Pražská zoo letos otevře velemlokárium i rezervaci Bororo pro děti

  • 11
Celou řadu nových zvířat, otevření nových expozic a současně zahájení výstavby dalších zajímavých pavilonů slíbil pro letošní rok ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. "V právě zahájené sezoně chceme zatraktivnit nabídku pro návštěvníky jak pokud jde o zvířata, tak v případě doplňkových aktivit," řekl pro iDNES.cz.

Slavnostní zahájení 83. sezóny proběhlo v pražské zoo v sobotu 29. března (na akci jsem zvali zde). Miroslav Bobek při té příležitosti přiblížil plánované změny v areálu, zejména umístění a pojetí budoucího pavilonu goril (o nutnosti výstavby nového pavilonu goril se rozhodlo po loňských červnových povodních, více zde).

Novinky v Zoo Praha 2014

Na velemloka čínského se můžete v pražské Troji těšit na přelomu letošního jara...
Levhart jávský, který by se měl letos dočkat partnerky.
Na úbočí stráně pod Sklenářkou, v sousedství žiraf, vyroste nový pavilon goril....
SMAZAT!!!

Nový gorilí pavilon by měl v budoucnu stát v sousedství výběhu žiraf, kde současně vznikne i další vchod do zoo. "Výběr místa pro budoucí pavilon jsme museli velmi dobře zvážit. Za tímto účelem jsme nechali vypracovat tři urbanistické studie. Nyní je před námi architektonická soutěž. Budeme samozřejmě usilovat o to, aby pavilon mohl stát co nejdříve," uvedl ředitel zoo.

Časový horizont výstavby se v tuto chvíli těžko odhaduje, nicméně vypadá to slibně, protože i primátor hl. města Prahy Tomáš Hudeček naznačil, že Praze na novém gorilím pavilonu záleží. "Věřím, že až navštívíte zoo příště – pokud to tedy nebude nejbližším půl roce – už budete moci obdivovat gorily v novém pavilonu," slíbil návštěvníkům doslova primátor.  

Brzy se těšte na největší obojživelníky světa

"Na sklonku jara otevřeme velemlokárium, Pavilon velemloků čínských, největších obojživelníků světa, kteří mohou mít až metr a půl. A současně zvířat, která inspirovala Karla Čapka k napsání Války s mloky," představil Bobek asi nejvíce očekávanou novinku letošního roku (více o pavilonu, na jehož výstavbu byly zahájeny přípravy před dvěma lety najdete zde).

Moderní pavilon, jehož výstavba právě finišuje, bude napodobovat přirozené prostředí tohoto vzácného obojživelníka a v doprovodné expozici najdou své místo i želvy a hadi z jihočínských hor. Na velemloky čínské v jejich přirozeném prostředí se zatím můžete podívat alespoň na videu:

21. února 2011

Přibudou i noví sloní a zebří samec či rezervace Bororo pro děti

Co se nových přírůstků týká, čeká letos pražskou zoo dovoz nového sloního samce,  potenciálního otce slůňat šrílanských slonic (o jejich příchodu do pražské zoo čtěte zde). Jeho příchod by měl být vyvrcholením letošní sezóny v Údolí slonů.

Pražská zoo také plánuje budování nové smečky vlků, rozšíření stáda zeber o nového hřebce zeber Böhmových či posilování chovu kočkovitých šelem. Například budou usilovat o dopárování kriticky ohroženého levharta jávského. Samec této nádherné divoké kočky už na svoji partnerku netrpělivě čeká.

"Ještě bych zmínil alespoň mravenečníky velké, kteří už tu byli chováni a znovu se do Zoo Praha vrátí," dodal její ředitel. Pro mravenečníky vznikne nová expozice v sousedství starého pavilonu slonů ve spodní části zoo.

Na Zakázance se letos otevře nová expozice českých plazů a ve skalním masivu pod ní vznikne replika protileteckého krytu. Těšit se lze i na znovuotevření rekonstruovaného Pavilonu velkých želv, který také ničivě zasáhla loňská povodeň (fotogalerii z loňské povodně najdete zde).

A protože nejen pohledem na zvířata živ je návštěvník zoologické zahrady, plánuje se i další rozvoj areálu. "Zatraktivněním pro návštěvníky by měl být nový odpočinkový areál v prostoru starého slonince. Ten otevřeme až v létě, ale jeho dominantní součástí by měla být rezervace Bororo, taková stylizovaná vesnice v korunách stromů. To bude pro děti určitě nesmírně zajímavé," popsal ředitel zoo.

Návštěvníci se také v sobotu spolu se zaměstnanci zoo rozloučili s tzv. Lineárkou ze třicátých let minulého století, tedy řadou voliér vedoucích od hlavního vchodu až k Voliéře velkých dravců. "Na jejím místě letos začne stavba Pavilonu exotických ptáků," dodal Miroslav Bobek. Bude to Rákosův pavilon, na počest Stanislava Rákose, který daroval finanční prostředky v řádu desítek milionů na jeho výstavbu (podrobnosti čtěte zde).

Lineárka umožňovala od 30. let pozorovat papoušky za pletivem. V nově...
Voliéra velkých dravců v pozadí na svém místě zůstane, lineárka s voliérami...
Od voliéry velkých dravců se od třicátých let táhne tzv. lineárka s voliérami...

Od voliéry velkých dravců se od třicátých let táhne tzv. lineárka s voliérami papoušků. V těchto místech vyroste nový pavilon pro papoušky z daru příznivce pražské zoo pana Rákose.

Vynikající atmosféru sobotní slavnosti dotvářelo nejen nádherné počasí, ale i Ivan Trojan a další herci Dejvického divadla či významný zoologa Daniel Frynta, který pokřtil nově vydanou publikaci pražské zoo Lexikon od A do Z.