Ona

Móda v seriálu První republika je plná nesmyslů, myslí si bloger

  • 426
Tvůrci seriálu První republika slibovali rodinnou ságu, která bude mapovat dění v době meziválečného Československa. Problém je v tom, že z kostýmů nelze poznat, kdy se vlastně děj odehrává: mohlo by klidně jít o seriál ze současnosti, píše bloger Vítězslav Ivičič.

První republika je doba, kterou si rádi idealizujeme. Tatíček Masaryk vyhnal zlého Habsburka a všichni se měli najednou dobře a podle toho vypadala i tehdejší móda. Ale kdo někdy viděl film pro pamětníky nebo třeba povedený britský seriál Panství Downton z roku 2010, musí uznat, že kostýmy v První republice jsou tristní.

Kostymérka Michaela Hořejší-Horáčková prý dobovou módu záměrně nekopíruje, snaží se ji zmodernizovat. Výsledek je však rozpačitý.

Ještě dlouho po druhé světové válce například bylo nepřijatelné, aby žena chodila na veřejnost neučesaná, tedy s rozpuštěnými vlasy, bez klobouku a bez rukaviček. Pro muže platilo totéž. Děj seriálu přitom začíná v roce 1918: knihy o etiketě z té doby uvádí, že pokud si žena nemůže dovolit klobouk, má nosit alespoň šátek.

Ve scéně, kde se rodina Valentových stěhuje z Panenských Břežan do vily, má Klára Valentová oblečení, se kterým by dělala parádu možná její služka v roce 1912. Je ironické, že právě služebná má přitom na hlavě klobouk "cloche", který se začal nosit až v průběhu dvacátých let.

Maturitní ples i nevhodná silueta

Módní přešlapy?

Je móda na ulicích  obdivuhodná? Nebo spíš k pláči? Obdivujte i kritizujte na Modnipeklo.cz

To velkostatkářka Valentová, kterou hraje Jana Štěpánková, vyráží hned v první epizodě do kostela, nejen bez klobouku, ale také bez rukavic. V té době nepředstavitelné. Později vidíme retrospektivu zásnub, které se odehrávají v roce 1910. Klára Valentová tady má naprosto nevhodné šaty jak vzhledem k události, tak k denní době. Chybí jí rukavičky a dokonce má rozpuštěné vlasy.

Něco podobného jste tehdy u ženy mohli vidět leda v ložnici nebo v nevěstinci – ne ve slušné společnosti. A to mluvíme o rodině velkostatkáře. Drdoly a vlasy vyčesané nahoru se nosily i v "uvolněných" 20. letech. Účesy v První republice vypadají spíš jako na dnešním maturitním plese v Horní Dolní – samá obarvená kudrlinka a litry laku na vlasy.

Záběr ze seriálu První republika

Další hrubá chyba se týká korzetů. Ten byl stejně běžnou součástí spodního prádla, jako je dnes podprsenka. Všechny ženy je nosily. Ovšem ne v seriálu První republika. Ve zmiňovaném Panství Downton má přitom korzet i služka, která vymetá krb; projeví se to na držení těla, na tom, jak si žena sedá i jak se zvedá ze židle. Například na historických fotkách navíc podle korzetu poznáte, o jaké období se jedná – vždy totiž tvaroval postavu do žádoucí siluety.

Vdavky z 21. století

Autentická není ani scéna, ve které si Vladimír Valenta bere dceru cukrovarníka: klidně by mohlo jít o svatbu z loňského léta. Ženy mají odhalené ruce i dekolty. Matka nevěsty (Zdena Studénková) má současný účes a na tu dobu staromódní oblečení, které by si navíc vzala až večer, ne na odpolední svatbu. Klobouky chybí.

A smoking ve dne? Ano, ve Spojených státech to byla a dodnes je běžná záležitost. V Evropě ovšem pánové pro podobné příležitosti nosívali žaket, tedy denní formální oblek. Ženy oblékaly odpolední šaty s rukávy, rukavičky a klobouk.

Svatební fotografie by mohla pocházet z loňského léta, myslí si bloger.

Pánské oblečení je ostatně v celém seriálu nepřesvědčivé. Barrandovský fundus má přitom dost velké a kvalitní zásoby na to, aby se tvůrci mohli vyhnout používání současných střihů. Stejný nešvar zkazil dojem třeba v případě Velkého Gatsbyho, který byl v podstatě reklamním filmem. V českých filmech naopak najdeme dotažené dobové obleky často: od snímku Adéla ještě nevečeřela po novější Obsluhoval jsem anglického krále.

Trable v pánském šatníku

Ještě na přelomu 20. a 30. let byly běžné košile se škrobenými límci, které se ke košili připínaly, stejně jako manžety, které se zapínaly manžetovými knoflíky. Večerní košile měly tuhé škrobené náprsenky a k oblekům se vždy nosila vesta. Kravata či motýlek byly povinnost. V První republice ale nic z toho nenajdete – celkový dojem připomíná rok 2014, ne 1918.

Historická sága, nebo telenovela?

Recenzi nového seriálu České televize si můžete přečíst tady.

Mladí pánové nepracují, takže by měli běžně nosit obleky z tvídu nebo z podobné hrubší látky; hladké materiály byly vyhrazeny pro večerní obleky. Nohavice a obleky vůbec byly širšího střihu než dnes, kalhoty sahaly výše a vesty byly kratší.

Oblíbené byly vzorované košile s bílými škrobenými ohrnutými límci. Smokingový pás, měkká plisovaná náprsenka nebo límec přišitý ke košili jsou nesmysl – do první republiky nepatří.

Záběr ze seriálu První republika

Právě podobnými nedostatky pak trpí celý seriál. Móda totiž dělá hodně: když sedíte v korzetu a pod tíhou objemného účesu se snažíte držet hlavu vzhůru nebo váš tlačí škrobený límec, chováte se docela jinak. A právě to mi v První republice chybí. Ničím se vlastně neliší od ostatních televizních seriálů. Diváky se snaží nelákat na "retro" kostýmy, ale výsledkem je spíš navoněná bída.