Brankář Ondřej Pavelec z Winnipegu likviduje šanci Martina Hanzala z Phoenixu.

Brankář Ondřej Pavelec z Winnipegu likviduje šanci Martina Hanzala z Phoenixu. | foto: Reuters

Mizérie New Jersey v nájezdech nebere konce, Pavelec vychytal výhru

• 45
Hokejisté New Jersey nezlomili smůlu v samostatných nájezdech ani proti poslednímu Buffalu, na jehož ledě po devíti sériích penalt padli 2:3. Devils tak neuspěli ani v jedenáctém rozstřelu sezony. Naopak důvod k oslavě měl po nájezdech gólman Ondřej Pavelec, když vychytal Winnipegu výhru 2:1 nad Phoenixem. V řádné hrací době jej jako jediný překonal obránce Zbyněk Michálek.

Den po domácím triumfu 6:3 nad Floridou zavítali o play-off Východní konference bojující hokejisté New Jersey na led posledního Buffala s jasným cílem získat další dva body.

1. Jaromír Jágr (NJD), 76z. - 64b. (24+40)
2. David Krejčí (BOS), 75z. - 63b. (16+47)
3. Jakub Voráček (PHI), 75z. - 56b. (21+35)
4. Ondřej Palát (TBL), 76z. - 53b. (19+34)
5. Patrik Eliáš (NJD), 61z. - 51b. (17+34)
6. Radim Vrbata (PHX), 74z. - 49b. (20+29)
7. Jiří Hudler (CGY), 69z. - 49b. (16+33)
8. T. Plekanec (MTL), 76z. - 41b. (20+21)
9. Martin Hanzal (PHX), 63z. - 40b. (15+25)
10.M. Frolík (WPG), 76z. - 39b. (14+25)

Do cesty se ovšem Devils za stavu 2:2 po pětašedesáti minutách hry postavily neoblíbené nájezdy.

V nich padli v sezoně už desetkrát, když z třiceti pokusů proměnili jen jediný. Proti Sabres se tentokrát dokázali prosadit Švéd Jacob Josefson a zkušený Jaromír Jágr. Jejich trefy ale pouze umazaly předchozí zásahy Tylera Ennise a Drew Stafforda.

Rozhodnutí nakonec přinesla až devátá dvojice, v níž Mike Sislo nevyzrál na Nathana Lieuwena, chytajícho v době zranění Jhonase Enrotha a Michala Neuvirtha, a domácí Fin Ville Leino naopak překonal Cory Schneidera.

Zrodila se tak za letošní ročník v pořadí jedenáctá porážka New Jersey z nájezdů, v součtu s předešlou sezonou dokonce patnáctá v řadě. Tým českého tria Jágr - Eliáš - Židlický tak jen prodloužil smutný rekord NHL.

V řádné hrací době favorita poslal do vedení v 29. minutě Dainius Zubrus. Buffalo však na startu třetího dějství zavelelo k obratu po sérii gólů Tylera Ennise z 42. a 45. minuty. Devils vrátil zpátky do hry v čase 46:58 přesilovkovým vyrovnáním Tuomo Ruutu, asistenci si připsal i obránce Židlický.

Pavelec vychytal Winnipegu výhru nad Phoenixem

Domácí prohra 1:2 po samostatných nájezdech proti Winnipegu stála hokejisty Phoenixu průběžnou poslední osmou postupovou pozici do play-off Západní konference. Ve stejný den totiž Dallas triumfoval 5:0 nad Washingtonem a se shodným součtem 85 bodů se posunul právě před Coyotes.

Podstatnou roli u úspěchu Jets sehrál český reprezentační gólman Ondřej Pavelec, jenž během pětašedesáti minut hry pochytal 28 z 29 střel domácích. Jako jediný jej z kádru Phoenixu dokázal překonat obránce Zbyněk Michálek, jenž vyrovnával průběžné skóre na 1:1 v 21. minutě.

Kanadský celek poslal do vedení v 11. minutě kapitán Andrew Ladd, jenž jako jediný skóroval i z nájezdů. V nich Pavelec vychytal krajana Radima Vrbatu a Mikkel Boedker s Antoinem Vermettem přestřelili.

Palát asistoval u dvou branek Tampy Bay

V souboji předních celků tabulky Východní konference uspěla domácí Tampa Bay 3:1 nad Montrealem. Důvod k oslavě však po zápase měly oba tábory, když si shodně definitivně zajistily účast v play-off. Hostujícím Canadiens k tomu pomohly nezdary konkurentů.

Kanadský celek se ujal vedení v 11. minutě trefou Brendana Gallaghera. Domácí Lightning ale díky speciálním formacím postupně otočili skóre. Vše začal využitou přesilovkou z 30. minuty Ryan Callahan a rozdílový gól zaznamenal naopak při hře v oslabení v 53. minutě nováček Tyler Johnson. V poslední minutě pak ještě do prázdné branky pojistil výsledek Alex Killorn, u jehož trefy si připsal druhou asistenci v zápase Ondřej Palát.

23letý produktivní útočník, jemuž před zápasem spoluhráči gratulovali již podruhé v sezoně k zisku ocenění nováčka měsíce (po lednové anketě vyhrál i za březen), si bilancí (0+2) udržel pětibodovou ztrátu na lídra bodování nováčků letošní sezony Nathana MacKinnona z Colorada. Teprve 18letý Kanaďan totiž ve stejný hrací den dvakrát asistoval u výhry nad Columbusem.

Do sestavy Montrealu se po jednozápasové pauze vyžádané z rodinných důvodů vrátil český centr Tomáš Plekanec.

Suverénní Crosby dosáhl na 100. bod sezony

Král bodování letošní sezony NHL, Kanďan Sidney Crosby, nastupoval do úterního domácího souboje proti Carolině s bilancí 99 bodů. Svého jubilejního zápisu sezony se dočkal už v 10. minutě, kdy asistoval u otevírací trefy z hole Chrise Kunitze.

To bylo ovšem překvapivě ze strany Pittsburghu v zápase vše. Carolina ještě v zahajovací třetině vyrovnala skóre a dva zásahy Eliase Lindholma z prostředního dějství posunuly Hurricanes za ziskem dvou bodů. Nakonec si hosté odvezli jasnou výhru 4:1.

"Vypadalo to, že nám na výsledku záleželo snad jen úvodních deset minut hry. Potom, ať už z jakéhokoliv důvodu, jsme od toho upustili. Asi jsme si mysleli, že to půjde samo. Tak to ale nefunguje," zlobil se po zápase Crosby, jenž dosáhl na 100 bodovou hranici popáté z devíti sezon dosavadní kariéry v NHL. Letos nemá v produktivitě konkurenci, když druhý v pořadí je Ryan Getzlaf z Anaheimu se ziskem "pouhých" 83 bodů. Nejlepší Čech je aktuálně 26. Jaromír Jágr z New Jersey s 64 body.

Výsledky NHL

Buffalo - New Jersey 3:2 po nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)
42. a 45. Ennis, rozhodující sam. nájezd Leino - 29. Zubrus, 47. Ruutu (Židlický). Střely na branku: 27:35. Diváci: 19 070.

Toronto - Calgary 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
21. McClement, 43. Bolland, 46. Clarkson - 37. Stajan, 48. Russell. Střely na branku: 22:24. Diváci: 19 482.

NY Islanders - Florida 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
3. Hamonic, 32. Bailey, 38. Martin, 45. Halmo - 2. Howden, 60. Pirri. Střely na branku: 40:22. Diváci: 11 812.

Pittsburgh - Carolina 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
10. Kunitz - 30. a 35. Lindholm, 15. Faulk, 52. E. Staal. Střely na branku: 31:28. Diváci: 18 635.

Washington - Dallas 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
30. a 50. Jeffrey, 16. Seguin, 30. Whitney, 55. Garbutt. Střely na branku: 35:36. Diváci: 18 506.

Columbus - Colorado 2:3 v prodl. (0:0, 2:0, 0:2 - 0:1)
31. Atkinson, 36. Comeau - 56. a 65. Landeskog, 50. Malone. Střely na branku: 26:28. Diváci: 16 550.

Tampa Bay - Monteal 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
30. Callahan (Palát), 53. Johnson, 60. Killorn (Palát) - 11. Gallagher. Střely na branku: 33:26. Diváci: 18 808.

St. Louis - Philadelphia 1:0 po sam. nájezdech
Rozhodující sam. nájezd:
Oshie. Střely na branku: 28:31. Diváci: 18 647.

Vancouver - NY Rangers 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
27. Kesler - 5. Carcillo, 15. Pouliot, 51. St. Louis. Střely na branku: 35:31. Diváci: 18 910.

Phoenix - Winnipeg 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
21. Z. Michálek - 11. a rozhodující sam. nájezd Ladd. Střely na branku: 29:22. Diváci: 13 724.

San Jose - Edmonton 5:4 (2:1, 1:2, 2:1)
4. Desjardins, 16. Boyle, 23. Wingels, 51. Burns, 53. Marleau - 34. a 47. Nugent-Hopkins, 13. Hall, 34. Eberle. Střely na branku: 33:29. Diváci: 17 562.