David Krejčí a Dougie Hamilton z Bostonu slaví gól.

David Krejčí a Dougie Hamilton z Bostonu slaví gól. | foto: AP

Krejčí byl vyhlášen hvězdou zápasu, Židlický asistoval u cenné výhry

• 20
Hokejový útočník David Krejčí byl s bilancí (1+1) vyhlášen první hvězdou vítězného zápasu Bostonu po výsledku 5:2 s Philadelphií. Tým Bruins si tak definitivně zajistil prvenství ve Východní konferenci a disponuje i nejlepší výchozí pozicí pro Prezidentovu trofej udělovanou nejlepšímu mužstvu základní části NHL. V dalším duelu Marek Židlický asistoval u výhry New Jersey 3:1 nad Carolinou, díky níž se Devils opět přiblížili postupovým pozicím do play-off.

Po dvou porážkách, 2:3 s Detroitem a 3:4 po prodloužení s Torontem, se hokejisté Bostonu opět vrátili na vítěznou vlnu. Skvělou formu před blížícím se play-off potvrdili šestnáctou výhrou z posledních devatenácti startů a sice po výsledku 5:2 nad Philadelphií.

1. David Krejčí (BOS), 78z. - 66b. (17+49)
2. Jaromír Jágr (NJD), 78z. - 64b. (24+40)
3. Jakub Voráček (PHI), 77z. - 56b. (21+35)
4. Ondřej Palát (TBL), 78z. - 55b. (20+35)
5. Patrik Eliáš (NJD), 62z. - 51b. (17+34)
6. Jiří Hudler (CGY), 71z. - 50b. (16+34)
7. Radim Vrbata (PHX), 76z. - 49b. (20+29)
8. T. Plekanec (MTL), 78z. - 43b. (20+23)
9. M. Frolík (WPG), 78z. - 41b. (14+27)
10.M. Hanzal (PHX), 65z. - 40b. (15+25)

S aktuálním ziskem 113 bodů si čtyři zápasy před koncem základní části definitivně zajistili triumf ve Východní konferenci a jsou zároveň na nejlepší cestě získat i Prezidentovu trofej pro nejlepší mužstvo za celou NHL.

Průběžný lídr Západu, tým St. Louis, totiž rovněž v předehrávaném zápase sobotního programu na domácím ledě padl 0:4 s Coloradem a zůstává o dva body za Bruins.

Klíčovou roli u vítězství Bostonu nad Philadelphií sehrála elitní formace vedená českým centrem Davidem Krejčím, jenž byl s bilancí (1+1) vyhlášen první hvězdou. Nejúdernější trio mužstva, ve kterém tentokrát na místě zraněného Jaroma Iginly zaskakoval Loui Eriksson, zařídilo tři z pěti branek. O jednu se postaral zmiňovaný Krejčí, dvakrát slavil Milan Lucic.

MacKinnon odskočil Palátovi v bodování nováčků

Hokejisté Colorada překvapili v sobotu jasným výsledkem 4:0 na ledě lídra Západní konference ze St. Louis. Dvěma body (1+1) se o výsledek zasloužil 18letý Kanaďan Nathan MacKinnon, jenž kraluje produktivitě nováčků NHL před českou kometou z Tampy Bay Ondřejem Palátem.

MacKinnon se ziskem 60 zápisů (24+36) aktuálně vede před Palátem (55 bodů, 20+35) již o pět bodů. První hvězdou utkání byl zvolen brankář vítězných Avalanche Semjon Varlamov, jenž na čisté konto potřeboval 31 zákroků. V závěru duelu se na ledě strhla hromadná šarvátka, do níž se zapojili i čeští obránci na obou stranách - Roman Polák s Janem Hejdou.

Výhrou nad Carolinou si New Jersey oživilo naději na play-off

Hokejisté New Jersey v sobotu bodovali už v sedmém zápase za sebou, z nichž čtyři byly vítězné. Ten zatím poslední se zrodil po výsledku 3:1 z ledu Caroliny.

Devils tak po pátečním triumfu 2:1 nad Washingtonem uspěli podruhé ve dvou dnech a v tabulce Východní konference jsou již prvním týmem pod čarou. Na 9. příčce se ziskem 84 bodů ztrácí na 8. Columbus (85 bodů) jen jediný bod. Blue Jackets ovšem na tým Jaromíra Jágra, jenž nebodoval ve třech posledních startech, mají jeden zápas k dobru.

Hrdinou sobotní partie byl Dainius Zubrus, autor dvou branek vítězů. Zkušený útočník nejprve v 16. minutě otevíral skóre a v samotném závěru pak do prázdné branky ještě pojistil výsledek. Rozdílovou trefu New Jersey zařídil v 27. minutě za asistence Marka Židlického forvard Travis Zajac.

Český reprezentant Patrik Eliáš, jenž po tvrdém bodyčeku soupeře odstoupil z pátečního duelu proti Washingtonu, v sestavě Devils nefiguroval stejně jako další marodi Jacob Josefson a Adam Henrique.

Šustr s Palátem bodovali za Tampu Bay, Gudas zápas nedohrál

V obdobné situaci jako New Jersey na Východě jsou na Západě hokejisté Dallasu, kteří rovněž válčí o poslední postupovou pozici do play-off. Sobotní triumf 5:2 z ledu Tampy Bay je na vytouženou příčku již posunul. Stars tak mají 87 bodů a na 9. Phoenix (86 bodů) navíc mají ještě jeden zápas k dobru.

O vítězství hostů rozhodla už zahajovací třetina, kterou Dallas ovládl výsledkem 3:0. Za první dvě hvězdy duelu zámořští novináři zvolili ofenzivní tahouny Stars, Jamie Benna (2+1) a Tylera Seguina (1+1).

Domácí Lightning dokázali skórovat jen v prostřední dvacetiminutovce, kdy se za asistence Ondřeje Paláta radoval z 24. trefy sezony Steven Stamkos a ve svém prvním startu po návratu do prvního týmu z farmy se připomněl obránce Andrej Šustr. Byla to jeho premiérová branka začínající kariéry v NHL. Další český bek v sestavě Tampy, Radko Gudas, zápas nedohrál poté, co byl už v první třetině odeslán do kabin po bodyčeku na hlavu proti Antoina Rousselovi. Jeho zákrokem se bude ještě zabývat disciplinární tým NHL.

Frolík s Pavelcem byli oporami Winnipegu

Útočník Michael Frolík vyprodukoval dvě asistence a byl vyhlášen třetí hvězdou vítězného představení Winnipegu v poměru 4:2 na ledě Toronta. Spolehlivý výkon podal i gólman Jets Ondřej Pavelec. Český reprezentant kryl 23 z 25 střel domácích Maple Leafs, kteří v kritické fázi sezony ztrácí dech. Tým s jednou z největších fanouškovských základen v NHL prohrál podeváté z posledních jedenácti startů.

Pavelce překonali pouze Nazem Kadri a Phil Kessel. Oba se prosadili už v první třetině, po níž ale oba celky odcházely do kabin za smírného stavu 2:2. Winnipeg o svém úspěchu rozhodl v 38. minutě, kdy využil přesilovou hru obránce Tobias Enström.

Výsledky NHL

Boston - Philadelphia 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
35. a 55. Lucic (na první Krejčí), 16. Krejčí, 54. Boychuk, 60. Kelly - 35. Simmonds, 37. Rosehill. Střely na branku: 42:26. Diváci: 17.565.

St. Louis - Colorado 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
22. Stastny, 27. MacKinnon, 31. Holden, 56. O'Reily. Střely na branku: 31:29. Diváci: 19.153.

NY Islanders - Washington 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:3, 0:0 - 0:0)
13. Clutterbuck, 25. Persson, 30. Nielsen - 23. a rozhodující sam. nájezd Kuzněcov, 33. Bäckström, 36. Ward. Střely na branku: 38:29. Diváci: 16 008.

Toronto - Winnipeg 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)
3. Kessel, 14. Kadri - 7. Little (Frolík), 20. Trouba (Frolík), 38. Enström, 48. O. Jokinen. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 25 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92 procent. Střely na branku: 25:41. Diváci: 19 544.

Montreal - Detroit 5:3 (1:0, 2:0, 2:3)
Branky
: 34. a 54. Gionta, 15. Bournival, 29. Pacioretty, 56. Galchenyuk (Plekanec) - 46. Dacjuk, 46. Glendening, 51. Kronwall. Střely na branku: 26:37. Diváci: 21 273.

NY Rangers - Ottawa 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
26. a 32. Zuccarello - 13. Stone, 18. Zibanejad, 29. Spezza. Střely na branku: 43:34. Diváci: 18 006.

Carolina - New Jersey 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
25. Skinner - 16. a 60. Zubrus, 27. Zajac (Židlický). Střely na branku: 27:23. Diváci: 16 123.

Minnesota - Pittsburgh 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)
2. Haula, 9. M. Koivu, 15. Veilleux, 27. McCormick. Střely na branku: 20:20. Diváci: 19 409.

Vancouver - Los Angeles 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
42. Edler, 59. Richardson - 40. Vojnov. Střely na branku: 40:26. Diváci: 18 910.

Tampa Bay - Dallas 2:5 (0:3, 2:0, 0:2)
22. Stamkos (Palát), 27. Šustr - 1. a 6. Jamie Benn, 19. Seguin, 42. Fiddler, 48. Roussel. Střely na branku: 29:28. Diváci: 19 204.

San Jose - Nashville 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
24. a 29. Hornqvist, 34. Josi. Střely na branku: 35:24. Diváci: 17 562.