Benátští separatisté si postavili tank, chtěli obsadit náměstí sv. Marka

  • 76
K radikální akci se odhodlali separatisté, kteří požadují nezávislost Benátek. Opancéřovali buldozer, vybavili ho střelnou zbraní a chystali se k útoku na slavné náměstí svatého Marka. Dříve než k tomu došlo, policie je pozatýkala.

Na policejním videu je vidět muže, kteří přivařují pancéřové pláty na buldozer značky Fiat, aby vznikl tank vybavený střelnou zbraní ráže 12 mm. Policie podle britského deníku The Times zatkla dvě desítky lidí, kteří podle ní chtěli 25. května, tedy v den voleb do europarlamentu, obsadit centrum města.

Mezi těmi, kdo skončili ve vazbě, jsou i Luigi Faccia a Flavio Contin, kteří v roce 1997 obsadili benátskou Kampanilu, tedy zvonici baziliky Sv. Marka. Oba muži se tehdy ve věži na osm hodin zabarikádovali a požadovali nezávislost regionu Veneto, ve kterém se Benátky nacházejí. I tehdy dorazili na slavné náměstí v improvizovaném obrněném vozidle.

Spolu s Facciou a Continem byl ve středu zatřen i bývalý italský poslanec Franco Roccheta, který založil separatistickou stranu Benátská liga. Mezi čtyřiadvaceti zadrženými byli i separatisté z dalších regionů a Albánci, kteří měli zajistit munici. Dalších 27 lidí policisté vyslýchají.

Před dvěma týdny se pro odtržení Benátek a Veneta v neoficiálním referendu vyslovila většina obyvatel regionu. Pro vyhlášení nezávislosti bylo v internetovém hlasování 89 % lidí (více čtěte zde).

Benátští separatisté odkazují k Benátské republice, která vznikla na přelomu 7. a 8. století a existovala až do napoleonské invaze v roce 1797. Takzvaná La Serenissima v dobách své největší slávy ovládala Dalmácii, Krétu a část řeckého pobřeží.

Kromě slavné minulosti ´mají Benátčané i pragmatičtější důvody, a sice ekonomické. Podle guvernéra Veneta italská vláda z regionu na daních dostává 71 miliard eur (téměř dva biliony korun), ale investuje tu jen 50 miliard.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video