Odvoleno už má i současný prezident Ivan Gašparovič (29. března) | foto: Tomáš Benedikovič, SME.sk

Fico, nebo Kiska? Slováci čekají na výsledky prezidentské volby

  • 229
Na Slovensku v sobotu pozdě večer skončilo druhé, rozhodující kolo prezidentských voleb. Více než čtyři miliony oprávněných voličů určují, zda se do čela země postaví současný premiér Robert Fico, nebo podnikatel Andrej Kiska. Po sečtení prvních okrsků vede Kiska.

Volební místnosti se zavřely v sobotu v deset hodin večer. Po sečtení 20 % volebních okrsků se ukázaly první dílčí výsledky: 59 % pro Andreje Kisku, 41 % pro Roberta Fica. V Kiskově štábu v bratislavském hotelu Devín propuklo nadšení, hlásí z místa reportér MF DNES.

Mnoho Slováků přišlo hlasovat už krátce po zahájení voleb v 7:00. Někteří tvrdili, že pak vyrazí na nákupy, do přírody nebo využijí slunečné počasí na práci v zahrádkách.

Milionář Kiska sbírá hlasy zklamaných Slováků, říká politolog

Zatímco obvykle se hlasovací místnosti na Slovensku nacházejí v budovách úřadů, škol nebo v kulturních domech, ve středoslovenské obci Detvianska Huta někteří voliči zamířili odevzdat svůj hlas na autobusovou zastávku. Právě tam byla umístěna volební schránka pro obyvatele tří osad, které patří k vesnici. Členové volební komise ani voliči ale nejsou vystaveni případným rozmarům počasí. Hlasování probíhá v domečku, který je součástí zastávky a který jinak slouží coby společenská místnost.

V obci Drietoma u slovensko-moravského pomezí lze hlasovat také v dřevěné srubové kolibě, ve které je restaurace. Také v této vesnici nedaleko Trenčína žije část obyvatel na samotách. Právě pro ně obec zřídila volební místnost v kolibě, jež se nachází u frekventované silnice do Česka. V minulosti mohli obyvatelé Drietomy hlasovat i v myslivecké chatě (podrobný průběh slovenských voleb minutu po minutě můžete sledovat na serveru Sme.sk).

Odvoleno má Kiska i Gašparovič

"Je to jiné, když najednou člověk zaškrtává sám sebe. Můj hlas se počítá, ale doufám, že bude volit mnoho lidí a že těch hlasů bude dost," řekl podle sdělovacích prostředků Andrej Kiska, který hlasoval v rodném Popradu.

Fico stejně jako před dvěma týdny hlasoval v obci Velké Dvorany na západě země, kde bydlí jeho matka. "Pokud mi lidé dají důvěru, zůstanu s nimi v dobrém i zlém. Budu respektovat rozhodnutí lidí," řekl Fico.

Současný prezident Ivan Gašparovič je v úřadu druhé pětileté funkční období. Jako prvnímu prezidentovi se mu v roce 2009 podařilo úřad obhájit. V letošních volbách nekandidoval, protože třetí mandát v řadě mu ústava nedovoluje. "Každý ví, jak jsem volil. Volil jsem proto, že tomu kandidátovi důvěřuji kvůli jeho schopnostem, kvůli jeho pracovitosti a odpovědnosti," řekl novinářům Gašparovič, jenž v předvolební kampani podpořila Fica.

Gašparovič znovu vybídl Slováky, aby se zapojili do rozhodování o nové hlavě státu. V prvním kole do volebních místnosti přišlo 43,4 procenta oprávněných voličů. Volební účast tak byla nejnižší od zavedení přímé volby hlavy státu v roce 1999.

Policie na východním Slovensku začala prověřovat podezření z kupování hlasů. Trestní oznámení podala opoziční strana Svoboda a solidarita, která s odvoláním na informace od Romů uvedla, že příslušníkům této menšiny někdo slíbil pět až sedm eur (zhruba 135 až 190 korun) za každý hlas ve prospěch Fica. Volební korupce je na Slovensku trestným činem. Policie kolem poledne uvedla, že až na zmiňované trestní oznámení nemá informace o narušení průběhu voleb.

Prezidentem může být kandidát s nulovou politickou praxí

Účast v prvním kole hlasování, které se konalo před dvěma týdny, dosáhla 43,4 procenta. Byla tak nejnižší od zavedení přímé volby hlavy státu v roce 1999.

Politologové ani sociologové si netroufli odhadnout, který z obou finalistů volby nového prezidenta má šanci získat více hlasů. První kolo v polovině března sice vyhrál Fico se ziskem 28 procent hlasů, jeho náskok před druhým Kiskou s podporou 24 procent byl ovšem menší, než se čekalo (více o výsledcích prvního kola voleb se dočtete zde).

V případě Ficova úspěchu by se slovenským prezidentem poprvé od rozdělení československé federace na konci roku 1992 stal premiér, který tuto funkci právě zastává. V praxi by to znamenalo demisi Ficovy jednobarevné vlády sociálních demokratů. Člen kabinetu podle slovenské ústavy totiž přestává vykonávat svou dosavadní vládní funkci už zvolením hlavou státu, a nikoli až složením prezidentského slibu.

Nicméně případný odchod nynějšího kabinetu by rozhodně neznamenal konec vlády Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Její poslanci totiž mají v nynější Národní radě 83 ze 150 křesel.

V novodobé historii pětimilionové země se také nestalo, aby prezidentem byl zvolen kandidát bez předchozích zkušeností v politice. Šanci změnit tento stav má milionář Kiska, který zbohatl na prodeji podílů ve firmách zabývajících se katalogovým a splátkovým prodejem a který pak založil nadaci.

Podívejte se, jak Slováci hlasovali v prvním kole voleb:

15. března 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video