Bývalý československý komunistický politik Vasil Biľak. | foto: Jana Mišauerová, ČTK

Dubčeka jsme měli včas izolovat, lituje Biľak ve svých pamětech

  • 422
Vojenská invaze do Československa v roce 1968 byla nezbytná, napsal Vasil Biľak ve svých pamětech. Doplněné vydání vzpomínek nedávno zesnulého stalinisty a ideologa KSČ vydalo nakladatelství BVD pod názvem Až po mé smrti.

"Internacionální pomoc nezbytná BYLA, pokud jsme chtěli uhájit socialismus. V roce 1968 všechno spělo k jeho destrukci, na tom trvám i s odstupem času," uvedl Biľak, který je podepsán pod jedním z takzvaných zvacích dopisů. Přiznal, že "pro každý případ byla připravena písemná žádost o bratrskou pomoc", i utajené schůzky se sovětskými komunisty před srpnovou invazí.

Zároveň uvedl, že dával přednost vnitropolitickému řešení, které by podle něj bylo lepší než vstup sovětských vojsk. Obával se, že to ani "čestní lidé, komunisté, nepřijmou tak, jak to bylo myšleno". Podle něj i "sovětští soudruzi podcenili faktor času a veřejné mínění".

Chybou podle něj v době kolem 21. srpna 1968 bylo, že "představitelé kontrarevolučních sil", tedy lidé kolem Alexandra Dubčeka, "nebyli včas izolováni, aby nemohli ovlivnit veřejné mínění". Svou chybu pak viděl v tom, že špatně odhadl míru odvahy "zdravých sil" v KSČ včetně Aloise Indry, s nímž se podle jednoho ze scénářů počítalo na funkci předsedy vlády.

Biľak v knize hájí také tehdejšího sovětského vůdce Leonida Brežněva, který podle něj nebyl hlavním iniciátorem invaze do Československa.

Napsal také, že myšlenka socialismu prohrála jen zdánlivě. Přiznal však, že víra v komunismus je však asi ztracena.

Kniha líčí Biľakovy vzpomínky od roku 1949, kdy nastoupil do krajské politické školy. Nakladatelství vynechalo úvodní kapitolu o jeho životě v letech 1938 až 1945. Nejobsáhlejší část knihy popisuje události v letech 1967 až 1969, tedy od pádu Antonína Novotného přes pražské jaro až po nástup normalizace pod vedením Gustáva Husáka.

Biľakovy paměti byly poprvé vydány v roce 1991 bez autorova souhlasu.

Vasil Bil'ak na sjezdu KSČ z roku 1971:

6. února 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video