Babiš využívá svých médií, tvrdí Sobotka. Nesmysl, reagoval ministr

  • 540
Ministr financí Andrej Babiš využívá podle premiéra Bohuslava Sobotky svých médií ke zvyšování tlaku na sociální demokracii. Předseda vlády to v pátek uvedl v souvislosti se zjištěními MF DNES o nevýhodné privatizaci OKD, za kterou Sobotka jako ministr financí zodpovídal. Babiš jeho tvrzení označil za nesmysl.

Sobotka na články o prodeji státního podílu OKD reagoval po pátečním jednání grémia ČSSD.

"Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, který je naším koaličním partnerem a se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera," řekl novinářům Sobotka.

Kauza privatizace OKD

Babiš jeho slova popřel. "Je to nesmysl. Přece sám víte, že do Mafry nezasahuji," napsal ministr v SMS redaktorovi iDNES.cz.

Sobotkovo tvrzení odmítla i šéfredaktorka MF DNES Sabina Slonková. "Obsah MF DNES vzniká v redakci MF DNES, Andrej Babiš s ním nemá nic společného," uvedla Slonková. Babišův Agrofert je majitelem vydavatelství Mafra, do kterého patří iDNES.cz, MF DNES či Lidové noviny.

"Případ OKD jsme začali mapovat od ledna letošního roku, kdy vyšly první díly, mimo jiné proto, že Bohuslav Sobotka mířil do premiérského křesla a stejně jako v jiných případech jsme chtěli čtenáři poskytnout komplexní informaci, kdo se stává jejich premiérem, jaké má majetky, jaká slabá místa. OKD navíc není žádná stará kauza, právě v lednu policie zahájila výslechy obviněných postav případu. A to, že by si články o OKD a premiérovi kdokoli objednal, je lež," doplnila Slonková.

Články o privatizaci OKD publikoval i server iDNES.cz, jeho šéfredaktor Michal Hanák se proti výroku premiéra také ohradil. "Nepracujeme na ničí objednávku. Za obsah serveru iDNES.cz odpovídá pouze redakce. Článek jsme zveřejnili, protože zjištění MF DNES je natolik závažné, že by ho měli znát i naši čtenáři," uvedl Hanák.

Okamura podal na Sobotku trestní oznámení kvůli OKD

Šéf hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura a místopředseda Jaroslav Novák podali trestní oznámení na premiéra Bohuslava Sobotku kvůli prodeji státního podílu OKD. "Celá transakce působí tak, že Bohuslav Sobotka, případně rovněž další členové vlády se mohli dohodnout s kupcem, aby prosazoval nejnižší cenu za OKD, neboli co největší ztrátu a škodu pro stát, který zastupoval," uvedlo hnutí.

Sobotka k tomu uvedl, že policie prodej podílu OKD vyšetřuje již řadu let. "Já jsem jí v této věci poskytl maximální součinnost. Jsem dokonce přesvědčen, že žádný prodej státního majetku nebyl v minulosti vyšetřen tak důkladně jako prodej akcií OKD. Prodej se uskutečnil za tržních podmínek, což mimo jiné potvrdilo i dnešní vyjádření současného spoluvlastníka pana Bakaly pro MF DNES (Bakalovo vyjádření čtěte zde)," reagoval premiér.

MF DNES zjistila, že stát prodal v roce 2004 společnosti Karbon Invest Ostravsko-karvinské doly výrazně pod cenou. Když o prodeji žádala informace Evropská komise, Sobotkou vedené ministerstvo financí poslalo do Bruselu dokumenty hájící prodejní cenu, které nechal vypracovat Karbon Invest (více čtěte zde).

Vláda Stanislava Grosse prodala 45,88 procenta akcií OKD za 4,1 miliardy korun, znalecký ústav Novota přitom hodnotu podílu odhadl na 10,3 miliardy korun. Premiér odmítá, že by při privatizaci pochybil, trvá na tom, že stát prodal svůj podíl za tržní cenu.

O situaci v OKD a dole Paskov se chce ministr financí podle svých slov osobně přesvědči. Vládní koalice se kvůli podpoře pro OKD pře. "Chci se přesvědčit o celém řešení OKD, nejen Paskova. Měli bychom postupovat podle smlouvy jak byla podepsána," uvedl Babiš.

Sobotka po pátečním grémiu také uvedl, že je znepokojen situací na ministerstvu financí, které podle něj žádá odklad v přípravě zákonů, jež mají zlepšit výběr daní. Ministerstvo to odmítá. "Nežádali jsme o posun termínu u žádné novely či zákona.
Jediné, co chceme posunout, je z nelegislativních úkolů vlády, analýza k zákonu o majetkových přiznáních. Úkol i termín předložení zákona samotného však zůstává stejný," řekl mluvčí resortu Marek Zeman.

Bělobrádek: Spory řešme na jednáních koalice, ne tiskovkách

ČSSD a ANO mají v současnosti ve vládě několik sporů. Ministři za ANO například na středečním jednání kabinetu odmítli navýšení plateb za státní pojištěnce (více čtěte zde). Rozdílně se koaliční partneři staví i ke kauze protonového centra (více zde).

Neshody panují také kolem prodloužení těžby v Dole Paskov, kterou utlumuje právě OKD. Ministr průmysl a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhl, aby stát poskytl podporu 1,1 miliardy korun. S tím nesouhlasí ANO ani KDU-ČSL (více čtěte zde).

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka by se rozdílné názory na jednotlivá témata měly řešit v rámci běžných jednání, například v rámci koaliční rady nebo předsednictva vlády.

 "My se do těchto sporů nezapojujeme. Zažili jsme si nějaké vymezování se i v rámci vyjednávání koalice, teď by tyto věci měly patřit do systému řádného jednání. Takovéto vzkazování si a hrocení problému na tiskových konferencích vůbec nepovažuji za šťastné," řekl iDNES.cz vicepremiér. Zda se neshody projevují i na atmosféře při jednáních vlády, nechtěl komentovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video