili. Tady bych znovu vyzdvihl Lafatu, který je opravdu výjimečným útočníkem. Vždycky je tam, kde být má. A právě v tom je jeho síla.

Kdyby slávisti kopali penaltu a proměnili ji, stejně by prohráli, takže na výsledku by to nic nezměnilo. Možná by po snížení na 1:2 Slavia hru víc otevřela a stejně by dostala další góly. Ten moment ze 74. minuty žádný vliv na vývoj zápasu prostě neměl.

Ladislav Vízek (55x)

Devadesát minut jsem se díval na slávistickou marnost. Ten bodový rozdíl v lize zkrátka musel být znát. A všichni jsme viděli, že to znát bylo. Prostě jednoznačná záležitost, jakou derby už dlouho nebylo. Jak říkám, na straně Slavie marnost, marnost a zase jen marnost.

A ta neodpískaná penalta? Rozhodčího Jílka vůbec nechápu, byla to jeho hloupost a uškodil tím jen sám sobě. Kdyby to písknul, na vývoji zápasu by se nic nezměnilo. I kdyby Slavia tu penaltu proměnila, tak by s tím zápasem nic neudělala. Ale byla by to pro ni aspoň taková náplast na její současný zmar. Jenže ani tu náplast sudí Slavii nedopřál.