Hračkové drony KLDR mohou nést výbušniny, varuje armádní expert

Hračkové drony KLDR mohou nést výbušniny, varuje armádní expert | foto: AP

Hračkové drony KLDR mohou nést výbušniny, varuje armádní expert

  • 14
Může Severní Korea hrozit svým jižním sousedům i prostřednictvím svých bezpilotní letounů. Americký odborník na armádní techniku James Hardy si myslí, že ano. KLDR totiž nahrává blízkost jejich nepřítele i fakt, že jednoduché bezpilotní letouny mohou být použity jako naváděné bomby. Jižní Korea však hrozbu zlehčuje.

Minulý týden KLDR své bezpilotní letouny omylem představila jednomu ze svých největších nepřátel - Jižní Koreji. Dva světle modré stroje se vzhledem plastového letadélka z prodejny pro RC modeláře se zřítily kousek za jihokorejskými hranicemi. Jejich obrázky následně obletěly celý svět (více o zřícení severokorejských bezpilotní letounů se dočtete zde).

Veřejnost okamžitě začala diskutovat nad tím, zda mohou být takové letouny vůbec nebezpečné. Chatrná konstrukce a úsměvný vzhled však matou. Podle armádního experta a editora magazínu Defence Weekly Jamese Hardyho mohou být tyto bezpilotní letouny použity jako naváděné bomby. KLDR v minulosti na svých vojenských přehlídkách představila větší obdobu havarovaných dronů. Ty tamní armáda používá jako pohyblivé terče při vojenském cvičení. Hardy však uvádí, že Severokorejci již představili i verzi těchto strojů, které jsou schopny nést výbušniny.

"Tímto způsobem už byly takové stroje modifikovány a použity v několika dalších státech. Do přední části se instaluje výbušnina a bezpilotní letoun se tak v podstatě změní v létající bombu nebo raketu. Absolvuje pak jednosměrnou misi – doletí se s ní na určité místo, kde se zřítí," vysvětluje Hardy a dodává, že takové použití bezpilotních strojů už KLDR několikrát testovala.

Množství výbušniny, které je takový stroj schopný unést, by podle Hardyho dokázal zlikvidovat menší cíle, maximálně o velikosti válečných lodí. Kdyby však spadl do obydlené oblasti, mohl by napáchat mnohem větší škody.

Někteří analytici varují i před možností, že by bezpilotní letouny mohly nést i chemické nebo biologické zbraně, píše server CNN. Hardy však pochybuje, že by k tomu Severní Korea našla odvahu. "Pokud by KLDR v jakékoli situaci použila chemické nebo biologické zbraně na území Jižní Koreje, Spojené státy i Korea by odpověděly použitím obrovské síly... KLDR by tak měla za dveřmi nejsilnější armádu světa," myslí si Hardy.

Podle Jižní Koreje drony hrozbu nepředstavují

Paradoxní je, že představitelé Jižní Koreje navzdory varování armádních expertů severokorejské drony za velké nebezpečí nepovažují. "Malé bezpilotní letouny, které pravděpodobně pocházejí z KLDR, opravdu nemají příliš velký vojenský význam," myslí si mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-seok a dodává, že i kdyby byly drony v budoucnu použity pro nějaký útok, unesly by maximálně tři kilogramy TNT, což by nezpůsobilo větší škody.

Kim si také myslí, že se není potřeba obávat ani průzkumných kvalit severokorejských dronů. "I pokud by byly vysílány jen pro pořizování snímků , kvalita obrázků (kvůli použité záznamové technice) by nebyla lepší, než snímky z běžných komerčních satelitů," uvedl Kim. Jihokorejské ministerstvo obrany tak znepokojuje jen fakt, že KLDR podle všeho zvyšuje tlak na špionáž ve vzdušném prostoru svého jižního souseda.

Obrázky získané z dvojice havarovaných dronů to potvrzují. Oba stroje totiž zachytily vojensky významné objekty na území Jižní Koreje. Jednalo se o jeden ze strategicky významných ostrovů poblíž demilitarizované zóny a rezidenci jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje.

Severokorejská média v loňském roce skloňovala termín bezpilotních letounů hned několikrát, naposled na podzim, kdy Kim Čong-un osobně dohlížel na "precizní simulovaný útok dronů na cíle v Jižní Koreji".

KLDR sice disponuje jedním z největších vojsk na světě, její technické vybavení však pokulhává. Dokazuje to mimo jiné i zastaralost tamního letectva. Pchjongjang totiž spoléhá výhradně na už téměř archaické letouny sovětské nebo čínské provenience (více o zastaralém letectvu KLDR se dočtete zde).

Podívejte se na záběry velké vojenské přehlídky v KLDR:

27. července 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video