Hokejisté Tampy slaví branku proti Torontu. Ondřej Palát je druhý zleva.

Hokejisté Tampy slaví branku proti Torontu. Ondřej Palát je druhý zleva. | foto: AP

Palát dvěma góly vystřílel výhru, Hemský k brance přidal dvě asistence

• 15
Další parádní výkon v hokejové NHL předvedl produktivní český nováček Ondřej Palát. V úterním zápase Tampy Bay proti Torontu zařídil dvěma góly výhru 3:0, jednu asistenci si připsal i bek Radko Gudas. Vydařený zápas má za sebou rovněž Aleš Hemský, jenž podpořil triumf Ottawy 4:1 nad Islanders tříbodovou bilancí (1+2). Mezi střelce se zapsal také Martin Erat z Phoenixu, když za asistence Radima Vrbaty skóroval na ledě Columbusu.

Více bodů v letošní sezoně NHL z Čechů posbírali už jen Jaromír Jágr z New Jersey (64 bodů) a lídr David Krejčí z Bostonu (66 bodů). Až tak vysoko vynesly úterní dvě trefy nováčka Ondřeje Paláta, jenž zařídil výhru Tampy Bay 3:0 nad Torontem a se ziskem 57 bodů díky vyššímu počtu nastřílených branek odsunul ze třetí pozice Jakuba Voráčka z Philadelphie.

1. David Krejčí (BOS), 78z. - 66b. (17+49)
2. Jaromír Jágr (NJD), 79z. - 64b. (24+40)
3. Ondřej Palát (TBL), 79z. - 57b. (22+35)
4. Jakub Voráček (PHI), 79z. - 57b. (21+36)
5. Patrik Eliáš (NJD), 62z. - 51b. (17+34)
6. Jiří Hudler (CGY), 72z. - 51b. (16+35)
7. Radim Vrbata (PHX), 77z. - 50b. (20+30)
8. T. Plekanec (MTL), 78z. - 43b. (20+23)
9. M. Frolík (WPG), 79z. - 41b. (14+27)
10.M. Hanzal (PHX), 65z. - 40b. (15+25)

Jen v pořadí noviců NHL si Palát nepolepšil. Ve stejný hrací den totiž vedoucí Kanaďan Nathan MacKinnon z Colorada (62 bodů) vyprodukoval dvě asistence a udržel si před českým reprezentantem odstup pěti zápisů.

I tak ale Palát může být nad míru spokojený. Byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu a jeho Lightning si udrželi průběžnou čtvrtou příčku ve Východní konferenci. Hostující Toronto naopak definitivně pohřbilo své poslední naděje na posun mezi elitní osmičku.

Prvního gólu Palát docílil v 30. minutě, kdy z levého kruhu schovanou prudkou ranou nedal brankáři Jamesi Reimerovi šanci zasáhnout. Podruhé pak slavil v 36. minutě poté, co v přesilovce pohotově dorážel předchozí nepřesný pokus Stevena Stamkose. Na finálních 3:0 ještě upravoval skóre v poslední minutě střelou do prázdné branky obránce Victor Hedman.

Jediným negativem v zápase z pohledu domácí Tampy bylo zranění brankářské jedničky Bena Bishopa, jenž už v zahajovací třetině odstoupil kvůli zranění ruky. Střídající Anders Lindback na čisté konto potřeboval 25 zákroků.

Hemský se Spezzou režírovali výhru Ottawy

S účastí v play-off se sice už rozloučili, přesto hokejisté Ottawy dohrávají sezonu ve vítězném stylu. Po sobotní výhře 3:2 z ledu Rangers dobyli v úterý další newyorský celek, když nad Islanders uspěli pro změnu po výsledku 4:1.

Podstatnou roli v tom sehrálo útočné duo Jason Spezza (2+1) - Aleš Hemský (1+2). Oba nejprve v 33. minutě zařídili úvodní gól zápasu a po vyrovnání Franse Nielsena z úvodu třetí třetiny se rozjeli naplno.

Běžela 53. minuta, kdy se Spezza v utkání podruhé střelecky prosadil a vrátil tak Senators vedení. V 55. minutě si pak střelecké role prohodili.

Milan Michálek asistoval a Aleš Hemský svou 13. trefou sezony upravil stav na 3:1 pro kanadský celek. Poslední slovo patřilo v čase 59:48 střelou do prázdné klece Mattu Kassianovi, Spezza si díky asistenci připsal třetí bod večera.

Erat se prosadil proti Columbusu

Souboj mezi Columbusem a Phoenixem proti sobě svedl týmy bojující o poslední postupové pozice do play-off obou konferencí. Po výhře 4:3 po prodloužení odcházeli spokojenější domácí borci, kterým v 64. minutě trefil výhru Ryan Johansen.

Blue Jackets tak na osmé pozici Východní konference s 89 body drží čtyřbodový náskok na devátý Washington a pětibodový odstup před desátým New Jersey.

Phoenix se musel spokojit se ziskem bodu za remízu 3:3 z řádné hrací doby, na čemž se svou třetí trefou sezony podílel i Martin Erat. Třebíčský rodák ve 13. minutě dorážel střelu krajana Radima Vrbaty. Jeho střelecké trápení z letošní sezony symbolicky vystihla prodleva, než byla jeho branka uznána. Při nepřehledné situaci totiž vykopával puk zpoza brankové čáry obránce James Wisniewski a vše musel potvrdit až videorozhodčí.

Na Západě průběžně devátí Coyotes se zlepšili na 87 bodů a tři zápasy před koncem základní části ztrácí na osmý Dallas dva body.

St. Louis ztrácí v boji o Prezidentovu trofej, Ovečkin dal 50. gól

Už třetí porážku v řadě si připsali hokejisté St. Louis. Naposledy nedostáli role elitního celku Západní konference v domácí partii s Washingtonem. Tým z hlavního města USA si odvezl dva body po výhře 4:1, kterou třemi zápisy (1+2) podpořil Alex Ovečkin.

Ruský kanonýr tak zaokrouhlil svou letošní střeleckou bilanci na 50 branek. Na danou metu dosáhl jako 11. hráč historie už popáté ze svých dosavadních devíti sezon v NHL. Důvod k větším oslavám ale Ovečkin rozhodně neměl, když jeho Capitals z deváté příčky ztrácí na poslední postupovou pozici do play-off propastné čtyři body.

Rozčarování panovalo i na straně domácích Blues. I přes sérii porážek se ziskem 111 bodů stále kralují Západní konferenci, lídr Východu Boston (114 bodů) však díky zisku bodu ve stejný hrací den navýšil svůj náskok v boji o Prezidentovu trofej na rozdíl tří bodů. Bruins v úterý podlehli až po samostatných nájezdech 3:4 Minnesotě.

Buffalo - Detroit 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 22. a 58. Girgensons - 33. B. Smith, 44. Helm, 56. Legwand, 60. Dacjuk. Střely na branku: 27:37. Diváci: 18.710.

NY Islanders - Ottawa 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
41. Nielsen - 33. a 53. Spezza (na obě Hemský), 55. Hemský (M. Michálek), 60. Kassian. Střely na branku: 46:32. Diváci: 12.922.

NY Rangers - Carolina 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky
: 16. a 34. B. Richards, 21 Pouliot, 45. Stepan - 4. Dwyer. Střely na branku: 36:28. Diváci: 18.006.

Columbus - Phoenix 4:3 v prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 1:0)
9. Jenner, 26. Letestu, 54. Comeau, 64. Johansen - 14. Erat (Vrbata), 18. Doan, 60. Ekman-Larsson. Střely na branku: 30:32. Diváci: 16.289.

Edmonton - Colorado 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)
Branky: 17. Perron - 5. Stastny, 18. Johnson, 48. Barrie, 57. McGinn. Střely na branku: 23:33. Diváci: 16.839.

Florida - Philadelphia 2:5 (0:0, 0:4, 2:1)
Branky: 42. Gudbranson, 46. Huberdeau - 27. a 29. Giroux, 23. Lecavalier, 36. Couturier, 56. McGinn. Střely na branku: 40:27. Diváci: 12.487.

St. Louis - Washington 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
23. Lapierre - 39. a 41. Bäckström, 18. Ovečkin, 29. Grabovskij. Střely na branku: 29:22. Diváci: 17.447.

Minnesota - Boston 4:3 po sam. nájezdech (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky
: 2. a 11. Pominville, 59. Suter, rozh. nájezd M. Koivu - 4. R. Smith, 11. Bergeron, 37. Eriksson. Střely na branku: 24:24. Diváci: 18.893.

Dallas - Nashville 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
3. Goligoski, 29. Jamie Benn, rozh. nájezd Seguin - 22. a 51. Bourque. Střely na branku: 30:29. Diváci: 16.219.

Tampa Bay - Toronto 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
30. a 36. Palát (na první Gudas), 60. Hedman. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18.896.