Podezřelý zvukový signál zachytila v neděli i australská loď Ocean Shield (na snímku). Vysílačům v černých skříňkách se však mohou velmi brzy vybít baterie.

Podezřelý zvukový signál zachytila v neděli i australská loď Ocean Shield (na snímku). Vysílačům v černých skříňkách se však mohou velmi brzy vybít baterie. | foto: Reuters

Povzbuzující, říká o zachyceném signálu šéf pátračů. Do míst míří posily

  • 108
Signály, které v posledních dnech zachytila čínská loď, jsou důležitým vodítkem pro další hledání trosek zříceného malajsijského letadla. Myslí si to ředitel australského úřadu, který koordinuje pátrací akci. Záchranáři prohledávají tři oblasti o celkové rozloze 216 tisíc čtverečních kilometrů.

Čínská hlídková loď Haixun 01 zachytila zvláštní zvukové signály v Indickém oceánu v pátek večer. Druhý den se prý slabý zvuk ozval znovu, asi dva kilometry od místa, kde zazněl poprvé. Signál se podle čínské posádky ozýval každou sekundu, ztratil se zhruba po minutě a půl. Námořníkům se jej však nepodařilo nahrát, ozval se totiž nečekaně ve chvíli, kdy nebylo připravené záznamové zařízení (více se dočtete zde).

Podle tiskové agentury Nová Čína se signál podařilo zachytit zhruba na souřadnicích 25 stupňů jižní zeměpisné šířky a 101 stupňů východní délky. Státní agentura ovšem přiznává, že dosud není zcela jasné, jestli "pulzování" skutečně pocházelo z černých skříněk zmizelého boeingu. Posádka čínského pátracího letadla v okolí údajně spatřila i několik bílých objektů plovoucích na hladině.

Mezi Čínou a zbytkem pátračů panuje napětí

Jak upozorňuje britský list The Times, komunikace mezi čínským námořnictvem a zbytkem mezinárodního týmu poněkud vázne.

Australský úřad, který pátrací akci koordinuje, podle novinářů vůbec netušil, že čínská loď Haixun 01 má na palubě přístroje pro zachycování signálu černých skříněk.

Čínské úřady navíc o pátečním zachycení podezřelého signálu okamžitě neinformovaly centrálu v Perthu, nýbrž státní tiskovou agenturu Nová Čína.

Zpravodajský server Malaysian Insider píše, že zvukové signály v neděli zachytila i australská pátrací loď Ocean Shield. Zpráva přišla asi hodinu před plánovanou tiskovou konferencí a než z ní vyšetřovatelé vyvodí nějaké závěry, budou ji muset důkladně prošetřit.

Angus Houston, který velkou pátrací akci řídí z australského Perthu, zprávy čínských námořníků označil za "důležité a povzbuzující vodítko".

"Patří ovšem mezi ta, se kterými je třeba zacházet velmi opatrně," upozornil Australan v sobotu večer novináře. Informace se zatím nepodařilo ověřit, cituje Houstona britská BBC.

Před přehnaným optimismem varuje i australský premiér Tony Abbott. Nová zjištění jsou podle něj "nadějná, ale v žádném případě zaručená".

V místech, kde Haixun 01 zvuky zachytila, je oceán hluboký zhruba čtyři a půl kilometru. I kdyby se tedy ukázalo, že skutečně pochází z černých skříněk, pokus o jejich vyzvednutí by byl podle Houstona "nesmírně náročný a složitý".

Pátrání po troskách ztraceného letounu se téměř měsíc po jeho zmizení účastní 12 letounů a 13 stíhaček. Záchranáři prohledávají tři rozsáhlá území o celkové rozloze 216 tisíc čtverečních kilometrů, informuje BBC.

Černé skříňky se mohou odmlčet už v pondělí

Pulzní signál podle Číňanů vysílal na frekvenci 37,5 kHz. Právě tak se obvykle hlásí černé skříňky z letadel. Podobné zvuky však vydává i řada dalších přístrojů, které používají například oceánologové. V krajním případě by podezřelý zvuk mohlo vydávat i některé zařízení, které měli na palubě samotní Číňané.

"Pokud jste u přístroje blízko, měli byste signály slyšet delší dobu," netají se určitými pochybnostmi ani šéf pátracího týmu.

K čínskému plavidlu však přesto zamířilo několik letadel i plavidel, které oblast prohledají. Je mezi nimi i britská loď HMS Echo vybavená špičkovými přístroji na pátrání po černých skříňkách.

Pokud pátrači skutečně zachytili signál černých skříněk, podařilo se jim to doslova na poslední chvíli.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě se z obrazovek radarů ztratil 8. března, tedy takřka před měsícem. Vysílač nouzového signálu je napájený bateriemi, které vydrží zhruba 30 dní. Už na začátku příštího týdne by se tedy přístroje mohly definitivně odmlčet (vše o ztraceném letu se dočtete zde).

Čínská pátrací loď Haixun 01 v pátek a v sobotu zachytila zvukové signály:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue