Herečka Nataša Gáčová při sobotním představení Klub rváčů, kdy se herci loučili s diváky.

Herečka Nataša Gáčová při sobotním představení Klub rváčů, kdy se herci loučili s diváky. | foto: Miroslav Rosendorf

Herci Činoherního studia odmítli jít do organizace města, soubor končí

  • 831
Soubor ústeckého Činoherního studia odmítl přejít do nově zřízené příspěvkové organizace města. Zdůvodnil to tím, že magistrát v rozporu s původním slibem nenabídl nové smlouvy všem členům.

"Hlavním důvodem, proč umělecký soubor nevstoupil do příspěvkové organizace, je ten, že není absolutně žádná záruka zachování uměleckého provozu divadla a zejména jeho nezávislosti," řekla mluvčí souboru Jana Válková.

Soubor potvrdil, že magistrát při jednáních prostřednictvím svých zástupců odmítl nabídnout místo řediteli Vladimíru Čepkovi, uměleckému šéfovi Filipu Nuckollsovi a také hercům Jiřímu Maryškovi a Jaroslavu Haidlerovi, kterým radní vytýkali, že vedení města veřejně kritizují.

"Nepřejdu do nové příspěvkové organizace města, protože nesouhlasím s kádrováním a cenzurou v roce 2014. S tímto městem (míněno radnicí) jsem skončila," řekla herečka Nataša Gáčová.

Mluvčí města Romana Macová v pondělí uvedla, že tiskopisy k uzavření pracovního poměru jsou k dispozici všem, kteří mají o zaměstnání v příspěvkové organizaci zájem. Jenže v návrzích smluv nejsou zohledněné přípomínky, které soubor vznesl uplynulý pátek. Definitivní verzi kontraktů měl soubor od radnice obdržet v pondělí, navzdory dohodě se tak ale nestalo. 

Paradoxně v den zániku stávajícího Činoherního studia rada města vyhlásila výběrové řízení na pozici uměleckého šéfa nové organizace, která je v současnosti prázdnou schránkou. Nastoupit by měl k 1. červenci, právě na něm by měla být hlavní odpovědnost za postavení nového souboru.

"Když nechtějí, nechtějí. Nikdo je přemlouvat nebude. Myslím, že těch herců na různých DAMU a JAMU je dost, takže se něco dá dohromady. Nevidím v tom naprosto žádný problém," řekl k rozhodnutí herců radní Pavel Boček.

Stávající soubor se bude v nejbližších dnech rozpouštět. O jednotlivé herce mají zájem divadla v Ostravě, Jihlavě, Pardubicích, Plzni, Praze či Brně. Nyní začnou vyklízet divadelní budovu a stěhovat fundus do skladů ve čtvrti Krásné Březno. Fundus a inscenace budou součástí konkursní podstaty v insolvenčním řízení původní obecně prospěšné společnosti.

"Jsem hrdý na své lidi, že se od vyhlášení grantu drželi až do konce morálního principu. Že město zakápne soubor při plné síle je výrazem hlupáctví. Ukazuje to na hloupost těch lidí, kteří si tímto uřízli celonárodní ostudu. Dokázali jen, že v tom absolutně neumí chodit a že měli oči zakalené osobní mstou," poznamenal na adresu radnice umělecký šéf souboru Filip Nuckolls s tím, že velmi děkuje veřejnosti a divákům za podporu. 

Krizi odstartovala náhlá změna financování

Krize vedoucí k zániku Činoherního studia trvala přes dva měsíce. Koncem ledna ji zažehli radní města, když bez předchozí konzultace s vedením souboru a bez odborné přípravy vyhlásili nečekaně uprostřed sezony grantové řízení na již probíhající období.

Zastupitelstvo přitom loni v prosinci schválilo pro letošní rok činohře částku 12 milionů korun, kterou avizovalo jako přímou dotaci. Následným vyhlášením grantového řízení tak město dostalo soubor do situace, kdy ze dne na den zůstal prakticky bez koruny.

Činoherní studio se do grantového řízení nepřihlásilo. Soubor to zdůvodnil tím, že nedokáže splnit jeho podmínky.

"Nesouhlasíme se způsobem, kdy a jak nám bylo grantové řízení oznámeno, nejsme schopni naplnit podmínky grantu a nechceme se jako divadlo vystavovat případnému postihu za nedodržení těchto podmínek," zdůvodnil tehdy rozhodnutí ředitel souboru Vladimír Čepek.

Zastupitelé města pak na svém posledním zasedání 3. března schválili vznik nové příspěvkové organizace města, čímž odsoudili k zániku stávající obecně prospěšnou společnost, která Činoherní studio v poslední podobě provozovala.

Podle zastupitelů má být správa, řízení a provoz nové organizace efektivnější. Na jednání zastupitelstva však vyšlo najevo, že postup radnice vůči souboru v posledních měsících byl veden v první řadě osobními antipatiemi, nikoliv péčí o činoherní umění.

"Nebylo to jednoduché, ten průběh byl místy až hysterický a kolikrát to bylo na hraně. Nicméně jsem rád, že se povedla udržet semknutost a že jsme to dotáhli až do konce, byť hořkého, ale spolu," přibližuje divadla Vladimír Čepek, jak soubor dvouměsíční krizi prožíval.

Radnímu z Ústí bylo zle z loga činohry na ňadru:

28. března 2014

,