Ivo Rittig odchází od Obvodního soudu pro Prahu 5. (21. března 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

MF DNES: Rittig si ve svém spisu může přečíst i utajované informace

  • 34
V kauze, v níž jsou lobbista Ivo Rittig a další tři lidé obviněni z úniku utajovaných informací, nastala paradoxní situace. Podezřelí i jejich advokáti si mohou prohlížet data, k nimž normálně mají přístup jen lidé s bezpečnostní prověrkou.

Ke spisu, do něhož mají možnost nahlížet obvinění a také jejich advokáti, jsou připojena i tajná data. K inkriminovaným údajům se tak nyní dostanou i ti, kteří prověřením Národního bezpečnostního úřadu nedisponují.

Celkem se tak podle zjištění MF DNES mělo možnost dostat k utajeným informacím v uvedené kauze zhruba 15 neprověřených lidí. Některé z nich přitom vyšetřuje policie jako obviněné v jiných případech.

Podle žalobců je však nutné i za této situace respektovat právo na obhajobu. Mluvčí NBÚ Radek Holý upozornil, že pro obviněné a obhájce má nakládání s utajovanými daty svá pravidla.

"Ačkoliv uvedené osoby mají přístup k utajované informaci v rámci trestního řízení bez platného osvědčení fyzické osoby, je jejich povinností podle zákona zachovávat o utajované informaci mlčenlivost a neumožnit k ní přístup neoprávněné osobě," uvedl Holý s tím, že za porušení této povinnosti je pokuta až pět milionů korun. "Přičemž  není vyloučena ani trestněprávní odpovědnost," dodal.

"Velmi specifická situace"

Jakému stupni utajení dané materiály podléhají ani jaký mají charakter, není zřejmě. Žalobci s ohledem na povinnost mlčenlivosti odmítli tuto informaci upřesnit.

Kauza Rittig

Rittig si obvinění kvůli úniků informací z Bezpečnostní informační služby vyslechl na počátku března. MF DNES už dříve zjistila, že utajované informace se k vlivnému pražskému lobbistovi údajně dostaly přes Janu Nečasovou. Ta je prý dostávala přes šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula (více o předávání materiálů mezi Nečasovou a Rittigem zde).

Policie zadržela Rittiga v únoru v souvislosti s kauzou předražených jízdenek pro pražský Dopravní podnik. Obvinila ho a další čtyři lidi z praní špinavých peněz. Brzy všechny pustila na svobodu. Před jedenácti dny soud Rittigovi dokonce vrátil pas, načež ho policie opět zatkla a pražské vrchní státní zastupitelství požádalo o uvalení vazby, protože se obávalo, že prchne za hranice. Soud však vazbu zamítl (více o propuštění zde).

"Je to velmi specifická situace," připouští náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Pavel Komár, podle něhož žalobci postupovali v ochraně utajovaných dat předepsaným způsobem. "Všichni byli obeznámeni s tím, co můžou a nemůžou, a také podepsali poučení, jakým důsledkům by se vystavili, kdyby to nedodrželi."

Vzhledem ke specifické povaze případu jsou usnesení o zahájení stíhání a doklady dosud uloženy v policejním trezoru a nakládat s nimi se může jenom podle zvláštních pravidel. Jenže zajistit, aby utajované informace nebyly vyneseny, prakticky nelze.

"Zabránit tomu nejde," potvrdil MF DNES žalobce Komár. "V okamžiku, kdy daná osoba tuto informaci má, může s ní disponovat a předávat ji ústně, telefonicky, jakkoliv... Takže je to obtížné prokázat."

Policie zadržela Rittiga v únoru, brzy ho však opět pustila na svobodu:

14. června 2013

Olomoučtí žalobci, kteří na případ dohlížejí, požádali o odtajnění inkriminovaných dokumentů.

Úřad, který data utajil (jde údajně o BIS - žalobci však ani tuto informaci s ohledem na mlčenlivost nesmí potvrdit), však první žádosti nevyhověl, státní zastupitelství proto vypracovalo nový návrh. Ten se teprve dokončuje.

Podle právní zástupkyně Ivo Rittiga si obvinění ani advokáti dokumenty nepřevzali a ani nepřevezmou. "Vzhledem k chování státních zástupců k těmto lidem v poslední době se pochopitelně nechtějí vystavit riziku pokutování," uvedla Rittigova advokátka Karolína Babáková.  "Se skutečností, o kterou jde, se podle mých informací obvinění odmítli i jen seznámit, nikdy o ní nevěděli a chtějí, aby to tak i zůstalo," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue