Rusové propustili všechny ukrajinské vojáky zajaté na Krymu

  • 455
Ruská armáda propustila všechny ukrajinské vojáky a důstojníky internované během obsazení vojenských objektů na Krymu. Z vazby byli propuštěni čtyři poslední ukrajinští důstojníci, část propuštěných ukrajinských vojáků už během noci dorazila do Kyjeva.

Ruská agentura ITAR-TASS zveřejnila zprávu vojenských vyšetřovatelů, podle níž byli čtyři důstojníci ukrajinské armády podezřelí z "napomáhání terorismu".

Podle ukrajinské agentury Unian šlo o velitele simferopolského vojenského letiště Belbek plukovníka Julije Mamčura, zástupce velitele ukrajinské černomořské flotily generálmajora Ihora Vorončenka a dva důstojníky z feodosijské brigády vojenského námořnictva, majora Rostislava Lomtěva a podplukovníka Dmytra Deljatnyckého.

Krize na Ukrajině

Ruské podezření z terorismu se ale během výslechů nepotvrdilo a čtveřice byla propuštěna na svobodu, oznámil ITAR-TASS. Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov ve středu v parlamentu prohlásil, že vojáci, kteří se nezpronevěřili vojenské přísaze a projevili statečnost, budou vyznamenáni.

Otázka ukrajinské výzbroje na Krymu zůstává podle kyjevských médií otevřená. Velení ukrajinské a ruské armády o případném převozu výzbroje na pevninu jedná, rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Rusko se na Krymu zmocnilo všech vojenských objektů, komanda ruské námořní pěchoty obsadila i všechny ukrajinské bojové lodi. Podle agentury ITAR-TASS si ruské velení zvlášť cení cvičného vojenského letiště v krymské obci Novofjodorovka, armádního areálu pro výcvik delfínů v Kozáckém zálivu u Sevastopolu a bývalého skladiště jaderných zbraní v obci Krasnokamjanka u Jalty.

Ukrajinští vojáci opouštěli základny na Krymu v klidu:

24. března 2014

Český eurokomisař v Kyjevě

O následcích ruské okupace Krymu jednal ve středu v Kyjevě s úřadujícím ukrajinským prezidentem Oleksandrem Turčynovem eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle. Oznámila to agentura Unian s odvoláním na oficiální tiskovou zprávu. Turčynov českého diplomata informoval o "systémových krocích" nového ukrajinského vedení, jež mají stabilizovat vnitropolitickou situaci v zemi.

Ukrajina se navzdory ruské agresi nezastaví na cestě k demokratizaci a ústavní reformě, řekl Turčynov. "Cílem je zařadit se do rodiny evropských zemí," prohlásil. Oba politici se podle agentury Unian shodli na tom, že po podpisu politické části smlouvy o přidružení z minulého týdne bude příštím krokem zavedení bezvízového režimu mezi Evropskou unií a Ukrajinou.

Füle při setkání prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin svým chováním popřel základní principy světového bezpečnostního systému. "Chceme s Ukrajinou pracovat k tomu, aby se Putin dalších chyb nedopustil," řekl Füle.

Eurokomisař se ve středu rovněž setkal s ukrajinským ministrem zahraničí Andrijem Deščycjou. Füle podle agentury Unian vyjádřil odhodlání EU poskytnout Ukrajině maximální pomoc při zavádění společenskopolitických a sociálně ekonomických reforem.

Drtivá většina Rusů připojení Krymu vítá

Agentura Interfax zveřejnila ve středu večer průzkum, z něhož vyplývá, že pocity řadových Rusů z připojení Krymu jsou veskrze pozitivní. Návrat poloostrova do Ruské federace schvaluje 88 procent Rusů, 34 procent zároveň pociťuje hrdost, pro 31 procent je zábor vítězstvím spravedlnosti a 19 procent z něj má radost.

Ruskou politiku vůči Ukrajině neschvalují tři procenta Rusů, jeden dotázaný ze sta je anexí rozhořčen. Lhostejné jsou rusko-ukrajinské vztahy sedmi procentům obyvatel Ruska.

Podle 62 procent oslovených byl Kreml na Krymu veden snahou ochránit ruské etnikum před ohrožením bezpečnosti ze strany Ukrajinců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue