Jakub Vágner lovil v divočině, kde papuánská ryba mužům žere varlata

  • 5
Černý papuánský okoun se vyskytuje na řece Sepik na Nové Guineji. Ale než se výprava dostane do míst, kde má šanci ho najít, setká se s nebezpečnou rybou Ballcutter.

V předposledním dílu Rybích legend se Jakub Vágner dostává do málo probádaných končin, obývaných kmeny s rozličnými tradicemi a rituály. Některé z těchto kmenů měly ještě nedávno pověst lidojedů a dodnes vypadají zlověstně.

Cesta za rybami bude tentokrát dlouhá a Jakuba na ní potká spousta dobrodružství a neopakovatelných setkání. Mezi ně patří i nocleh ve stromových chýších mezi stromovými lidmi kmene Kombai.

Je to setkání jako z jiného světa, Kombajové jsou nedotčení civilizací a většinu času tráví sháněním potravy. Neunikne jim nic, co se hýbe. Hlavním zdrojem potravy je však sága.

Jakub se zúčastní kácení ságové palmy a žasne, jak je možné kamennými a dřevěnými nástroji zpracovat celý kmen. Za podívání stojí i celý "výrobní" proces zpracování sága a oddělení škrobu. Na oplátku dá ochutnat čabajku, kterou veze z Česka.

Rybí hody

Lákají vás netradiční kulinářské zážitky? Na Raketa.cz najdete slevy na romantické večeře ve dvou, rybí pochoutky i luxusní sushi.

Ale milovníci rybolovu ani tentokrát o nic nepřijdou. Pátrá se po papuánském okounovi. Jakub se přesouvá na řeku Sepik do oblasti Papuy. Napřed se však setkává s jiným mýtem, s rybou Ballcutter. Ta má zuby podobné lidským a místní (hlavně ženy) věří, že dokáže mužům ukousnout varlata. Pochází původně z Amazonky a sem ji vysadili, aby jim pomohla s vodními hyacinty. Ale trošku se jim to inženýrství zvrtlo a tato ryba požírá vše, co je živé.

Výskyt černého okouna místní zatím nepotvrdili, ale vzhledem k tomu, že Sepik měří tisíc kilometrů, je zde šance, že Jakub na něj narazí v jiném úseku řeky.

Dobrodružství Jakuba Vágnera můžete sledovat ve středu ve 20 hodin na ČT2.